Çarşı Medya
Asistan

Alman Fizikçi Albert Einstein’nın Alışkanlıkları

Alman Fizikçi Albert Einstein’nın Alışkanlıkları

Zekanın genetiksel faktörlerden kaynaklı gelişiminin oldukça az olduğunu baştan söylemek gereklidir. Bunun yerine son yıllarda yapılan araştırmalara göre çevresel etkenlerin zekada son derece önemli olduğu ifade ediliyor. Bu anlamda günlük alışkanlıklardan da yola çıkılması mümkün olmakta. Sonuç olarak zeka gelişimine yönelik Albert Einstein’ın farklı alışkanlıklarından söz etmekte faydalı olacaktır.

-10 Saat Uyku; Beyine ciddi etki sağlayan uyku seanslarından söz etmek gereklidir. Öyle ki kimi tarihi bilgilerden Einstein’ın izafiyet teorisini dahi uyurken ortaya attığı ifade edilir. Şöyle ki uyku seansları sırasında da bazı soruların çözümlerine gidildiği bilim adamlarınca açıklanmıştır. Sonuç olarak da beyne ciddi anlamda etki eden uyku seansları, Einstein tarafından dikkate alınırdı. Bunun için günde yaklaşık 10 saat kadar uyuduğu biliniyor.

-5 Km Yürüyüş; Uyku gibi yürüyüşlerin de beyne etkisini dile getirmek gerekiyor. Şöyle ki yine bilim adamlarına göre açık havada yürüyüş yapmak yaratıcı olmayı dahi sağlıyor. Bunun yanı sıra hafıza yeteneğinin gelişmesinde de etkilidir. Son olarak çözüm odaklı kişilerin de genel anlamda yürüyüşlere yer verdikleri dile getirilir. Buna örnek olarak Einstein’da her gün işe yürüyerek giden önemli fizikçilerden biriydi. Bunların arasında Darwin’in dahi olduğunu söylemeliyiz.

-Yeme Alışkanlıkları; Başta beynin düşünme becerisini arttırmak adına karbonhidrat tüketimlerinin önemli olduğunu söylemek gerekir. Nitekim fazla tüketmek bu anlamda zarar görmenize de neden olacaktır. Sadece 25 gram kadar karbonhidrat tüketimleri uzmanlarca yeterli kılınıyor. Bu bilgilerden kaynaklı olarak da Einstein’ın gün içerisinde makarna yediği ortaya atılıyor. Sadece söylentilerden ibaret olsa da spagetti sevdiğini de yine bu tarz açıklamalardan dolayı dile getirmek mümkün olmakta.

-Pipo Alışkanlığı; Aslında aksine tütün kullanımlarından dolayı zekanın bir hayli zarar gördüğünü baştan belirtmek gerekiyor. Nitekim buna rağmen pipo sevdalısı olan Einstein’ın beyni herhangi bir zarar görmemiştir. Öyle ki objektif düşünmek adına pipoyu sıklıkla tercih ettiği dahi ifade edilir. Bunun yanı sıra pipo tiryakisi olan Einstein, sakinleşmek adına da tütün kullanımlarına yer veriyormuş.

-Çoraplar; Fotoğraflarından yola çıkılarak ünlü fizikçinin çorap giymediği de açıktır. Ancak çorap giymemenin zekaya yönelik herhangi bir etkisinin olup olmadığı ise bilinmiyor. Sadece burada rahat olmasından kaynaklı düşünme gücünün arttığını ve yeni teorilere yer verdiğini söyleyebiliriz.

Bunların akabinde Einstein’ın mutluluk formüllerinden de söz etmek gerekir. Satışa çıkarılan formüllerinden bazıları şu şekilde sıralanıyor;

Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir.
Eğer istek varsa, bir yolu vardır…
Zekanın asıl göstergesi bilgi değil hayal gücüdür.

Yukarı