Çarşı Medya
Asistan

Borç Yapılandırmasından Son Güne Gelindi

Borç Yapılandırmasından Son Güne Gelindi

Bakan Ağbal, vergi borcu ikinci taksiti için son gün uyarısında bulundu. Yapılandırmaların ikinci taksiti için son tarih 31 Mayıs 2017. İkinci ödemeyi aksatanlar söz konusu yapılandırmadan yararlanamayacak. Ödeme işlemleri için verilen tarihte vergi dairesi ve kamu bankaları gece mesaisinde bulunacak.

Borç yapılandırmasında son güne gelindi. Borç yapılandırmaları ile ilgili olarak bakan Ağbal da açıklamada bulundu. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamalarına göre söz konusu yapılandırma işlemlerine müracaat edenlerin sayısı 8,5 milyon olarak belirlendi. Çıkarılan bu kanundan toplamda 6 milyon kişi yararlanabiliyor. Vatandaş için büyük kolaylık sağlayan bu yapılandırmaların ilk iki taksiti son derece önem arz ediyor. Çünkü yapılan anlaşmaya göre bu ilk iki taksiti zamanında ödemeyen kişilerin yapılandırma işlemleri son buluyor. Bu nedenle bu kolaylıktan yararlanmaya devam edilebilmesi için bakanlık vatandaşları günlerdir uyarıyor. Yapılandırma taksitini henüz ödemeyenler için ikinci gün 31 Mayıs 2017 ve saatler gece yarısını gösterene kadar vergi daireleri vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek. Gece saat tam olarak 00.00’ı gösterene kadar ödeme yapabilirsiniz. En son vatandaşın borcu ödenene kadar açık kalacak. Diğer taraftan kamu bankaların aracığıyla ödeme yapacaklar için son ödeme saati 21.00 olarak belirlendi. Bu saate yetişemeyenler vergi daireleri aracılığıyla ikinci taksitlerini ödeyebilirler.

%60 Faize Dikkat!: Yapılan açıklamaya göre bu taksit gününü kaçıranların anlaşması bozulacak ve ikinci yapılandırma şansı olmayacak. Ayrıca bu yapılandırmanın bozulması demek yıllık %60 faiz oranı ile karşı karşıya gelmek demektir. Bakan Ağbal; vatandaşların hassasiyetle davranacağına inandığını belirtti.

Çekle Ödeme İmkânı

Bakan Ağbal; ödeme konusunda vatandaşlara kolaylık sağlanacağını belirtti. Bunun için çekle ödeme imkânı da getirildiğini belirtti. Ayrıca ödemelerin banka şubeleri yoluyla, kredi kartlarıyla ya da internet ortamından da yapılabileceğini sözlerine ekledi. Bütün bu seçenekler vatandaşın ödemelerini daha kısa sürede yapabilmesi ya da kendine en yakın seçenekleri tercih edebilmesi açısından son derece önemlidir.

Mali Sıkıntı Yaşayan Mükellefe 5 Yıla Kadar Taksit İmkânı

Ödeme konusunda sıkıntı çeken mükellefler de unutulmadı. Bu yeni kanun onlar için de ek kolaylıklar getirdi. Bu kolaylık sayesinde zor durumda olan ve ödeme konusunda sıkıntı çeken mükellef, bulunduğu şartlara uygun biçimde ödeme yapabilecek. Bunun için her mükellefin yaşadığı zorluk ayrı ayrı değerlendirilecek. Bu kişilere 5 yıla varan taksit ve ödeme imkânı sağlanarak sistemden yararlanma imkânı sunulacak.

Hangi Vergi Borçları Bu Kapsamda Değerlendiriliyor?

İşte o vergi borçları:

  • Gümrük idari para cezası
  • Gümrük vergileri
  • Askerli, nüfus, seçim, trafik, karayolu taşıma cezası,
  • Karayollarından usulsüz geçişlerin cezaları
  • Öğrenci katkı kredisi ve öğrenim kredisi
  • RTÜK para cezası

Bu bilgilere ek olarak uygulama kapsamındaki 1997 öncesindeki araçların da vergi muafı olduğu belirtiliyor.

Yapılandırmada İkinci Adım

Yapılandırma işlemleri için yeni başvurular da Haziran ayında alınmaya başlanacak. Bakan Ağbal’ın açıklamalarına göre bu sayede ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.

Yukarı