Çarşı Medya
Asistan

EverGreen İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

EverGreen İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

EverGreen İçerik Nedir? EverGreen Makale Nasıl Yazılır? 

Başarılı bir pazarlama kampanyası olduğunda içerik kraldır. Hepimiz bunu biliyoruz ve tüketicilerimize sunduğumuz içeriğin mümkün olan en yararlı bilgiler olduğuna inanmak isteriz. Durumun zorluğu, tüketicilerin güncel olaylar ve sosyal konularla doğrudan ilgili olan makalelere karşı geri gelmeye devam edecekleridir, ancak daha küçük bir zaman dilimi için yararlı olabilecek sürekli ve kalıcı makalelere olan ihtiyacı nasıl dengeleyeceklerine karar vermek gerekir.

Geçtiğimiz 15 yıl boyunca içeriğin yazılması, yayınlanması ve alınması, özellikle sayfa görüntülemeleri ve sıralamalar elde etmek açısından değişti ve değişmeye devam ediyor. Pazarlamacılar, önemli bilgileri sunmanın, sürekli (evergreen) ve gerçek zamanlı içeriği dengelemenin yanı sıra, web sitesi trafiğinin artmasına, potansiyel müşteri oluşturmaya ve gelir elde etmesine katkıda bulunduğunu anlıyor.

Evergreen (Sürekli Kalıcı) İçerik

Evergreen içerik mükemmel doğum günü hediyesi gibidir, günler ve yıllar geçse de uzun süre kullanılır. Tipik olarak, bu tür içerikler tüketicilerin değerli bilgiler elde edeceği bir şeydir ve yazıldıktan sonra ilgili yıllarda popüler kalmaya devam edecektir. Evergreen içerik oluştururken, tüketicilerin sürekli olarak ek bilgi vermesi için metinleri geliştiriyoruz. Bu, içeriği görüntüledikten / yayınladıktan uzun bir süre sonra sayfa görüntülemeleri artıyor.

Evergreen içerik, web sitenizi veya blogunuzu uzun vadede alakalı tutar ve gelecekte oluşturacağınız içerikler için kaldıraç sağlar. Her zaman evergreen içeriğin kullanılması, pazarlama kampanyanıza yardımcı olacaktır, çünkü gelişmiş bilgileri kullanabilir ve çok sayıda kanalı kapsayacak ve sayfa görüntülerini oluşturacak şekilde birçok parçaya ayırabilirsiniz.

Evergreen en fazla üç aylık bir pazarlama stratejisi sonrasında kalıcı hale gelir. Bu konuda tutarlı bir temel oluştursanız uzun vadeli zamanda sitenizle ilgilenmeseniz dahi tıklamalar düşmez.

Normal (Gerçek Zamanlı) İçerik

Her zaman evergreen içerik yazdırmak ve yayınlamak stratejik olarak akıllıca olsa da, gerçek zamanlı içeriğin tazeliği küçük bir zaman aralığında çok sayıda sayfa görüntüsü oluşturabilir. Tüketicilerinize güncel içerik sunarken, şu anda dikkat çeken güncel olaylara ve eğilimlere odaklandığınızı kanıtlayan bir değer var. Çevrenizde olup bitenlerden yararlanmak da iyidir. Çünkü gündemle alakalı kalmak, kitlenizin dikkatini çekmeye yardımcı olur. Böylece, yeni içerik için sayfanıza okuyucu geri döner.

Sosyal medya gerçek zamanlı içerik sağlamanın yararlarından sadece bir tanesi, yeni okuyucular ya da müşteri bulmanın farklı bir yolu..  Bu stratejiyi ileriye dönük bir planlamalısınız ve “şimdiki zamanda” olmakla birlikte, sektörünüzle ilgili en yeni haberler ve sosyal konular hakkında yayınlar sağlayarak yeni kitlelerinizin içgörülerinize güvenmesini sağlayabilirsiniz.

Son haberlere ve sosyal konulara çok fazla odaklanmaya veya yalnızca diğer kaynaklardan içerik yayınlamaya dikkat edin. Markanızın kimliğini tamamen ön plana koyan veya hiç kimse için çok değerli olmayan içerik barındırmaya çalışırsanız kişiler takipten çıkar.

Yani bir haberleri ve sosyal konuları markanıza bağlayın. Hikaye oluşturun ve tüketicilerinizin ne olduğunuzu neden gönderdiğinizi anlamasına yardımcı olun.

Denge

Her iki içerik türü de sayfa görünümleri ve düzenli web sitesi ziyaretçileri için stratejik olarak farklı ve önemli olduğundan, ikisini sağlamak için bir denge kurulmalıdır. Web sitenizdeki her iki içerik türünü geliştirmenin başlıca faydaları arasında aşağıdakiler bulunur.

  • Etkili uzun vadeli bağlantı
  • Organik backlinkler
  • Sosyal paylaşımlar
  • Müşteri katılımı
  • Taze içerik
  • Sık yorumlar

Her zaman evergreen içeriğinizin arasında gerçek zamanlı içerikleri de katarak çalışıyoruz. Bu sayede denge daha net sağlanmış olur. Çünkü evergreen içerik, sitenizi sürekli olarak bilgili, güvenilir, kullanılabilir tutar. Ancak güncel bilgileri bunların içine katmak da gerekir.  

Her iki içerik türünün de başarılı bir pazarlama stratejisi için gerekli bileşenleri oluşturduğunu belirlediğimizden, en etkili pazarlama ve en yüksek sıralamalar için ne zaman yayınlanacağını da bilmelisiniz? İçerik takvimi oluşturulması, alışkanlık haline gelmek için önemli bir uygulamadır. Bir blog / sosyal medya profili veya site yönetiyor olun, içeriklerin tümünü tutarlı bir şekilde oluşturmak önemlidir.

İçerik takvimi, makalenizde tutarlılık ve kalite sunarak pazarlama kampanyanızı dengelemenize yardımcı olabilir. İçerik takviminiz, aşağıdakileri kapsayan dönüm noktalarından oluşmalıdır.

  • Evergreen makalelerin yayınlanması
  • Normal içerikler
  • Görsel içerikler (Infograflar, bloglar, videolar, röportajlar, vb.)
  • Haber makaleleri, etkinlikler ve sosyal konular dahil olmak üzere gerçek zamanlı içerik yayınları (bu, genellikle daha hızlı bir bilgi dönüşü gerektirdiği için takviminizde planlamanız gereken daha katı içeriktir, ancak bunu planlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın)

İçerik takviminiz tüm yayınlarınızı içereceğinden, takviminizi birkaç ay için planlamak iyi bir fikirdir, böylece üzerinde çalıştığınız her konudan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Zaman… hızlı işliyor ve bu pazarda hızlıca yer almalısınız, içeriği eksik web siteniz artık bekleyemez… o takvimi yaratın. Hem evergreen hem de gerçek zamanlı içeriğin avantajlarından yararlanarak web sitenizin farkına varın ve sayfa görüntülemelerinize ve sıralamalarınıza harika bir şekilde ulaşarak potansiyel takipçi ve alıcılar yaratın.

Evergreen içerik keşfi Türkiye'de ilk olarak Çarşı Medya tarafından bulunup taslak haline dönüştürülmüştür. Sonradan bunu yayınlayanlar içerik hakkında bilgi verselere taslak olarak net bilgiye sahip değillerdir. Lütfen Evergreen içerik hakkında bizden örnek talep ediniz. 

Yukarı