Çarşı Medya
Asistan

Makale Yazarı Kılavuzu

Makale Yazarı Kılavuzu

Makale İçi Kopya Nedir?

Makale yazımında kopya çeşitleri 2’ye ayrılır. Birinci internet kopyası, ikincisi makale içi kopyadır.

İnternet kopyası: internette araştırma yaptığınız konuyu anlatan bir siteden içeriğin direk olarak bir cümlesinin, bir paragrafının ya da tamamının alınmasıdır.

Makale içi kopya: sizin tarafınızdan daha önce yazılmış olan makaledeki cümleleri aynen kullanmanızdır.

Makale içi kopya yapanlar “ben kendim yazdım neden kopya olsun hiçbir yerde yok” diye kendilerini savunur. Ancak her bir makale yüzde yüz özgün olmalıdır. Bir makalede yazdığınız cümle ya da paragrafı başka bir makalede kullanamazsınız. Yazdığınız makale size ya da bize ait değildir. Kullanılacak sitenin sahibi kimse onundur. Bunu önlemek için her makaleniz sistemde indekslenir, bir yıl önce yazdığınız makaleden alıntı yapsanız dahi sistem onu gösterir.

Değişik konularda içerik hazırladığımız gibi, gerekirse aynı konuda çok sayıda makaleler de yazacağız, bu makalelerin hepsi farklı olmalı. Aynı cümleleri kullananların ortak savunma şeklidir “aklımda kalmıştır ondan o şekilde yazmışımdır ben asla kopya yapmam” önceki yazdığınız makaleye bakmazsanız hiçbir şekilde aynı cümleyi kuramazsınız. Çünkü önceki ve sonraki cümlelere göre o an verdiğiniz bilginin cümleye dökümü gerçekleşir.

Bu internet kopyasından çok daha zararlıdır ve sitelerin kapanmasına neden olur. Ayrıca kendinizi kandırmış işinize hile bulaştırmış olursunuz. Tıkandığınızda bırakın, kendinize 5-10 dakika zaman ayırın sonra ilham gelecektir.

Spin Nedir?

Spin, makale yazdığınız konuyu araştırdığınız siteden alırken aynı sırayı takip etmenizdir. Cümleleriniz farklı olsa da sistem site ile benzer kelimeleri ya da kelime gruplarını bulur. Bu şekilde makale size geri gönderilir ve o bölümü yeniden yazmanız istenir.

Örn: Kaynak diyor ki: Limon içerisindeki C vitamini sayesinde mikroplara karşı savunma oluşturur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda kalkan görevi görür.

Siz: Limondaki C vitamini sayesinde mikroplarla savaşırız. C vitamini bağışıklığımızı güçlendirir. Vücudumuzca kalkan görevi görür. Yazdınız.

Sistem bunu şu şekilde işaretler: Limondaki C vitamini sayesinde mikroplarla savaşırız. C vitamini bağışıklığımızı güçlendirir. Vücudumuzca kalkan görevi görür. Yazdınız.

Bu spin demektir. Ancak bunu değiştirip onlarca farklı şekilde yazabilirsiniz. Aynı kelimelere ihtiyacınız yok.

C vitamini kaynağı olan limon, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ancak vücutta saklanmadığı için takviye kuvvet olarak alınır. C vitamini tüketimi bizi mikroplara karşı korur ya da mikroplarla savaşır.

Ya da Limon bağışıklık sistemimizi C vitamini sayesinde korumaya alır. Mikropların vücutta yarattığı etkileri düşürmek için antikorlarla birlikte savaşır. Gibi gibi aynı bilgiyi farklı yollarla verebilirsiniz.

Sıralı Spin Nedir?

Sıralı spin daha önce yazdığınız makaleyi açıp orada verdiğiniz bilgileri sırası ile öznesini, yüklemini değiştirerek yazmanızdır. Kısa bir cümle ile örnek verelim.

Örn Şanlı Urfa’yı tanıtıyoruz önceki makalenizde : Ülkemizde peygamberler şehri olarak bilinen Balıklı Gölü ile meşhur ilimiz Şanlı Urfa’nın nüfusu 800 bin kişidir. Yazdınız.

Sonraki makalenizde Türkiye’de peygamberler şehri olan Balıklı Gölü ile tanınan şehir Şanlı Urfa’da 800 bin kişi yaşar.

Yukarıda gördüğünüz gibi cümlenin bazı bölümlerini değiştirmek sıralı spindir. Bu genelde sadece bir cümlede değil makale boyunca sürer.

Yazımızda makale içi kopya, internet kopyası, spin ve sıralı spini araştırdık, bunlar içerik yazarının mutlaka uzak durması gereken detaylardır. Dürüstçe çalışan kopya veya spinden uzak duran kişinin makalelerinde sorun ne olursa olsun halledilir. İşinizi kaybetme riskiniz olmadan çalışmaya devam edersiniz.

Zaten bu konulara dikkat ettikten sonra zamanında teslimat yapan, net ve iyi bilgiler vererek okuyucuyu önemseyen kişiler hiçbir sorun yaşamadan uzun yıllar çalışmaya devam edebilir.

Kısaca yeniden değinelim ki bilmiyordum demeyin;

Makale içi kopya: kendi makalenizden aldığınız bir bölümü başka bir makalede kullanma.

Spin: İnternetteki kaynak sırasıyla aynı kelime gruplarını kullanarak yazdığınız makale.

Sıralı Spin: Önceden yazmış olduğunuz bir makaleyi açarak sırası ile özne yüklem değiştirerek oluşturmuş olduğunuz başka bir makale.

İnternet kopyası: internette herhangi bir sitede yayınlanmış cümlelerin, paragrafın aynen alınması.

Mutlu Çalışmalar…

Yukarı