Çarşı Medya
Asistan

Kaliteli İçerik Yazmak İçin 20 Hayati İpucu

Kaliteli İçerik Yazmak İçin 20 Hayati İpucu

Kalitesi yüksek içerik yazmak için, gizli bir formül bulunmamasına rağmen; harika içerikler oluşturmak, bir seçim olarak karşımıza çıkar. Yani ya kolay yolu seçerek kötü içerikler yazmayı seçebilir ya da günümüzde önemli olan SEO’ya uygun kaliteli içerikler üreterek, sıralamanızı yükselterek, daha fazla trafik çekersiniz.

İçeriklerinizin orijinal olması, sizi Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkarırken; tekrarlanmış, dili bozuk, kalitesi düşük içerikler, Google ve diğer arama motorları tarafından cezalandırılır.

Yaptığınız işte en iyisi olmak ve hedef kitlenize daha kolay ulaşabilmek, sektörünüzde en iyi içerik yazarı olabilmek için; rahatlıkla uygulayabileceğiniz, yazma becerilerinizi geliştirecek 20 ipucunu, sizler için derledik.

Yaratıcı Olmak

İlgi çekici içerik oluşturmak için, yaratıcı olmak gerekir. Başarı sağlayan bir metin yazarı olmak için; konuyu yeni bir bakış açısından ele almak, konuyu farklı bir pencereden yeniden keşfetmek, sizi başarılı kılar.

Yaratıcılık doğuştan gelen bir yetenek olmamakla birlikte, düşündürücü, fikir edinici, bilgi paylaşımı yapılan yaratıcı fikirler oluşturmak; kaliteli içerik yazmak için, rota oluşturacağınız faktörler olmalıdır.

Kapsamlı araştırma yapmak; içeriğin başarısını sağlayan, en önemli faktörlerden biridir. Yapılan araştırma sayesinde; okuyucular doğru şekilde bilgilendirilirken, aynı zamanda kopya olan içeriklerden de ayrılmanıza olanak tanır.

Okuyucu farkındalığını artırmak, tıklamaların ve site trafiğinin artırılması için Ahrefs, BuzzSumo gibi araçlar kullanarak, okuyucularınızın ilgisini çekecek konuları, daha kolay tespit edebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Daha İyi Tanımak

Sektörünüzde tanınmak ve sektörünüzde kaliteli içeriklerinizle tanınmak istiyorsanız, hangi hedef kitleye hitap edeceğinizi belirlemeniz, önemli bir nokta oluşturur. Yani hedef pazarı hem içten hem de dıştan iyice tanınmalıdır.

İçeriklere verilen bağlam, içerik oluşturucularını diğerlerinden ayırır. Ancak bu bağlam oluşturulurken; doğru hamleleri yapmalısınız. Böylece hedef kitleniz içeriklerinizi daha yararlı ve konuyla ilişkilendirilebilir bulurlar.

İlgi Çekici ve Hareketlendiren Başlıklar Bulmak

Başlıklar ve blog adları büyük önem taşır. Kitlesel olarak ilgiyi artırmak ve daha fazla tıklanma ve okunma başarısını getirir. Yüksek kalitede ve birinci sınıf konu başlıkları bulmak için birkaç yol bulunur.

 • İçeriklerinizde en az 10-15 başlık oluşturulmalıdır.
 • Başlıklarınız; içeriklerinizle alakalı olmalı ve net şekilde kullanılmalıdır.
 • Doğru başlıkları bulmak için Coschedule Headline Analyzer gibi araçları tercih edilmelidir.
 • Başlıklarınızda sayılara yer verilmelidir.

Aynı zamanda hangi sayfalarınızın; rakip olan web sitelerine içerik sağladığını bulmak için, anahtar kelimeleri kullanmak adına trafik tahmin araçlarına göz atabilirsiniz.

Orijinal İçerikler Oluşturmak

Yazılan her içerik, sizin sesinizi oluşturur. Yazma stiliniz, seçtiğiniz hedef kitleye, markanıza, kişiliğinize ve iş hedeflerinize uygun şekilde yapılmalıdır. Bunun yanında orijinal içerik oluşturmak, Google ve diğer arama motorlarının en sevdiği şeydir ve kopya içerikler her zaman cezalandırılır.

İçeriklerinizin özgünlüğünü test etmek için kullanabileceğiniz kontrol araçları;

 • Duplichecker: Ücretsizdir. DocX, metin dosyası ya da URL aramaları yapmanıza olanak tanır. Belli bir sayıya kadar kontrol yaptırır. Kayıt işlemlerini gerçekleştirdiğinizde, kontrolleriniz sınırsıza ulaşır.
 • PlagSpotter: Ücretsiz kontrol aracı, URL araması yapar. Özgünlük taraması yapar. 7 gün süreyle deneme yapabilir, sonrasında ücretli sürüm kullanmak zorunluluğu bulunur.
 • Copyscape: Ücretsiz URL araması sunan kontrol aracı, tam eşleşme yapar.
 • Plagiarismchecker: 1000 kelimeye kadar ücretsiz kontrol sağlar. Daha uzun içeriklerde üyelik gerektirir.
 • Smallseotools: 1000 kelime ücretsizdir. Ancak daha fazlası için yine ücretli sürümü kullanmak gerekir.

 

Google kötü ya da kopya içeriklerin, üst sıralarda olmasını engellemek için, çeşitli algoritmalar kullanır. Hedef kitlenize sunacağınız fikirlerin orijinal yani özgün içerik olması, sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşır.

Konuyu Her Zaman Doğru Yansıtmak

Oluşturulan içeriklerin doğruyu yansıtmaması, hedef kitlenizi itmek için yeterlidir. Başarılı bir içerik üretmenin temel taşlarından bir tanesi, doğru ve tatmin edici içerik oluşturmaktır.

Doğru ve tatmin edici içerikler üretmek için;

 • Multimedya araçları, doğru şekilde kullanılır.
 • Konunun daha genişletilmesi ve okuyucunun daha iyi anlaması için, akademik verilerden yararlanılabilir.
 • Etki alanı otoritesinin sağlanması için, çok iyi araştırma yapmak ve karşılaştırmalardan yararlanmak gerekir.

İtibar gören, hedef kitleyi etkileyen ve harekete geçiren içerikler için doğru bilgilerin verilmesi; hedef kitlenizin size güvenmesini ve inanmasını sağlar.

Yazma Oranı Modeli Belirlemek

Daha önceleri iyi yazılan ve takip edilen yazılar, içerik yazarlarına model olurdu. Kişinin araştırma yapması, yazması ve yazıyı düzenlemesi için, bazı oran modellerinden yararlanılmaya başlandı.

 • Araştırma için %50
 • Yazma için %25
 • Düzenleme ve redaksiyon için %25

Kaliteli içerikler ortaya çıkarmak için; zamanınızın %50’sini araştırmaya ayırmak, işin yarısının yapıldığı anlamına gelir. Yazma sürecine %25’ten fazlasını ayırmanın bir anlamı yoktur. Bunun yerine geri kalan %25’lik zamanı düzenleme ve redaksiyona ayırarak, kaliteli bir içerik oluşturulabilir.

Hedef Kitlenizi Tanımak

Eğer bir okuyucu kitleniz bulunuyorsa, bu kitleye ne okumak istedikleri hakkında fikirlerini sorarak, içerik konularınızı buna göre oluşturabilirsiniz. Yapacağınız anketler, kullanacağınız e-postalar, yapacağınız kişisel sohbetler, hedef kitlenizin ilgi alanları hakkında size ipucu verir.

Okuyucu kitleniz arasında en çok ilgi gören konuları tespit ederek, yazılarınıza konu yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşarak, insanların hangi konulara ilgi gösterdiklerini tespit edebilirsiniz.

Hedef Kitlenizin Kullanıcı Amacını Belirlemek

Hedef kitlenizin amacını belirlemek için, anahtar kelimeleri kullanın. Eğer içerikleriniz, hedef kitlenizin amacını karşılamıyorsa, kullandığınız anahtar kelimeler ile kullanıcı istediğine ulaşamıyorsa, içerikleriniz sıralamaya girmez. Bunun anlamı hedef kitlenizi tanımadığınız ve doğru anahtar kelimeleri kullanmadığınızdır.

 • Bilgilendirici yazılar: Hedef kitleniz, bilgi arayışında olan kişilerdir. Öğretici yazılar, nasıl yapılır yazıları gibi metinler oluşturulabilir.
 • Gezi yazıları: Gezi yazıları belli bir web sitesini arayan kullanıcılar için oluşturulur. En iyi tatil yerleri, tatilde yapılacaklar, otel sayfaları, kullanıcıları etkiler.
 • İşlemsel yazılar: Alışveriş yapmak, bir şeyler satın almak isteyen kullanıcılar içindir. Bu yüzden açılış sayfaları ya da ürün sayfaları oluşturabilirsiniz.
 • Araştırma yazıları: Bir ürünün karşılaştırması, inceleme sayfaları oluşturabilir, kullanıcıların istediklerine ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı deneyiminin tatmin edilmesi önemlidir ve kullanıcı amacına uygun içerikler oluşturarak, sitenize alakalı trafik sağlarken, satışa dönük hareketler de alabilirsiniz.

Anlaşılması Kolay Basit Dil Kullanmak

Kaliteli bir içerik yazmak için; çok teknik, jargon dolu bir dil kullanmak gerekmez. Bu tür bir dil kullanmak, sizi daha bilgili de yapmaz. Özellikle işletme sahipleri sıklıkla müşteri gibi değil işletme gibi düşünerek bu teknik ve jargon dolu dili kullanarak hata yapıyorlar.

Bu yüzden hedef kitlenizin dışında, daha başka kitlelere de hitap etmek ve daha fazla insana ulaşmak için, basit ve anlaşılması kolay bir dil kullanmak gerekir. İçeriğiniz ne kadar karmaşıksa, anlaşılması o kadar zorlaşır.

İçeriklerinizi; hedef kitlenizde ses getirecek şekilde uyarlamak gerekir. Böylece hedef kitlenizi çekmekle kalmasınız. Kitleniz içeriğinize bağlı olarak, sayfanızda daha uzun kalma sadakatini de göstereceklerdir.

Okuyucuyla Empati Kurmak

Okuyucuyla empati kurmak, size bağlılıklarını göstermelerine olanak tanır. Hedef kitlenizin sorunlarını anladığınızı ve bunu anlayabilmeleri için, yeterli derecede ayrıntılı açıklamalarda bulunarak, hedef kitlenizle empati bağı kurabilirsiniz.

Hedef kitlenizle kuracağınız empati, güven sağlamakla kalmaz; potansiyel müşterileri çeker ve mevcut müşterilerinizle de bağınızın kuvvetlenmesine olanak tanır.

SEO Başlığınızı Optimize Etmek

SEO başlığı; oluşturulan içeriğin, en önemli parçasıdır. SERP üzerinde büyük bir rekabet vardır ve çekici bir SEO başlığı olmadan, bu rekabette tutunmanız hiç de kolay değildir. Daha az tıklanma sayısına neden olurken, içeriğinizin geri kalanı da okunmayacaktır.

İçeriklerin tanınması ve beğenilmesi için, tıklama sayısı önemlidir ve sıralamada üst sıralara çıkmanızın sinyallerini verir. Bu yüzden kötü bir SEO başlığı, içeriklerinizin sıralamaya çıkmasını engeller.

Rekabette üst sıralarda olmak, görünürlüğünüzü artırmak için, SEO başlığınızı optimize etmek ve güncelliğini korumasını sağlamak, kaliteli içeriklerde olması gereken, önemli unsurlar arasında yer alır.

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmek

İçeriklerinizde kullanacağınız doğru anahtar kelimeler; potansiyel müşterilerinizin sorununa çözüm olurken, içerikleriniz aranan soruların cevabı olacaktır. Hedef kitlenize ulaşmak için, içeriğinizi bulmalarına yardımcı olacak anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

 • Sıralamaya girecek içerikler yazmak için, anahtar kelime araştırması yapılmalıdır.
 • Yüksek arama hacmi ve düşük zorluk derecesi bulunan anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
 • Aylık arama hacimleri ve anahtar kelime rekabetini görmek için Moz anahtar kelime gezgini ya da Google anahtar kelime planlayıcı kullanılabilir.

Blog yazılarınız için anahtar kelimeleri bulmak, geniş bir araştırma yapmaya dayalıdır. İşletmenizin ürünü ya da konunuzla ilgili geniş anahtar kelime araştırması yapmak için, Hubspot gibi bir araç tercih edebilirsiniz.

Copywritely Kullanmak

Daha iyi içerikler oluşturmak, SEO’ya uygun yazılar üreterek, Google sıralamasına girmek için, copywritely kullanabilirsiniz. Böylece sıralamaya uygun şekilde içerik üretebilir, anahtar kelime sıralaması için, çevrimiçi rekabette, ön sıralara yerleşebilirsiniz.

Copywritely; içeriklerinizi benzersiz olması, yeterli derecede ve doğru anahtar kelimelerle donatmanızı sağlayacak şekilde kontrol ederek, Google’da +puan almanızı sağlar.

Gizli Anlamsal İndeksleme Kullanmak

Gizli anlamsal indeksleme (LSI); anlamsal olarak doğru anahtar kelimeleri kullanmanızı sağlar. LSI anahtar kelimeleri; Google’ın sayfanızla ilgili araştırma yaptığında, neyle ilgili olduğuna anlamasını sağlarken, birincil anahtar kelimelerinizin eşanlamlılarını ve bunlarla yakından ilgili olan kelimeleri kullanmanıza olanak tanır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri Kullanmak

İçerik sıralamanıza yardım etmesi için; düşük zorluk derecesinde olan ve yüksek hacimli anahtar kelimeler kullanmak, Google aramalarına girmeniz için, benzersiz bir yoldur. Bunun yanında uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yüksek arama getirisine sahiptir.

Çoğunlukla birinci sayfada sıralama almanın en önemli yollarından bir tanesi, uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanmaktır. Çünkü anahtar kelime sıralaması yapmak için, daha az geri bağlantı kullanılmış olur.

Satın Almaya Yönelten Anahtar Kelime Kullanmak

Üretilen içeriklerin; potansiyel müşteriye dönmesi ve gelir elde edilmesi için, satın almaya yönelten anahtar kelime kullanımı yapılmalıdır. Bunun için; pazarlama personeli oluşturmak gerekir.

Pazarlama personeli; satın almaya yönelik anahtar kelimeleri arayarak, hangilerinin satışa dönüşeceğini keşfederek, dönüşümlerin sağlanması için bir şans yaratabilir. Bu yüzden içeriklerde satın almaya yönelik anahtar kelimeler, kullanıcının dikkatini çekici ve hareketlendirici nitelikte olmasına dikkat edilmelidir.

Temel Performans Göstergelerini Kullanmak

Temel performans göstergeleri; içeriklerin ne yönde performans gösterdiğini söyleyen ölçümlerdir. Temel performans göstergelerinin yani KPI’ların izlediği ölçümler, içeriklerinizin daha nitelikli ve kaliteli olmasını sağlar.

 • Genel web sitesi trafiği;
 • Ziyaretçilerin çıkma oranları;
 • Sayfada ortalama ne kadar süre geçirildiği;
 • Dahili bağlantı tıklama oranları;
 • Ziyaretçilerin yaptığı yorumların sayısı;
 • Olası satış grafiği;
 • Sosyal medyada yapılan paylaşımlar.

Bu temel performans göstergelerinden, size uygun olanını ya da görmek istediğiniz performansı seçerek, her birinin ölçümlerini alarak, içerik temelinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Okuyucuları Cevap ve Çözüm Vermek

Kaliteli içerik üretmeye başlamadan önce; okuyucularınıza hızlı şekilde uygulayabilecekleri ve uygulamadan sonra hızlı şekilde sonuç alabilecekleri ipuçları ve stratejiler verilmesi gerekir.

Yapılan değişiklikler çok küçük değişiklikler olabilir. Ancak yapılan bu değişiklikler; kitlenizin geri gelmesine, içeriklerinize daha sağlık kalmasına, abonelik gerçekleştirmesine karar vermelerinde yardımcı olur.

İçerik Oluştururken Doğru Araçları Kullanmak

İçerik oluşturmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Kötü içerik ya da kaliteli içerik oluşturabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminizdir. Kaliteli içerik oluşturmak, hedef kitlenizin size sadakatini sunmasını sağlamak için, doğru içerik oluşturma araçları kullanılmalıdır.

 • SemRush: Anahtar kelime araştırmasında size yardımcı olur.
 • Zerys: İçerik stratejisi oluşturma, planlama yapma ve üretim süreçlerinize yardım eder.
 • HubSpot: Blog fikir üretiminde size etkili şekilde yardımcı olur.
 • CoSchedule Analyzer: Profesyonel başlık kullanmanıza yardım eder.
 • Grammarly: Dilbilgisi konusunda size yardım ederken; redaktörlüğünüzü yaparak, dili daha düzgün kullanmanıza olanak tanır.

Bu araçların haricinde video potansiyelinizi artırmak için Camtasia, infografikleri oluşturmak için Venngage gibi araçlar da bulunur.

Resim ve Video Eklemek

İnsanlar farklı şekillerde öğrenmeye eğilimlidir. Kimi okuyarak öğrenirken, kimi görsellerden daha fazla etkilenir. Bu yüzden videolar, diyagram, resimler kullanılabilir. Hangi konuda olursa olsun, görsel ya da konuyla ilgili video yüklemek, yazılarınıza daha fazla değer katarken; çoğu zaman yazıları okumak istemeyenlerin video ve resimler sayesinde, anlatmak istediğinizi anlamasına yarar.

Yukarı