Çarşı Medya
Asistan

İçerik Pazarlama Analitiği ve Ölçümlerine Yönelik Kapsamlı Kılavuz

İçerik Pazarlama Analitiği ve Ölçümlerine Yönelik Kapsamlı Kılavuz

İçerik pazarlamacılığında herkes için en şaşırtıcı soru şu: İçerik pazarlamamın etkinliğini nasıl ölçerim? Bu soru sorulduğunda pazarlamacılar, "sayfa görüntülemeleri" ve "paylaşımlar" gibi yumuşak içerikli pazarlama metriklerine veya içeriklerinin satış ekibinin geri bildirimleriyle nasıl çalıştığına dair anekdotlarla geri dönerler.

Daha iyi bir yol var.

Son birkaç yılda içerik pazarlaması çok yol kat etti. Artık, bu soruyu yanıtlamak için içerik pazarlaması yatırımınızın getirisini ölçmeye yardımcı olan teknolojilerle birlikte kesin içerik pazarlama metrikleri var.

Aşağıdaki kılavuz, içeriğinizin etkinliğini ve sonuç olarak geliri nasıl etkilediğini belirlemenize yardımcı olacak pazarlama metrikleri ve analizleri hakkında kapsamlı bir genel bakış sağlar. Ayrıca, 6 uzmanın içerik pazarlama çalışmalarını nasıl ölçtüklerini öğrendik.

Yanıtlarını aşağıya ekledik. Daha da derinlemesine bir analiz için, bu konu hakkında yetenekli Seocularımızla görüşebilirsiniz.  

İçerik Pazarlama Metrikleri: Çerçeve

Metriklere bir bütün olarak bakmak, göz korkutucu bir görev olabilir. İşletmenizle en alakalı içerik pazarlama metriklerini tanımlamayı kolaylaştırmak için, bunları farklı kategorilere ayırmaya yardımcı olur.

Dijital Reklam, Medya ve İçerik Analisti, Altimetre – Rebecca L.

“İçerik pazarlama, metriğin ne olduğu konusunda hiçbir fark yaratmıyor. Gerçek soru şu: Hangi metrik, iş performansınız için en önemli performans göstergesidir? İki pazarlamacının hedefi tam olarak aynı değildir. Önemli olan, ölçebileceğiniz tüm soyut şeylere değil, iş hedeflerine göre hizalanmasıdır. ”

Jay Baer ise kitabında bu konuyla ilgili bir çerçeve uyarlamış. Bunu aşağıdaki şekille özetlemeyi tercih etti.

Çeşitli içerik pazarlama ölçümlerine baktık, en çok satan içerik pazarlama stratejisi kitabından sorularını çıkardık ve bu soruları yanıtlayarak siz de neye daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Tüketim Ölçümleri: Okuyucu, ziyaretçi ya da kullanıcıya ulaşma:

 • İçeriğinizi kaç kişi tüketiyor?
 • Hangi kanalları kullanıyorlar?
 • Tüketim ne kadar sık ​​ve ne kadar derin?

Paylaşım Ölçümleri

 • İçeriklerinizden hangileri paylaşılıyor?
 • Onları kim paylaşıyor?
 • Nasıl / nerede paylaşıyorlar?
 • Ne sıklıkla paylaşılıyorlar?

Ana Paylaşım

İçerik oluşturma ve üretmeyi sürdüren içerik firmanız taleplerinize bağlı olarak nasıl içerikler hazırlıyor?

 • Bu üretilen içerikleri okuyor musunuz?
 • Editörünüz kopyalanmış makale mi giriyor?
 • Üretimi yapan firma ya da kişi sizin işinizi önemsiyor mu?

Satış Ölçümleri:

 • İçeriğiniz, sonuçları nasıl etkiliyor?
 • İçeriğinizin gelirleri hangi yollarla geliyor?
 • İçeriğiniz dolu dolu bilgi veriyor mu?

Dört Ek Ölçüm

Jay’in dört kategorisine ek olarak, dört farklı türde pazarlama metriği belirledik (iki müşteri odaklı ve iki üretim odaklı). Bunlar, içerik pazarlamasının yapı taşı hakkında daha fazla ayrıntı ve netlik sağlar:

Tutma (Abonelik) Ölçümleri:

Kitlenizin ilgisini ilk temas noktasından öteye taşıdığınızda ne kadar etkili olursunuz?

Katılım Ölçümleri:

 • Tüketim ve paylaşım metriklerinin kesişimi nasıl dönüşür?
 • İçeriğiniz kullanıcılara harekete geçme konusunda ilham veriyor mu?
 • Ne tür bir aksiyon alıyorlar?
 • Ne sıklıkla aynı kişiler sitenize geliyor?

Üretim Ölçütleri: (ekibi ve / veya bireysel performansı değerlendirmek için)

Ekibiniz editoryal takvim son tarihlerine ve hedeflerine karşı nasıl performans gösteriyor?

 • İçerik fikrini yayınlayan kişi sitenizi ciddiye alıyor mu?
 • Belirli bir zaman diliminde kaç tane içerik düzenli olarak yayınlıyorsunuz?

Maliyet Ölçütleri: (yatırım getirisini belirlemek için)

 • Genel içerik pazarlama maliyetleriniz ne kadar?
 • Parça başına maliyetiniz nedir?
 • Reklam için para harcıyor musunuz?

Yukarıdaki pazarlama ölçütlerinin her birini, web siteleri, bloglar veya sosyal medya gibi çeşitli içerik kanallarında ölçebilirsiniz. Aşağıdaki çerçeve, içerik pazarlama metriklerini (pazarlama ve satış hunisinde göründükleri sırayla) içerik kanallarıyla karşılaştırır. Bu çerçeveyi kullanarak, tüm kanallarda içeriğin nasıl ölçüleceğine dair daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Ardından, bu modelin her bir parçası için bu pazarlama ölçümlerinin nasıl hesaplayacağınızı inceleyeceğiz.

Performans Ölçümleri

Tüketim Ölçümleri
Daha önce söylediğimiz gibi , tüketim ölçütleri için aşağıdaki soru türlerini yanıtlayabilirsiniz:

 • Kullanıcılar içeriğimi tüketiyor mu?
 • İçeriğimi hangi kanallarda kullanıyorlar?
 • İçerik tüketim davranışları ve tercihleri ​​neler?

Farklı tüketim metriklerinin kanal tarafından ne olduğuna bir göz atalım.

SİTE & BLOG

Bir site veya blog için, en önemli tüketim metrikleri sayfa görünümleri, benzersiz ziyaretçiler ve sayfadaki ortalama süredir:

 • Sayfa görüntüleme analizi, ziyaretçilerinizin kaç ve hangi içerik sayfalarını tükettiğini gösterir.
 • Benzersiz ziyaretçi analizi, kitlenizin genel boyutu ve trafiğinizin ne kadarının ziyaretçileri tekrarladığına dair bir fikir edinmenize yardımcı olur.
 • Sayfa analizindeki ortalama süre, kullanıcıların içeriğinizi nasıl tüketeceği hakkında size bilgi verir. İçeriği tamamen okuyor veya görüntülüyor mu, yoksa hızlıca gözden geçiriyorlar mı?
 •  Bu istatistiklerin her biri, Google Analytics veya benzer bir web analizi aracıyla kolayca kullanılabilir.

Yazar / Editör - Sherry Lamore

 “Farklı kanallar için farklı metriklerim var. Blog için benzersiz kullanıcıları ve sayfa görüntülemelerini takip ediyorum ve trend hakkında mutlak rakamlardan daha çok endişeliyim. Hangi yayınların ve konuların en fazla ilgiyi oluşturduğunu izlemeyi severim; Her zaman insanların okumak istediği şeyle ilgileniriz. Özellikle beyaz kağıtlar ve e-kitaplar gibi indirilebilir öğelerimiz, özellikle kaptığımız değeri yüksek olanlar, gerçekten önemli olan rakamlar dönüşümler ve kapalı satışlar. Bir varlık iyi çalışıyorsa, onu kapatacağız. Eğer sonuç üretmiyorsa, onu kapatacağız. Bağlantı alanlarını da takip ediyoruz. ” diyorç.

Varlıklar

Yazılarınızı PDF'leri gibi indirilebilir öğelere çevirebilirsiniz. Bu sayede tüketim hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. Sadece yazılan yazının kaç kez indirildiğini takip etmek kolay olur.

Kapılı içerik için - açılış sayfasının arkasına kilitlenmiş içerik - form tamamlamalarını ölçebilirsiniz. Başka bir deyişle, bir kişi formu tamamen ve geçerli bilgilerle kaç kez doldurur.

Pazarlama - Rob Yoe

“Sahip olduğum en büyük başarı, trafik kaynaklarından dönüşüm metriklerine (indirmeler / kayıt işlemleri) ve web sitesi trafiğine (blog gönderileri) bakıyor. Toplu olarak (yani, sosyal karşılaştırmalı arama vs. gibi) veya belirli bir web sitesi, kampanya vb.gibi. Dönüşümlerin / trafiğin kaynağını analiz ederek, hangi içeriğin rezonans ettiğini ve hangi kitlelerin işletmeniz için değerli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bunları bir satışa kadar takip edebileceğinizi varsayarak elbette. ”

Form Tamamlama Sorunları

Marketo, Eloqua, Pardot ve Act-On gibi pazarlama otomasyon sistemlerinin her biri, form tamamlamalarını ölçmek için bir özellik içerir. Ancak, gerçek indirme işlemlerini doğru bir şekilde ölçmek ki hem kapılı hem de iç içe geçmiş içeriği kapsadığı için tartışmalı olarak daha önemli -ancak; iki teknik nedenden ötürü daha zordur:

Pazarlama Otomasyonu varlık görünümlerini takip etmez. Çoğu varlık, özellikle de PDF'ler, potansiyel müşteri etkinlikleri olarak izlenmez. Ayrıca, bu dosyalara izleme kodu yerleştiremezsiniz. Bu nedenle, hem pazarlama otomasyonu hem de Google Analytics gibi web izleyicileri tarafından görülmez.

Form baypaslarını hariç tutarlar. Bir öğeyi indiren herkesin zaten bir formu doldurduğunu varsayabilirsiniz. Gerçekte, özellikle de bir arama motoru tarafından dizine eklendiğinde, ziyaretçilerin önemli bir yüzdesi formu atlamış olabilir.

Örneğin, Marketo arama motorlarına geçitli varlıkları endekslememesini sağlayabilir (ancak bunu yapmaz), bu yüzden genellikle arama sonuçlarında görünmeye başlarlar. Aşağıdaki ekran görüntüsü, “Birincil Beslenme için Kesin Kılavuz” için bir Google arama sonuçları sayfası göstermektedir. Açılış sayfası ikinci olarak görünmektedir, ancak PDF'ye doğrudan bağlantı ilk önce gösterilir.

Bu nedenle varlıkları izlemek için şunlardan birine sahip olmalısınız:

Zmags gibi flash tabanlı bir PDF görüntüleyici kullanın. Bu türden izleyiciler, pazarlamacılara indirme verilerinin nasıl kavrandığını gösteren izleme özelliklerinin yanı sıra tasarım ve yayınlama araçlarını içerir ve görüntüleme ısı haritaları oluşturmak için okuyucu göz hareketlerini de izleyebilir.

Açılış sayfası için form tamamlamaları, form sonlandırması tamamlama sayfasındaki sayfa görüntüleme sayısı veya form tamamlandıktan sonra varlığınıza bağlanan e-postadaki tıklamalar gibi daha yumuşak göstergelere güvenebilirsiniz.

Sosyal Medya

Ne yazık ki, belirli bir sosyal medya yayınını kaç kişinin görüntülediğini ölçmenin tam olarak doğru bir yolu yoktur. Bazı sosyal platformlar ve üçüncü taraf yönetim araçları “erişim” veya “izlenim” istatistikleri sağlar. Bunlar içeriğinizin potansiyel olarak maruz kaldığı kişi sayısını ölçmeye çalışır. Ancak, bir içerik parçası görülebileceği için, mutlaka görüldüğü anlamına gelmez. Sosyal medya yayınlarında işler hızla ilerlemekte, içerik raf ömrü kısadır ve kullanıcıların çoğu tarafından pek çok yayın görünmemektedir.

Bununla birlikte, sosyal medya yayınındaki bir bağlantının kaç kişinin, doğru bir tüketim ölçüsü olarak hizmet veren bir bağlantıyı tıkladığını ölçebilirsiniz. Tıklamaları ölçmenin en kolay yolu, bit.ly gibi analitik yetenekleri olan bir bağlantı kısaltma aracıdır.

E-mail

Analytics izleyicilerini e-postalara yerleştiremeyeceğinizden, gerçek bir içerik tüketimi ölçüsü elde edemezsiniz. Gerçek tüketim verilerinin yerine, açık oranlara ve tıklamaya bakabilirsiniz. Eloqua, Marketo, Pardot, Act-On vb. Gibi pazarlama otomasyon platformları genellikle hem metrikleri hem de MailChimp, Constant Contact gibi e-posta pazarlama platformlarını rapor eder.

Uyarı! Açık oranlar ve tıklamalar yalnızca tüketim için proxy'lerdir. Bazı sınırlamaları var:

E-postadaki gizli bir resim yüklendiğinde, oranlar açık bir kayıt kaydeder. Ancak birçok e-posta istemcisi, spam koruması için resim yüklemiyor. Açık oranlar bu nedenle sürekli olarak bildirilmemektedir. Ayrıca, Infographics gibi görüntü ağırlıklı e-postaları diğerlerinden daha iyi performans gösteriyor gibi gösterebilir. İçeriğin zorunlu olarak daha çekici olmasa bile, görüntüleri yüklemek için bir alıcıyı ikna ederler.

Tıklama Oranları, yalnızca gömülü bağlantıdaki tıklama sayısını yansıtır. Bu veriler, hangi harekete geçirici mesajların en çekici olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Ancak birçok alıcı, bağlantılara gerek kalmadan bile e-posta içeriğinden değer kazanır. Örneğin, e-postalarınız makalelerin tam metnini içeriyorsa, tıklama oranlarınız bir okuyucunun e-postayı terk etmeden içeriğinizi tüketebileceği için tüketimi düşük değerlendirir.

 Kurucu, Hazırlayıcı Barry Feld

“Mantra ile bir yıl ya da daha uzun bir süredir listedeyim. Bu yüzden ölçüm için en önemli önceliğim e-posta listemin büyümesi. Yayınlarımın (ve blog sayfasının kenar çubuklarında) her birinin altında e-posta katılım formları bulunur. Şimdi, e-posta listemde oldukları için yayınlarımı okumak için birçok ziyaretçinin orada olduğunu söylemeliyim. Ancak, içeriğimin hem “çekme” hem de site için nasıl performans gösterdiğini gösteren büyük bir resim metriği için e-posta listeme bakıyorum. Bir e-postayı dönüşüm olarak seçiyorum. ” bunu mantıklı bir görüş olarak nitelendiriyor.

Feedler

Feed tüketim istatistikleri (esas olarak görünümler ve tıklamalar), feed URL'lerinizi FeedBurner veya FeedBlitz tarafından sağlananlarla sarmalanarak ölçülür.

Bununla birlikte, feed URL'lerinizi analitik tarafından sağlanan biriyle sardıysanız, yalnızca izleme URL'sini ekledikten sonra özet akışınıza abone olan okuyucular için feed tüketimini ölçer. Orijinal, izlenmeyen feed'inize abone olan okuyucuların tüketim davranışını yakalayamazsınız.

Saklama Ölçümleri

Saklama metrikleri, bir ziyaretten sonra kitlenizin ne kadar iyi tutabildiğini izlemenizi sağlar. Aşağıdaki soru türlerini cevaplayabilirler:

 • Diğer içerikleri tüketmek için kaç kişi geri geliyor?
 • Gelecekteki içerik güncellemelerini almak için kaç kişi abone oluyor?
 • Diğer içerikleri tüketmek için ne sıklıkla geri geliyorlar?

Tüketim ve saklama ölçütlerini karşılaştırmak, içeriğinizin kitlenize dokunmaya ve markanızla ilişkilerini genişletmeye ilham verip vermediğini anlamanıza yardımcı olur.

Her çevrimiçi kanalda ölçüm yapmayı da araştırdık.

Site ve Blog

Konuma özel bir site veya blog için, Google Analytics'i kullanarak aşağıdaki metrikleri izleyerek blogta bulunma süresini ölçebilirsiniz:

Geri Gelen Yeni Ziyaretçiler Yüzdesi. Hem geri gelen hem de yeni ziyaretçilerden oluşan sağlıklı bir karışıma sahip olmak iyidir. Geri gelen ziyaretçilerin yüzdesi düşükse, çok sayıda yeni ziyaretçi çekiyorsunuz, ancak bunların birkaçı geri geliyor. Trafiğiniz öncelikli olarak geri gelen ziyaretçilerden oluşuyorsa, trafiği iyi tutuyorsunuz, ancak yeni insanları çekmiyorsunuz.

Çıkma Oranı. Hemen çıkma oranları, ziyaret oturumlarında (geri gelen ziyaretçilerin yüzdesinden farklı olarak) saklama düzeyini ölçmez. Tek bir ziyarette tutmayı ölçerler. Hemen çıkma oranının düşük olması ve yine de bir ziyaretçiyi başka bir oturum için sitenize geri çekememesi ya da tam tersi mümkün değildir. Hem bağımsız olarak optimize edin.

Not: İçerik iyileştirme analitiği söz konusu olduğunda, oluşturulan içeriğin aksine, seçilen içeriğin sitenizde veya blogunuzda olmadığını unutmayın. Aslen içeriği orijinal içeriği tüketmek için üçüncü tarafa ait bir siteyi ziyaret eden kullanıcılara sıçrayan, bu nedenle hemen çıkma oranlarını artırabilirsiniz. Yani kimsede olmayan ya da az kişi tarafından yayınlanmış konulara odaklanınç

Son Ziyaretten İtibaren Ziyaret Sayısı Ve Gün Sayısı. Gözlemlemenin daha az yaygın olan istatistiklerinden biri, ziyaretlerin sayısı ve son ziyaretten bu yana ne kadar sürdüğü. Bunu izlemek için Google Analytics’te oturum açın, ardından Kitle’yi, ardından Davranış’ı, ardından da aşağıda Sıklık ve Yenilik’i tıklayın.

Artık, Oturum Sayısı arasında (kaç kez ziyaret ettikleri) ve Son Oturumdan Sonraki Günler (ne zamandan beri geri geldiklerini) arasında aşağıda gösterildiği gibi geçiş yapabilirsiniz.

Okuyucuların büyük çoğunluğunun yalnızca bir kez ziyaret etmesi normaldir. Geri gelen ziyaretçileri daha iyi analiz etmek için bir segment ekleyin ve geri gelen ziyaretçilere göre filtreleyin.

Varlıklar

Varlıklar için doğrudan doğruya takip etmenin kolay bir yolu yoktur, bu yüzden bunu atlayacağız.

Sosyal Medya

Bir ziyaretçiyi sosyal medyada tutmanın birincil yolu, onlar tarafından “takip ediliyor”olmanız. Bu şekilde güncellemeleri alır ve umarız ki sitenize geri döner. Zaman içinde takipçi büyümesini izlemek için Twitter Sayacı gibi birçok hizmet var. Bir Facebook sayfasını çalıştırırsanız kitle büyümesini izlemek için dahili analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

E-Posta

Abonelikleri göz önünde bulundurarak mevcut e-posta listesi aboneliğini takip edebilirsiniz. Benzer şekilde, listenizi aynı anda geliştirip genişletemeyeceğinizi görmek için yeni aboneleri izlemeniz gerekir.

Bu iki metriği birleştirerek, haftada bir liste boyutuna bakarak nelere sahip olup olmadığınızı görebilirsiniz. Kazandığından daha fazla abone kaybediyor musunuz? Devre dışı bırakma işlemleriniz haftalık yeni ziyaretçilerinizi aşarsa, kötü olur ve e-postalarınızda daha ilgi çekici içeriklere sahip olmanız veya e-postalarınızın sıklığını azaltmanız gerekebilir.

Yukarı