Çarşı Medya
Asistan

2021 yılı İçin Google’da Doğru Link Kullanma Kılavuzu

2021 yılı İçin Google’da Doğru Link Kullanma Kılavuzu

İnternet dünyasında dijital rekabeti en çok ateşlendiren ve tercih edilebilirliği sağlayan şey (özellikle de nitelikli siteler için) link oluşturma durumudur. Online görünürlüğü arttırmak, markanızı ya da web sitenizi ön plana hatta diğer bir deyişle üst sıralara taşımak için yapmanız gereken doğru link oluşturma sistemine hakim olmaktır. Aksi takdirde internet üzerindeki binlerce site arasından yitip gider ve yatırımlarınızın internet ortamında büyük başarıya ulaşmasını bekleyemezsiniz. Başarılarınızın görülmesi ya da yaptığınız işlerin tanınmasını istiyorsanız haliyle doğru link oluşturma ve kullanma konularını da merak ediyorsunuzdur. Öyleyse sizler için bu sistemi detaylı bir şekilde açıklayalım.

Link Oluşturma Nedir?

Bir yatırım yaptınız ve dijital ortamda bu yatırımların karşılığını almak için web sitesi hazırladınız. Büyük beklentiler ve emekler ile hazırladığınız bu site, içeriği ne kadar kaliteli olursa olsun Google’ da sizin gibi binlerce site yer alacağı için haliyle web sitenizi anında üst sıralara taşımayacaktır. İşte bu noktada devreye SEO gelişiminin önemli ve temel niteliklerinden olan ‘ link oluşturma ‘ devreye giriyor.

Google’den önce arama motorları, web sitelerini sitelerin içeriklerine göre sıralamaktaydı. Ancak Google ile birlikte artık dijital pazarlamanın da kuralları değişti ve web sitelerinin ön plana çıkabilmesi için sadece içeriklerinin kaliteli olması yeterli değil. Sitelerin itibarını yükseltecek linklerin onların başarılarını tanıtacak özelliklere sahip olması Google’da bu web sitelerinin üst sıralarda yer alması için en geçerli sebep diyebiliriz. Yani aslında burada da içeriklerden ziyade, sayısal istatistikler devreye giriyor.

Yeni Web Siteleri İçin Doğru Link Oluşturma Taktikleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital pazarlarda rekabet artmakta ve bu rekabet sonucunda hedefe ulaşmak için de bazı taktiler geliştirilmektedir. Bu taktikler, oldukça çeşitli olup hedef kitleye, yapılan işe ve göre değişkenlik göstermektedir. Web siteleri için yoğun ve kaliteli trafik oluşturmanın önemi aslında diğer rakipler arasından sıyrılıp, ön plana çıkmayı kolaylaştıracaktır. Bunun için yapılması gereken yani uygulanması gereken etkili stratejilerden kısaca bahsedelim.

Konuk Gönderme Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama taktikleri arasında en bilinen ve en sık uygulanan stratejilerden biri ‘konuk gönderme’ stratejisidir. Burada, çeşitli web siteleri için içerikler üretme ve bunun karşılığında da sizin web sitenize yönlendirme sağlayan bir taktik çeşididir. Böylece hem içerik alan sitenin hem de bu büyük siteler aracılığı ile de sizin web sitenizin trafiği arttırılmış olur. Saygın ve yerleşik bir sitede yer alan bağlantınız sayesinde hiçbir ücret ödemeden site trafiğinizi sağlamış olursunuz. Bu durum web sitenizin ön planda yer alması açısından Google’ın dikkat ettiği hususlardan biridir diyebiliriz. Bu aslında bir nevi, insanları sitenize yönlendirmeyi hedef alan bir taktiktir.

Bağlantı Düzenleme Taktiği

Bağlantı düzenleme de yine dijital pazar içerisinde en sık kullanılan taktiklerdendir. Zaten hali hazırda akış trafiği olan bir içeriğin içerisine bu düzenlemeler aracılığı ile bağlantılar eklemek ve böylece web sitenize olan yönelimi artırmaktır bu işin aslı. Konuk göndermeden farkı ise, yeni hazırlanan bir içeriğin güçlü akış sağlaması için belirli bir zaman geçmesi ve tutulması gerekmektedir. Ancak zaten dijital trafiği olan bir metin içerisine bu bağlantılar yani köprüler eklendiğinde, etkileşim sayısı daha fazla olacağı için haliyle web sitenize olan yönelim de çok daha fazla olacaktır.

Geri Bağlantı Düzenleme Tekniği

Bu aslında Gökdelen tekniği olarak da bilinir. Daha çok yurtdışında uygulanan SEO tekniklerinden biridir. Ama oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli olarak hazırlanmış ve geri bağlantılar bulunan bir içeriğin yeniden düzenlenerek bu bağlantıların adeta gökdelen şeklinde artışından yola çıkılmasını sağlamak ve etkileşimi arttırmak üzerine kurulu bir tekniktir.

Sizin yapmanız gereken ise, öncelikle akış trafiği yüksek, kaliteli bir makale bulmak ve bu makale içerisine uygun köprüleri eklemek olacaktır.

Reklam Yolu İle Link Önerme Taktiği

Sitenizin trafiğini artırmanın yollarından biri de reklam yolu ile çeşitli yerlere linkinizin önerilmesini sağlatmaktır. Örneğin; yaptığınız iş ile alakalı bir haber yazısı içerisine verilen bağlantılardan ya da reklamlardan insanların sizlere ulaşmasını sağlamak daha kolay ve etkili bir yol olacaktır.

Doğru SEO Teknikleri

Link oluşturulduktan sonra sırada artık bu taktiklerin doğru ve yerinde uygulanması kuralı var. Bunun için de bizlere içerisinde çeşitli yöntemlerin sunulduğu iki adet metot sunulmuş. Bu metotlar içerisinde yer alan teknikleri daha yakından inceleyelim.

1.  Beyaz Şapka ( Whitehat) SEO Teknikleri

Bu metot, arama motorlarının kurallarını eksiksiz bir şekilde benimseyen ve bu yolla da web sitelerinin aramalar esnasında üst sıralara çıkmasını hedefleyen taktiklerin bütünüdür. Bu bağlamda değerlendirdiğimizde bu taktiğin aslında kullanıcıları hedef aldığını söyleyebiliriz. Çünkü teknik içerisinde kullanıcıların en çok arattığı ve anahtar kelime olarak bilinen kelimelerin doğru olarak belirlenmesi gibi taktikler yer alır.

Bu sağlandığında markalar, ulaşmak istedikleri hedef kitle ile olan trafiği artırmış ve böylece tercih edilebilirliklerine de katkı sağlamış olacaklardır. Büyük arama motorlarının beklentileri doğrultusunda onların politikalarına uyum sağlayan tekniklerdir. Bu yüzden de en güvenli metotlar olduklarının altını çizebiliriz.

2.  Siyah Şapka (Blackhat) SEO Teknikleri

 

Bu teknikler de tam tersi, büyük arama motorlarının politikalarını kabul etmeyen ve bunlardan bağımsız teknikleri içeren metotlardan oluşur. Web sitelerin yöneticileri, bu tip arama motorlarının yazılımlarındaki boşlukları bulur ve bu yolla da hedef kitleyi aldatma yoluna gider.

Bunun en belirgin taktiği de içerik gizleme yoludur. Örneğin; asıl içeriği, farklı bir başlık doğrultusunda arama motoruna gizler. Kullanıcı anahtar kelimeler eşliğinde bu başlığın bulunduğu sayfaya girdiğinde farklı bir içerik ile karşılaşacaktır. Ancak bunlar uzun vadeli popülerlik artırma yöntemlerinden değildirler. Çünkü bu büyük arama motorlarının sistemleri ve yazılımları sürekli geliştiriliyor. Bu yüzden bu tip durumların tespiti kısa süreçler içesinde yapılabiliyor.

Linkler Neden Gereklidir?

Her ne kadar bu tip büyük arama motorlarının hizmet politikaları ya da sistemleri tam olarak bilinmese de doğru link oluşturmanın, arama motorlarında üst sıralarda yer almaya olan etkisinin artık hepimiz farkındayız. Hem sosyal medya araçları hem de bu tip dijital pazarlamalar, bir markanın tanıtımının yapılması için en etkili yöntemlerdendir.

Linklerin Kalitesi Neleri Etkiler?

Linkler kadar dikkat edilmesi gereken konulardan biri de anahtar kelime seçimleridir. Bu ikisi ne kadar kaliteli olursa, popülerliğin yani site trafiğinin de o kadar artması beklenir. Site içi yapılan link inşasının önemi kadar site dışı için yapılan link inşası da popülerliği artırmak için büyük önem taşır. Aşağıda site dışı oluşturulan linkler için dikkat edilmesi gereken SEO tekniklerine yakından göz atalım.

SEO Tekniklerinde DoFollow ve NoFollow Bağlantıları

Her ikisi de aynı öneme sahip olan bu bağlantılar arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyen faktörlerdendir. Do Follow bağıntılarında özellikle Google gibi büyük arama motorlarında link için verdiğiniz özelliğin kalitesi ne ise ona göre SEO puanının etkilenme durumu söz konusu olmaktadır.

No follow yani takip edilmeyen bağlantılarda ise web sitesinin arama motorlarındaki sıralaması değişmez. Yani aslında bunların sıralamaya katkıda bulunmayan bağlantılar olduğunu söyleyebiliriz.

Bir de yönlendirme bağlantıları vardır. Bu bağlantılar da yeni bir etkileşim alanı yaratarak daha sonra yeniden sitenin ana sayfasına dönmeyi hedefleyen bağlantıların yani köprülerin kurulması ile sağlanmaktadır.

Doğal Backlinks (Doğal Bağlantılar) Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Aslında doğal backlinks oluşturma gibi bir teknik söz konusu değildir. Çünkü bu durum kendiliğinden gelişir. Yukarıda bahsedilen teknikler gibi herhangi bir reklam yapma ya da Google’yi manipüle etme gibi bir durum söz konusu değildir. Şayet içerikleriniz kullanıcılar tarafından kaliteli bulunursa bu backlinkleri hak etmiş sayılırsınız ve bu kendiliğinden gerçekleşir. Bu da arama motorlarındaki sıralamanızı önemli ölçüde etkileyen olumlu bir faktör olacaktır. Bunun için yapılması gereken bazı taktikler mevcuttur.

 • Bu taktilerden ilki içeriğin yani yazılan makalelerin kaliteli olmasıdır. Makale ne kadar özgün olursa o kadar ilgi çekici hale gelecektir.
 • Makalenizi oluşturduktan sonra bunu yüksek kaliteli görsel ögeler ile desteklemek de yine ilgiyi üzerinize toplamak açısından epey faydalı bir yol olacaktır.
 • Son olarak hedef kitlenizin ilgilendiği konular hakkında yazmak tek başına yeterli olmaz. Çünkü muhtemelen o konular hakkında yazan binlerce insan olacak. Bu noktada devreye yaratıcılığınızı sokarak, konu başlıklarını daha ilgi çekici ve okunmaya değer kılmalısınız.

Backlinks Çeşitliliği Neden Gerekli?

Backlinkslerin artık, web sitemize yönlendirmeler yapılmasını sağlayan araçlar olduğunu biliyoruz. Bu araçlar sayesinde arama motorlarındaki sıralamamızın ön plana çıkabileceğini de biliyoruz. Ancak bunları yaparken, çalıntı ve birebir alıntılar yapmak içeriklerimizin özgün olmasını engeller ve böylece kaliteyi de düşürür.

Web sitesinin tercih edilebilirliğini artırmak için birden çok bağlantı çeşitliliğinin kullanılması her zaman gelişmiş SEO teknikleri arasında tavsiye edilir.

İçerikler İçin Sosyal Sinyalin Önemi Nedir?

Sosyal sinyaller bir içeriğin ve dolayısıyla da o içeriğin paylaşıldığı web sitesinin popülerliğini arttıran ve içerisinde etkileşim barındıran en önemli hususlardan biridir. Bir içerik ürettiğinizde bu ne kadar kaliteli ve özgün ise o ölçüde beğenilir, insanlar tarafından paylaşılmak istenir. Böylece de sitenize yönelik bağlantılar oluşur. Bu bağlantılar sayesinde sosyal medya platformlarında da etkileşim artar. Böylece arama motorlarında üst sıralara çıkmanız kolaylaşır. Bu sosyal sinyallerin artması için yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

 • Yayınlayacağınız içeriğin tamamen özgün olmasına dikkat edin.
 • Beğeni, takip ve paylaşımları daha rahat takip edebilmek ve bunların analizini yapabilmek için istatistiksel verileri konu alan programlar kullanın.
 • İçeriklerinizde yüksek çözünürlüklü ve yüksek görüntü kalitesinde videolar ve görseller kullanın.

Güven Sinyalleri Ne Demektir?

Dijital pazarlama tekniklerinin de bir konusu olan bu husus, web sitenizin güvenli olduğu konusunda hedef kitleye verilen sinyallerdir. Bu izlenim verildiği takdirde sitenize olan güven de artacağından potansiyel müşterilerin memnuniyeti artar ve memnuniyetin artması ile birlikte arama motorlarından daha üst sıralara çıkmaya başlarsınız.

Özellikle online platformlar baz alındığı satışlarınızı artırmak için güven sinyali doğrultusunda yapılabilecek bazı teknikler vardır.

 • Sosyal Medya Üzerindeki Varlık: Markanızın ya da şirketinizin sosyal medya içerisindeki varlığı ne kadar aktif ise bu güvenirliği artırma konusunda o kadar olumlu bir sonuç yaratacaktır. Çünkü müşterileri ile ilgilenmeyen ve memnuniyetin söz konusu olmadığı bir işletme, insanlar tarafından ilgi çekici bulunmaz.
 • Güvenilir Bağlantılar Oluşturulması: Markanızı tanıtabilmek için dijital pazar üzerinden güvenilir bağlantılar oluşturmanız gerektiği, zaten hemen hemen tüm yazının konusunu oluşturmuştur.
 • Hakkımızda Sayfasının Oluşturulması: Bir web sitesi üzerinden alışveriş yaparken müşterilerin hemen hemen hepsi özellikle ismini yeni duyurmuş markalar konusunda detaylı bilgi sahibi olmak ister. O yüzden markanızı ya da işletmenizi tanıtan bir ‘ hakkımızda ‘ bölümü oluşturmak, güven sinyallerini artıracaktır.
 • Gizlilik Politikalarının Varlığı: Site içerisinde müşterilerin haklarını korumaya yönelik çeşitli gizlilik politikalarının var olduğunu bilmek de yine güven sinyallerini artıran özelliklerdendir.
 • SSL Sertifikasının Önemi: Bu sertifika web site adreslerinin geçerliliğini ve doğruluğunu kontrol eder, aynı zamanda müşterilerin gizliliklerine de de korur. Bu sebeple güvenilirlik sinyali açısından son derece önemli bir husustur.

Dijital Pazarlarda Farklı Hedefler İçin Farklı Bağlantılar

Dijital pazarlamalar için kuralların sürekli değiştiği ve yeni yeni tekniklerin geliştirildiğini hemen hemen hepimiz bilmekteyiz. Sürekli gelişen bu büyük pazar içerisinde artık tek bağlantı amacı, üst sıralarda yer almaktan ibaret değil.  Bunlar üst sıralarda yer almayı kolaylaştıran teknikler için de bağlantılar ( linkler ) oluşturmayı hedefleyen tekniklerdir.

Markanın Tanınması İçin Linkler

Bu durum içeriğin önceki başlıklarında da belirttiğimiz gibi hem büyük şirketlerin hem de küçük işletmelerin karlı çıktığı teknikler arasındadır. Dijital pazardaki iş ilişkilerini kuvvetlendirdiği gibi küçük işletmelerin kendilerini tanıtmasını sağlar. Bu gerçekleşirken de her zaman büyük şirketler bir otorite olarak görülür.

Site Trafiği İçin Linkler

Aynı hedef kitlenin ilgisini çekmek amacı ile kullanılan SEO tekniklerinden biridir. Bu durum özellikle adını duyurmak isteyen yeni ve küçük işletmelerde epey etkili olmaktadır.

Anahtar Kelimeye Yönelik Linkler

Hem site içi hem de site dışı linkler oluşturulurken anahtar kelimelerin önemi büyüktür. Çünkü anahtar kelimeler arama motorunda işletmelerin üst sıralarda yer almasını sağlayan en etkili SEO tekniklerindendir.

Bu yüzden link oluşturulurken önce, hedef kitlenin arama motorunda en çok arattığı kelimelerin istatistiği belirlenmeli ve onlara yönelik, onların ilgisin çekecek türden linkler seçilmelidir.

Bölgeye Yönelik Linkler

Kişilerin satışlarını artırmak için hangi bölgede hizmet vereceklerse o bölgelere yönelik politikaların uygulanması daha akıllıca olacaktır. Bu yüzden arama motorunda genel bir arayıştan ziyade, bölgeselliği vurgulayan linkler hazırlanabilmektedir.

Mobil Uygulamaları Niteleyen Linkler

Bilindiği üzere insanların akıllı telefonlar üzerinden uygulama indirerek alışveriş yapmaları artık günümüzde daha fazla tercih edilen bir yöntem haline geldi. Bu yüzden web siteleri üzerinden, bu uygulamaların indirilebileceği linkler oluşturmak satışlara olumlu katkılar sağlayacağı için önemli bir teknik olacaktır.

Son Olarak; İDİThU

Bu tür tekniklerin birlikteliği, hem marka tanıtımı hem de markanın güvenirliğini artırma açısından büyük önem taşımaktadır. Google gibi büyük arama motorlarının karışık sistemleri içerisinde en doğru SEO tekniklerinin uygulanması sizleri başarıya ulaştıracaktır. Ancak uzun vadeli başarı için İDİThU en doğru seçim olacaktır. İDİThU için ileri düzey siparişinizi verebilir ve SEO başarısını makale ile yakalabilirsiniz.

Yukarı