Çarşı Medya
Asistan

Mükemmel Sosyal Medya Metni Yazmak İçin 7 Unsur

Mükemmel Sosyal Medya Metni Yazmak İçin 7 Unsur

Sosyal medyanın bu kadar fazla ilgi görmesi, muhakkak ki güzeldir. Ancak Instagram, Facebook, Twitter ve daha farklı platformlarda; kalıcı olmak, güzel bir avantaj yakalamak, hedef kitleyle etkileşim kurmak için, derinlemesine analiz yapmak ve buna göre davranmak gerekir.

Sosyal medyada kalıcı olmanın, hedef kitleyle derinlemesine etkileşim kurmanın ilk basamağı etkileyici yazma becerileri geliştirmektir. Muhteşem bir yazı yazmak; biraz yetenek biraz da doğuştan gelen bir yaratıcılık gerektirir.

Deneyim ya da becerileriniz ne olursa olsun; yazılan yazının, hedef kitle okuyucu tarafından keyifle okunması, bir şeyler hissetmesi, eskiye göre biraz daha bilgilenmesi ve en önemlisi de hareketlenmesi sağlanmalıdır.

Kaliteli İçerik Nedir?

Hedef kitlenizin, sayfanızda daha fazla kalması ve içeriklerinizi okuması için kaliteli içerik üretilmesi gerekir. Kaliteli içerikler sadece metin yazıları değildir. Bir video içeriği, bir reklam, sloganımsı cümleler, biraz esprili bir yaklaşım, harekete geçirici kelimeler, yazdığınız içeriği kaliteli hale getirir.

İyi ve kaliteli içerikler oluşturmak için; insanların birbiriyle tartışabileceği, beyin fırtınası yapabilecekleri konular vermelisiniz. Daha iyi içerikler üretmek için, sosyal medyada yazmanın neden önemli olduğunu kavramak ve buna göre davranış geliştirmek gerekir.

Sosyal Medya Platformlarında Mükemmel Yazmak Neden Önemlidir?

İster video içerikleri olsun ister metin yazıları olsun, paylaşılan her sosyal gönderi, bir nevi markanızın temsilcisidir. Özensiz davrandığınızda markanızın da özensiz olduğunu göstermiş olursunuz. Bunun bir başka anlamı ise sosyal medyada daha başarısız olabileceğinizdir.

Sosyal medya içerik yazarlığı, benzersiz becerilerin bir araya geldiği bir durumdur. En önemlisi; kelimelerin anlamını iyi kavramak ve çok kelime yerine, az kelimeyle doğru şeyleri anlatabilme becerisi göstermektir.

Her sosyal medya platformunun, kendine özgü özellikleri bulunur. Facebook’ta başarılı olan bir paylaşım, Twitter ya da başka platformlarda başarı sağlamayabilir. Bu durum ise sosyal medyada kelime ustası olmayı daha da zor duruma sokacaktır.

Hedef kitlenizi size bağlayacak, dikkatini çekecek, hedef kitlenize ilham katıp hareketlendirecek gönderilere imza atmak için, yapmanız gereken 7 sosyal medya içeriği yazma ipucu, sizler için özel hazırlandı.

Her Zaman Analizci ve Araştırmacı Olmak

Hedef kitleniz için oluşturacağınız sosyal paylaşımların fark edilmesi ve etkileşimin oluşması önemlidir. Bunun için paylaşımların, hedef kitleyle alakalı hale getirilmesi gerekir.

 • Gönderilerin başarılı olması, hedef kitleyle alakalı olmasına bağlıdır.
 • Hedef kitlenizin; neye önem verdiğini anlamak için, zaman ayırmak gerekir.
 • Hedef kitlenin, genel demografik bilgileri araştırılmalıdır.

Hedef kitlenizin neye ihtiyacı olduğu, hangi zorlukları yaşadıkları araştırılmalı ve analiz edilmelidir. Böylece bu zorluklar ve ihtiyaçlar içinden, öncelikli olanlar çıkarılmalı ve çözüm sağlayacak sosyal medya gönderileri paylaşılmalıdır.

Hedef kitlenizle duygusal bağ kurmak için ise; başarı öykülerinin paylaşılması, karşınızdaki kişinin daha olumlu hissetmesini sağlayacak ve size sadakat sağlayacaktır.

Hedef Kitlenizin Dilinden Konuşun!

Sosyal medyada sesinizi duyurmanın bir başka unsuru, hedef kitlenizin dilinden konuşmaktır. Hedef kitlenizin ihtiyaç ve beklentilerini, yaşadıkları zorlukları anlayarak paylaşımlarda bulunmak için, hedef kitlenizle aynı dili konuşmanız gerekir.

Mesela Linkedln’de paylaştığınız bir gönderiyle, Twitter’da paylaştığınız gönderi aynı olmayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; iki platform içindeki insan gruplarının farklı zorluk ve bakış açılarını anlamanıza yardımcı olmasıdır.

İnsanların ihtiyaçlarını, çektikleri zorlukları ya da beklentilerini yansıtmak için kullanacağınız dil ve ifadeler; sosyal medya platformlarına uygun olacak ve bu büyük ölçüde farklılık yaratacaktır.

İnsanların Zamanını Harcamayın!

Her insanın zamanı, kendi açısından değerlidir ve zamanlarının harcanmasından hoşlanmaz. Hedef kitlenizin dikkatini çekmek için; zamanlarını harcamamak ve zaman kavramlarına önem verdiğinizi hissettirmeniz gerekir.

 • Yazıların 14-15 yaş okuma seviyesinde yazıldığında, içeriklerinizin ve yayınlarınızın okunması daha kolaylaşır. Yalın bir dil, hedef kitlenizin haricindeki insanlara da ulaşmanızı sağlar.
 • İçerik ve gönderilerinizin kolaylıkla bulunabilmesi için; her zaman ilgi çekici başlıklar, maddelemeler ve liste içerik üretimi yapılmalıdır.
 • Paragraflar çok uzun tutulmamalı, iki ya da üç cümlelik paragraflardan oluşmalıdır. Böylece okuyucu yazılardan sıkılmaz ve içeriğin geri kalanını okumak için, daha çok heveslenir.

Yazılarınızda kişi ya da kurumlar, aleni şekilde eleştirilmemelidir. Bu durum hem profesyonelce ve etik olmamakla birlikte; sayfanızda negatif düşünceli insanların oluşmasına neden olur.

Sayfanızda negatif düşünceli insanların oluşması ise; asıl hedef kitlenizin, size karşı olan güvenini ve inanılırlığını da etkileyecektir.

Video İçeriklerle ve Resimlerle Yazılarınızı Taçlandırın

Hedef kitlenize bağlayıcı ve ikna edici hikâye anlatmak için; resimler, infografikler ve videolar kullanılır. Görsel içerikler, her zaman ilgiyi üzerinde toplar ve genellikle hikâyeyi anlatırken, kelimelerden çok daha etkili olur.

Özellikle video içerikler; hedef kitlenizle derinlemesine bir bağ kurmanızı sağlarken, hedef kitleniz sizi insancıl görür ve daha yakından tanımak için, videolarınıza karşılık verebilir.

Birçok sosyal medya platformunda, canlı video özellikleri bulunur. Canlı video; yüksek kaliteli pazarlama videolarında olmayan özgünlük düzeyi sağlar. Pazarlama videoları; gerçek benliğinizi gösteren canlı videolardan, çok daha etkili olacaktır.

Video içeriklerinizin mesajınızla paylaşılması ve profesyonel görünmesi için; her görsel içeriğin, yayınlanan sosyal medya platformlarında sürekli optimize edilmesi ve güncellenmesi gerekir.

Her Zaman Tutarlı Olmak

Sosyal medya paylaşımları yaparken; paylaşımlarınızın temiz ve marka standartları dahilinde olmasını sağlamak, çoğu zaman zor olabilir. Bu yüzden kendinize basit bir kılavuz oluşturmak, işinizi kolaylaştıracağı gibi, paylaşımlarınızın da tutarlı olmasını sağlayacaktır.

 • İşinizin ne olduğu, neden sosyal medyada bulunduğunuz, misyonunuzu ifade eder.
 • Sosyal medya hedef kitlenizin kısa bir tanımlamasını yaparak; kimin için yazdığınızı belirlemeniz gerekir.
 • Sosyal medya marka sesi sizin; gündelik, ciddi, profesyonel ya da saygılı olup olmadığınızı belirlemenize yarar.
 • Sosyal medyadaki ses tonunuz; yardımcı, komik, otoriter ya da farklı bir anlayışa sahip olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır.

Paylaştığınız her içeriğin, her sosyal medya platformunda paylaşılmasına gerek yoktur. Bunun için; hangi sosyal medya ağlarında, vereceğiniz mesajların tam yerine ulaşacağını düşünüyorsanız; o sosyal medya ağında paylaşımlarınızı yapmanız, sizi daha tutarlı ve tanınır hale getirir.

Hedef Kitlenizi Heyecanlandıracak Harekete Geçirecek İçerikler Eklemek

Hedef kitleniz için hazırladığınız metin içerikleri ve sosyal paylaşımlar, harekete geçirici eylem çağrısı olmalıdır. Eylem çağrısının olmaması; insanların yazınızı okuyup beğenmesine ama, herhangi bir eyleme geçmesine olanak tanımayacaktır.

Eylem çağrıları farklı biçimlerde yapılır ve farklı amaçlara hizmet eder. Hedef kitlenizi harekete geçirmek ve motive etmek için, bazı noktaları dikkat alabilirsiniz.

 • Hedef kitlenizden; sosyal medya gönderilerinizi beğenmeleri ve paylaşmalarını talep edebilirsiniz.
 • Yorum bölümünde, cevaplandırmalarını isteyeceğiniz sorular sorabilirsiniz.
 • Hedef kitlenize bir açılış sayfası gönderebilir, web sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bülten aboneliği gerçekleştirmelerini sağlayabilir, farklı sosyal medya platformlarında, sizinle bağlantıya geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Belirli Amaçlar İçin Yazmak

Hedef kitlenizi etkilemek ve harekete geçirmek için, belirli amaçlar adına yazmanız önemlidir. E-posta ya da blog yazısı ya da bir tanıtım yazısı mı yazıp yazmayacağınıza, net olarak karar vermeniz gerekir.

Okuyucunun ne yapması gerektiğine dair net olun. Satın almasını, sizi aramalarını ya da farklı bir olguyu tanımlayabilirsiniz. Okuyucularınızla empati kurabilir, bilgilendirebilir, hedef kitlenizi mutlu edecek paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sosyal paylaşımların amacı; markanızı oluştururken, satış odaklı yaklaşmak ve bu esnada markanızı sergileyerek, paylaşma fırsatı yaratmaktır.

İDİThU İpucu:

Facebook Paylaşımları

Facebook, birçok farklı konuda paylaşımların yapıldığı bir sosyal ağdır.

 • Gönderiler kısa tutulur.
 • Tanıtım amaçlı harekete geçirici mesajlar verilmez.
 • İçeriklerde paylaşılabilir başlıklar kullanılır.

Twitter Paylaşımları

Twitter; belli başlı konularda tartışma konularının paylaşıldığı bir platformdur.

 • Yalnızca 140 karakterlik paylaşımlar yapılır.
 • Başlıkları kopyalamak yerine, içeriğinizin anlattığı hikâyeye katkıda bulunacak yazılar yazılmalıdır.
 • Hashtag’ler, direkt tweet kopyalamaya dahil edilebilir.
 • Tweetlerin sonuna değil ortasına URL adresi ekleyin.
 • Emojilerle, tweetinizi hareketlendirin.

Linkedln Paylaşımları

Diğer sosyal medya platformlarından farklı olan Linkedln, profesyonel bir ağ olarak bilinir. Bu yüzden genellikle iş paylaşımları yapılır.

 • Hedef kitlenizin anlayacağı dil kullanılmalı, açık olunmalıdır.
 • Konuyu direkt olarak anlatın. Konunun dışına çıkmayın.
 • Profesyonel üslupla yazılarınızı yazın.

Instagram Paylaşımları

Daha çok görsele dayalı bir platform olan Instagram, hedef kitleyle bağlantı kurulurken, insanların dikkatini çekecek resim metinlerinden yararlanılır. Instagram’da hashtagler kullanılabilir.

Pinterest Paylaşımları

Tıpkı instagram gibi, görsel bir ağ olan Pinterest, daha uzun pin açıklamalarına izin verir. 200 karakterin üzerindeki birçok paylaşımın, daha fazla repin olarak geri dönüşüm sağladığı görülmüştür.

Aynı zamanda bağlantıların, pin açıklamalarına dahil edilmesi; insanların daha fazla etkilenmesine ve harekete geçmesine de olanak tanımaktadır. Bunun yanında pin açıklamalarında anahtar kelimeler, alakalı şekilde kullanıldığında, daha fazla beğeni ve paylaşım almaktadır.

Yukarı