Çarşı Medya
Asistan

Özgün Makalelerin Sıralamaya Etkisi

Özgün Makalelerin Sıralamaya Etkisi

Bu makale, içeriğin sitenizde oluşturacağı benzersizlik/özgünlük/eşsizlik/güncellik faktörünün önemi ve etkisine odaklanacaktır.

Günümüzde görüşler farklılık gösterir: SEO’cular özgünlüğün neredeyse tüm sorunlar için her derde deva olduğuna inanırken, site sahipleri arama için önemli olanın özgünlük değil, izleyiciden gelen içerik talebi olduğunu savunur. Sırayla çözelim….

İçeriğin Özgün Olması Nedir?

İçeriğin benzersiz olması, internete bir kez yerleştirilmesi anlamına gelen bilgi materyalinin önemli bir özelliğidir.

Benzersizlik, arama motorlarının içeriğin kalitesini değerlendirirken kullandığı temel kriterlerden biridir.

Google ve Yandex gibi arama motorları , yüksek kaliteli SEO, site tanıtımı için yalnızca orijinal makaleler ve görseller yayınlamanızı önerir.

Benzersiz içeriğe sahip siteler genellikle arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır, ancak istisnalar da vardır.

Benzersiz içeriğin nelerden oluştuğuna daha yakından bakalım;

Benzersiz Metin

Sitenin metinsel bileşeni, SEO optimizasyonu ve tanıtımı için ana araçlardan biridir. Benzersiz metin ve makaleler aşağıdakiler kullanılarak oluşturulur:

Metin Yazarlığı; belirli bir konuda orijinal metinler yazmak;

Makale Yazarlığı; hazır bir ya da birden fazla metnin esas alındığı ve tamamen yeniden yazıldığı bir yöntemdir.

Metnin benzersizliği yüzde olarak ölçülür ve kopyalanan bölümler yazarın metninin başarısızlık oranıdır.

Genel olarak kabul edilen bir ölçek var:

  • % 100 - çok yüksek bir benzersizlik seviyesi;
  • % 90 -% 95  yüksek düzeyde benzersizlik;
  • % 80 -% 90 - ortalama benzersizlik;
  • % 79 ve altı - düşük benzersizlik düzeyi.

Makale yazarlarından genellikle en az % 90 benzersiz olmasını istenir ama bizim kriterimiz kesinlikle %100 olmaktır. %99 bile kabul edilemez. Çünkü %100 eşsizlik sağlayan metinler arama motorları tarafından çok beğenilir. Bununla birlikte, bilgiler yalnızca orijinal değil, aynı zamanda yararlı olmalıdır.

O zaman bu makalenin çok daha yükseklerde kalma şansı ortaya çıkar.

Şimdi, ticari sitelerin tipik sayfalarındaki metnin benzersizliğinin ne kadar önemli olduğunu görelim.

1.    "Ana Sayfa", "Şirket Hakkında", "Kişiler" gibi sayfalarda kesinlikle benzersiz metin olmalıdır.

Bu, şunları içerir: benzersiz satış teklifi, kurumsal avantajlar, şirket iletişim bilgileri (ayrıntılar, telefon numaraları, adres, e-posta). Tüm bunlar orijinal olmalı ve diğer şirketlerin sitesindeki içerikle örtüşmemelidir, aksi takdirde site üyelik filtresine girebilir.

Google Zorluğu Anlar;

2.    Kaynağın özelliklerine ve konusuna bağlı olarak, ürünlerinizi tanıtırken %95 benzersiz olan metne izin verilebilme ihtimali vardır. Neyse ki, arama motorları gerçekten eşsizbir metin oluşturmanın zor olduğunu anlıyor - örneğin, gaz ekipmanı veya haddelenmiş boru ürünleri için %95 özgün olmanızı yeterli bulur. Haberler için %70 oranı kabul eder. Çünkü teknik parametreler ya da haberler farklı kaynaklarda da tekrarlanmak zorundadır.

Buna karar vermesinin nedeni temel dil bilgisinin zayıf olmasıdır. İngilizce olan sitede bu kabul edilebilir. Ancak Türkçe çok gelişmiş bir dildir ve bir cümle yüzlerce farklı şekilde aynı anlama gelecek şekilde değiştirilebilir. Yani bir cümleyi İngilizce’ de 4-5 farklı şekilde kullanabilirsiniz. Ama Türkçe ’de yüz farklı cümle oluştururuz. Bu nedenle firma olarak %99’luk bize yeterli gelmez. Size de gelmemelidir.  

Eğer kopya oranını önemsemeyen bir yerle çalışıyorsanız;

Bu gibi durumlarda, yüksek konumlara ulaşmak için tasarıma ve kullanılabilirliğe odaklanmanız gerekir.

3.    Sitenizdeki makalelerde, haberlerde, incelemelerde gerçekten benzersizlik önemlidir. Bazen bu da yeterli olmaz. Makalelerinizi tümü eşsizdir ama Google tarafından dikkat çekmez. O zaman çözüm üretmeye başlamalısınız. İlk olarak makalenin ana kaynağını kaynak; www.abc.com gibi verebilirsiniz. Botlar gelir ve kaynakla aranızda benzer olmadığını fark eder. Ya da makalenizi güçlendirecek dış linkler verebilirsiniz; botlar referansınızın iyi olduğunu görür ve makalenizi daha güçlü görür. Özellikle indekslenen ana sayfa ya da bir makale iyi davranış faktörlerine sahipse, TOP'larda onurlu bir yer alabilir.

Ayrıca tıklama oranı da önemli bir rol oynar. Örneğin, kaynak sitede, kullanıcıları çekmeyen zayıf bir şekilde geliştirilmiş snippet varsa ve sayfayı özgünleştiren kişi sitede iyi geliştirilmiş başlık, mikro işaretleme eklenmişse, kullanıcı buna göre kaynağa değil özgünleştirilerek yazılan makaleye gidecektir.

4.    Fikri mülkiyet söz konusu olduğunda tamamen benzersiz olmayan metin kullanılabilir - örneğin, yasal web sitelerindeki yasalar ve yönetmelikler, online kütüphanelerdeki çeşitli kitapların metinleri, müzik sitelerindeki şarkı sözleri vb. Ama bunlar risklidir. Özgünleştirilemeyecek hiçbir cümleye sitenizde yer vermemelisiniz.

Biz haber yazarken, hukukla ilgili bilgiler verirken ya da bir kişinin röportajına yer verirken, kaynaktaki bilgileri değiştiremeyeceksek kullanmayız. Yorumlayarak, anlatılmak isteneni okuyucuya vererek özgün kalırız.

Benzersiz Görseller

Görsellerin kullanımı en başarılı tanıtım yöntemlerinden biridir. Ayrıca makalelere değer katar.

Resimler metne hayat verir, metni daha okunaklı hale getirir ve sayfanın çekiciliğini artırır.

Artık Yandex ve Google, resimleri yalnızca etiketinin nitelikleriyle değil, aynı zamanda grafiklerin kendisiyle de ayırt edebiliyor. Kullanıcılara daha çeşitli arama sonuçları gösterebildikleri için orijinal içeriğe değer verirler.

Benzersiz resimler, sitenin görsel aramalarına katılmasına ve ek trafik almasına izin verir. Ayrıca, telif hakkı görüntülerinin varlığına ek olarak, Alt ve Başlık etiketlerini, görüntünün etrafındaki metni ve sayfanın kendisini ek olarak optimize etmenize olanak tanır.

İdeal seçenek, kendinizin fotoğraf çekmesi ya da kurum içi fotoğrafçı tutmaktır. Ama bunları yapamıyorsanız o zaman özgün resim yapmayı deneyebilirsiniz. Buna vaktiniz yoksa ya da resim yapma programlarına aylık ücret ödemek istemiyorsanız. Görsellerinizi bu yazımızda yaptığımız gibi sizin için hazırlayabiliriz.

Hiçbirini istemiyorsanız da sizin için bir fikrimiz var ama bu fikirler kaliteyi bozacaktır.

Ayna yansıması; birkaç derece çevirin;

Kırpma; görseli kırpın.

Kullanmaya karar verirseniz, internet'teki çoğu sitenin tamamen aynı tasarıma sahip olduğu gerçeğine hazırlıklı olun. Doğal olarak, bu tasarım arama motorları tarafından iyi karşılanmayacaktır.

Ayrıca şablon tasarımını kullanmanın birkaç eksisini daha listeleyeceğiz:

Bu davranışsal faktörleri olumsuz etkileyebilir.

Kullanıcılar aynı tasarıma sahip bir site görürlerse, onu ikincil olarak değerlendirebilirler, dikkate değer değildir ve basitçe siteden ayrılırlar.

Çoğu site için blokları, bileşenleri, menüleri ve diğer öğeleri taşımak gibi önemli tasarım değişiklikleri yapmak zor veya imkansızdır.

Bu nedenle henüz geç olmadan özgün görseller kullanmaya başlayabilirsiniz.

Rekabet için güçlü olmanız gerekir. SEO bir yere kadar yeterlidir. SEO’nun en büyük destekleyicisi makalelerdir.

Arama motorları içeriğin eşsiz olmasına çok dikkat eder ve şüphesiz en önemli faktörlerden biridir. Ancak, tek başına eşsizlik, sayfayı arama sonuçlarının EN BAŞINA yaklaştırmak için yeterli değildir. Metnin benzersizliği, anahtar sorgular için alaka düzeyi, kullanışlılık, bilgi düzeyi, yazma kalitesi ve optimizasyonla birlikte başarı sağlanır.

Ayrıca yayınladığınız makaleyi okumanın kullanıcı için uygun olduğundan emin olmalısınız. O zaman trafik gelmesi uzun sürmez.

Sitedeki benzersiz içerik, her şeyden önce, arama motorlarının güveni ve hiçbir filtre uygulanmayacağına duyulan güvendir.

Yukarı