Çarşı Medya
Asistan

Google Aşırı Doydu! Peki, Nasıl İlgisini Çekeceksiniz!

Google Aşırı Doydu! Peki, Nasıl İlgisini Çekeceksiniz!

Arama motorlarında araştırılmak istenen bir konu yazıldığında insanların karşısına bir milyonlarca farklı içerik çıkar. Her ay milyonlarca yeni içerik arama motorlarında yayınlanır. Buna rağmen içerik üretim devam eder, içerik hazırlayan metin yazarlar açısından içerik sayısının fazla olması avantaj sağlar. Çünkü rakip makaleleri inceleme şansına sahip olurlar.

İnternet içeriklerinin fazla olması yeni bir firma açısından ele alındığında zorlamalara neden olur. Arama motorlarının listelerinde üst sıralara çıkma olasılığı yeni işletmeler açısından olasılığı düşük bir ihtimaldir. Ancak bu durum işletmelerin geri çekilmesi anlamına gelmemeli, sürekli içerik yaratmaya devam etmeli!

  • İşletmenin aktif olduğunu gösterebilmek;
  • Haber ve güncellemeler ile alanında uzman olduğunu ifade etmek.
  • Sektör içerisinde rakiplerine karşı baskı oluşturmak.
  • Hedeflediği kitle üzerinde varlığını hissettirmek.
  • Markaya da firmanın kişiliğini sergilemek için içerik oluşturmaya devam edilmelidir.

Fark Edilmek Mümkün Mü?

İnternet içerikleri açısından arama motorları doymuş bir pazara sahiptir. Herhangi bir konu hakkında korkunç bir şekilde milyonlarca farklı makale bulmak mümkündür. Peki, bu kadar fazla içeriğin arasında fark edilmek mümkün mü? İçerik üreticisinin yapması gereken öncelikle arama motorlarına ve Google'a güvenmektir.

Yüksek kalitede içerik üretilmesi milyonlarca sonuç içerisinde dikkat çekmeyi başaran en önemli detaydır. Yazı içeriğinde anahtar kelimeler ile yazıyı doldurmaya değil; bunun yerine okuyucunun yazıyı okumasına odaklanmak gerekir.

Makale kaliteli ve iyi ise zaman içerisinde doğal olarak arama listesinde ilk sıralara yükselir. Ama bu kesinlikle arama motorlarının ilk sayfasında yer alacak anlamını taşımaz. Sadece dikkat çekmeye yardımcı olur. Bu sonuç dikkate alındığında yapılması gereken kaliteli içerik üretmeye devam etmektir.

Blog İçerikleri Aşırı Doygunluğa Neden Oldu ☹

İçerik oluştururken rakip analizi yapmak önemlidir, blog yazıları bu anlamda önemli bir yere sahiptir. Hem müşteri kazanma hem konuşma oluşturma hem de sitede sürekli malzeme akışını sağlamaya yardımcı olur.

Google arama motorundan hedeflere ulaşmak zordur. Bu yüzden blog yazıları kaliteli içerik oluşturma açısından önemli stratejik alandır. Blog içerikleri yazmak herkesin yapabileceği basit bir iştir. Bu sebepten dolayı blog içerikleri internet ortamında aşırı derecede doygunluğa neden olmuştur.

Bu kadar fazla blog yazısının her birine iyi olduğu anlamını yüklemek doğru değildir. Bazı makaleler araştırmacılar için oldukça uzun ve sıkıcı olarak değerlendirilir.

Çoğu zaman; uzun gönderiler popüler hale gelir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken yazı içeriğinin konu ile olan alakasıdır.

 

Makalelerin Ancak Yüzde 20'si Okunmaktadır!

Hazırlanan makale içeriklerinde öncelikli hedef okuyucunun kafasına girmektir. Hedef kitlesini oluşturan insanlar okudukları makaleden ne kazanmak istediğini anlamalıdır. Hazırlanan içerik ile insanları meşgul etmek için kullanılacak ses tonunu bilmek önemlidir.

İnsanlar internet yazılarını çok az okur, makalelerin ancak yüzde 20'si okunmaktadır. Bu yüzden hazırlanan içerik insanların daha az zaman harcayacağı ama daha fazla dikkatini çekecek unsurlara sahip olmalıdır. Burada tasarım becerisi başarı için bir öncelik olarak öne çıkar.

İçerik birçok insan tarafından hazırlanmaktadır; dolayısı ile bu durum internette çok fazla makaleye sahip blog olduğu anlamına gelir. Bu kadar fazla blog yazısının olduğu bir ortamda rakiplerin arasından öne çıkabilmek için benzersiz olmak gerekir. Bu nedenden bilgi kullanımı ve görseller ile oluşturulan eşsiz bir blog yazısı sayfanın, rakiplerinin önüne geçmesini sağlar.

Kaliteli Makale Üretimi Gerçekleştirilmeli

İçerikler; heyecanlandıran, kapsamlı araştırma gereken konulardır. Yazarın heyecanlanması okuyucuya her şeyi anlatması açısından teşvik edici bir durumdur. Herkes her konu hakkında bilgi sahibi olamaz, insanlara bilgi transferi yaparken her şeyi söylemek zordur.

Özellikle içerik yazarlarının bilmedikleri konuları araştırmaları ve bulmaları zorlaşır. Ama her şeyi okuyucusuna aktarma isteği içerisindeki içerik yazarı, taktikler geliştirebilir. Örneğin içeriği alt başlıklarla farklı alanlara bölebilir; böylelikle okuyucu ne kadar ve ne isterse o bölümü seçer ve okur.

Okuyucunun ilgisini ve dikkatini çekecek bir makalenin oluşturulması insanların farklı içeriklere ihtiyaç duymasını engeller. Birçok makale yazarı içeriği bölme tekniği kullanarak başarılı yazılar ortaya koyabiliyor.

Birçok makale yazarı bu tekniği kullanarak başarılı yazılar ortaya koyabiliyor. Uygulanan teknik sayesinde arama motorlarında oluşan sıralamalarda sitenin etkisi zamanla belli olur.

Okuyucuya Hitap Eden İçerikler Üretilmeli

İçerik hazırlarken zaman kaybı yaşamamak için hem SEO hem de hedef kitleyi bilmek gerekir. Hazırlanan makale içeriklerinde yazarın yapması gereken potansiyel anahtar kelimeleri araştırmaktır.

Belirlenmiş anahtar kelimeleri denemek çoğu zaman işe yaramaz bu yüzden anahtar kelime araştırmasına ciddi anlamda zaman ayırmak gerekir.

  • Blog yazıları okuyucu kitle açısından insanları ikna eder.
  • Markanın satışından, şirketin alanındaki uzmanlığına kadar birçok konuda insanların fikir sahibi olmasına yardımcı olur.
  • İnternet sitesinin trafik akışını oluşturur ve insanların daha fazla bağlanmasını sağlar.
  • Blog yazıları her zaman insanların bir şeyler satın alması için ikna edici şekilde yazılabilir.

Tüketicilerin yarısından fazlası blog yazılarını ya da özel içerikleri okuduktan sonra işletme ya da marka hakkında çok daha fazla olumlu düşünmektedir. Böyle bir durum karşısında içerik üretmeye devam etmekten başka bir alternatif söz konusu değildir.

Okuyucuların ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaşabilecekleri içerikler üretmek gerekmektedir. Özgün içerikler üreterek insanların ihtiyacına çözüm bulmak mümkündür. Özgün içeriklerde önemli olan Seo uyumudur; anahtar kelime kullanarak spam içerikler üretmek yerine okuyucuya hitap eden içerikler üretilmelidir.

Özellikle Google kullanıcısına aradığı bilgiye hızlı şekilde ulaşması için çalışır. Ve internet sitelerinin de bu şekilde çalışmasını talep eder, sıralama ve listelemeyi bu özelliklere sahip siteleri baz alarak gerçekleştirir.

Milyonlarca İçerik Arasından Öne Çıkmak

İnsanlar interneti genellikle bilgi edinmek için kullanılır; dolayısıyla sunulan bilgi çeşitliliği içerisinde dikkat çekmek oldukça önemlidir. İnsanlar internet ortamında reklam durdurucu programları indirerek reklamları olan ilginin azalmasına neden oluyor.

Yaşanan bu durum karşısında hazırlanan içeriğin önemi bir kat daha artıyor. İçerik aynı zamanda dijital pazarlama araçları içerisinde en düşük bütçeye sahip ama geri dönüşü en sağlam yöntemdir.

İnternet ortamında bu kadar fazla içerik doygunluğunu yaşanması kaliteli içeriklerin üretilmesinin gerekli olduğu gerçeğini de açıkça ortaya koyuyor. Bir bilgi için yazılan milyonlarca içerik arasından öne çıkmak ancak hazırlanan kaliteli bir içerik ile mümkün.

Makaleyi hazırlamadan önce en önemli konuların başında hedef kitleye göre doğru konuyu seçmek gelir.

Yaratıcı Ve Özgün İçerik Hazırlanmalı

Hazırlanan makale insanların konuyu öğrenme ihtiyacını karşılamalıdır. İyi bir araştırma yapılarak elde edilen veriler ile yaratıcı ve özgün bir içerik hazırlanmalı. Burada önemli olan dikkat çekici bir dil ile anlatılmak istenen aktarmaktır.

SEO uyumlu makaleler arama motorları sıralamasında üst sıralarda yer almaya yardımcı olur. Halen birçok yazar neden içerik hazırladığının farkında değil, firmalar açısından ise tek düşünülen arama motorlarında üst sıralarda yer almak.

Dolayısıyla insanlar sadece içerik üretmek için içerik hazırlıyor. Aslında kaliteli bir içerikte amaç hedef kitlenin almak istediği bilgiye ulaşmasını sağlamaktır.

Kaliteli içerik farkındalık yaratmaya, bilinirlik sağlamaya, bağlılık oluşturmaya ve yeni hedef kitle kazanmaya yardımcı olur.

Unutmayın; Google aşırı doydu, artık bazı yemekleri seçmesi ve bazılarını ise çöpe atması gerekir. Çöpe atılan yemek sizinki olmasın diye Çarşı Medya olarak yazarlarımızı eğitiyor, onlara anahtar kelime dahil makaleyle ilgili tüm doneleri veriyoruz. İDİThU ile her zaman birkaç adım öndeyiz!!!

Yukarı