Çarşı Medya
Asistan

İyot Yetersizliği Başınıza İş Açabilir! Bu Belirtilere Dikkat!

İyot Yetersizliği Başınıza İş Açabilir! Bu Belirtilere Dikkat!

İyot yetersizliğini bakın hangi hastalıklara yol açıyor! Günümüzde artık % 54 oranında artan iyot yetersizliği hastalığı büyük riskler taşıyor!

Besinlerden alınan iyodun yetersiz olması durumunda ortaya çıkan hastalıklar oldukça şaşırtıcı. Siz de bu hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız mutlaka vücudunuzda iyot dengesini kurmanız gerekir. İyot yetersizliği sonucunda ortaya çıkan hastalıklara ve belirtilerine önem vermeniz durumunda artık birçok hastalığı başınızdan atmış olacaksınız.

Tiroit Hastalığı

İyot yetersizliğinin en belirgin yaşandığı hastalıklardan bir tanesi tiroit hastalığıdır. Beyin gelişimi ve büyümenin temel yapı taşlarından bir tanesi olan tiroit hormonlarının üretilebilmesi için vücuda yeterli miktarda iyot alınması gerekir. Fakat maalesef vücut tarafından üretilmeyen bu temel taşların deniz suyundan ve topraktan gibi doğal maddelerden alınması gerekir. Yani deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri, et gibi besinlerin az olması durumunda vücuttaki iyot seviyeniz düşecek ve tiroit hastalığına yakalanma riskiniz artacaktır.

Aman dikkat! Beslenme ile yeterli miktarda iyot alınmadığı durumlarda bu hastalık kronikleşiyor ve birçok problem ortaya çıkıyor.

Guatr Hastalığı

Tiroit hastalıklarının başında ve iyot eksikliği ile guatr hastalığı öne çıkıyor. Dünya üzerinde yapılan istatistiklere göre vücudunda yeterince iyot bulunmayan tam 740 milyon kişi guatr hastalığına yakalanıyor.

Guatr hastalığı iyot alınmaması ile tiroit bezinin büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Guatr hastalığına yakalanmamak için mutlaka iyot dengesini kurmalısınız.

Halsizlik, Saç Dökülmesi ve Yorgunluk

İyot yetersizliği bu sorunları da beraberinde getir mi demeyin! Halsizlik, yorgunluk ve saç dökülmesinin yanında; cilt kuruluğu, soğuğa dayanıksızlık, saç ve tırnaklarda kırılma, unutkanlık, ciltte kalınlaşma gibi sorunlar da ortaya çıkıyor.

Bakın şu iyodun marifetlerine! Deniz ürünleri, et ve süt ürünlerinin yetersiz kullanımı sonrasında ortaya çıkan bu hastalıklar başınıza dert açacak türden.

Kısırlık

Yok artık dedirtecek bir hastalık da kısırlık! İyot yetersizliği daha da ilerlemiş durumda ise kısırlığın yanında depresyon, kalp ve akciğer yetersizliği, duygu durumunda dalgalanmalar, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir.

İyot yetersizliği uzun dönemlere yayılmış ise kadınlarda bulunan en önemli etkilerinden bir tanesi de kısırlık olmuştur.

Çocuklarda Zeka Geriliği

Hemen telaş yapmayın! İyot yetersizliği sonucunda çocuklarda zeka geriliği yaşanabilir fakat bu gerilemeyi erken yaşlarda olduğu için önleyebilirsiniz. Çocuklarınızın süt ve süt ürünlerini bol miktarda tüketmesine yardımcı olun. Erken yaşlarda yapılan bu iyileştirme çalışmaları sonrasında çocuklarınız da zeka geriliği problemi ile karşılaşmayacaksınız.

Kanser Gelişim Riski

İyot eksikliğinin uzun dönemlerde olması ile kişilerde tiroit kanseri riski de ortaya çıkıyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli hastalık da bu olsa gerek! İyot düzeyinin fazla alınması da kanser riskini ortaya çıkarabilir.

İyot yetersizliği hastalığına yakalanmamak için günde sadece 2 gram iyotlu tuzun sürekli kullanılması durumunda vücut iyot ihtiyacını karşılayacak ve tüm bu hastalıkların önüne geçmiş olacaksınız.

Yukarı