Çarşı Medya
Asistan

Seo İçin En İyi 14 Google Chrome Uzantısı

Seo İçin En İyi 14 Google Chrome Uzantısı

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, her iş için doğru araçlara sahip olmanız gerekir. Dijital pazarlamada, en kullanışlı araçlar her zaman ulaşılabilir durumdadır. Ya da bizim gibi işini seven insanlar bu araçlar olmadan yaşayamazlar.

SEMrush, Ahrefs, Majestic ve benzeri yazılımların pazarlamada yer alması büyük bir avantajımız. Dijital pazarlamacı olarak günlük görevlerimizde bize yardımcı olabilecek bir sürü küçük araç var. Bu uzantılar, tarayıcıya kolayca entegre olur ve işlerinizi daha verimli yapmanıza yardımcı olacak ekstra işlevsellik ve kolaylık sunar

SEO, sosyal medya pazarlamacılığı, halkla ilişkiler veya sektörün diğer herhangi bir bölümünde çalışıyor olmanızın önemi yok, yine de işinizi doğru araçlar olmadan başarabilirsiniz ama ilerlemek yerine daima yerinizde sayarsınız.

Seo İçin En İyi Google Chrome Uzantıları

Google PageSpeed Insights: Herhangi bir sitenin PageSpeed puanını görüntüler

Platform: Chrome

Neden Seviyoruz: Söylediklerini aynen yapıyor. Bir sitenin mobil uyumlu ve hızlı olup olmadığını görmeniz gerekirse, daha iyi bir yol yok. Google’ın PageSpeed Insights sitesine sayfanın URL’sini ekleyerek aynı şeyi kolayca başarabilirsiniz.

Serpstat: SEO anahtar kelimesi araştırma ve rekabetçi analizi

Platform: Chrome

Ne Yapar: Sayfayı Serpstat’ın veri tabanındaki verileri görmenize olanak tanır. Sizi rakip sitelere gitme, giriş yapma ve aynı sayfayı arama yapma adımından kurtarır.

Neden Seviyoruz: Serpstat, anahtar kelime araştırmalarını ve analizlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış SEO aracıdır. Kendi başına oldukça güçlü olsa da Serpstat eklentisi gerçekten de bizim gibi profesyoneller tarafından kullanıldığında harikalar yaratıyor.

Ahrefs SEO Araç Çubuğu: Ahrefs ücretli ve profesyonellerin elinde değerli bir araçtır.

Platform: Chrome, Firefox

Neden Seviyoruz: Siteniz hangi kelimelerde hangi sırada, rakiplerin en çok hit aldıkları kelimeler neler? Bunları görmek için harikadır. Sayfanın kaç tane bağlantısı var ve ne kadar trafik çekiyor gibi eylemler de yapılır. Ayrıca profesyoneller için giden / takip edilmeyen bağlantıların sayısını sayabilir, kopuk bağlantıları kontrol edebilir (ve bu bilgiyi Chrome'da dışa aktarabilir) ve hızlı bir şekilde tarayıcınızdan tüm tipik Ahrefs metriklerine (ve verilerine) erişebilirsiniz. Hem de eklentinin veri çekmemesi için belirli sayfaları kara listeye alabilirsiniz.

Ayima: Hızlı bir şekilde web sayfasındaki SEO önerilerini gösterir.

Platform: Chrome

Neden Seviyoruz: Bu listedeki diğer pek çok eklentide olduğu gibi, bu da işinizi yapma biçiminizi kökten değiştirmeyecek. Sadece biraz daha kolay hale getirecek.

MozBar: Herhangi bir sitede veya SERP'de anlık ölçümler sağlar

Platform: Chrome

Neden Seviyoruz: MozBar! Ne yazık ki ne kadar acemi veya usta olursanız olun, MozBar her SEO aracına layık eklentidir. Moz’un metriklerini web sitelerine bakmanıza gerek kalmadan görebilmek mükemmel ve ayrıca harika bir zaman tasarrufu sağlar.

MozBar’ın sisteme girmeden hızlıca keşif yapmanıza olanak sağladığı için rekabetçi analiz adına özellikle yararlı olduğunu düşünüyoruz.

SEOquake: Hepsi bir arada SEO aracıdır.

Platform: Chrome, Firefox, Opera, Safari

Neden Seviyoruz: SEMrush'taki insanlar tarafından oluşturulan çoklu platform eklentisi olan SEOquake, steroidlerdeki MozBar'a benzer. SEO denetimlerini hızlı şekilde yapmanızı, iç ve dış bağlantıları incelemenizi, etki alanlarını birbirleriyle karşılaştırmanızı ve hatta daha sonra kolayca görüntülenmesi için bulduğunuz her şeyi bir dosyaya aktarmanızı sağlar.

Aynı zamanda süper yapılandırılabilir özelliktedir; SEO ile biraz etkileşime girseniz bile, dijital pazarlamacılar için sahip olması gereken bir şeydir.

Linkclump: Aynı anda birden fazla bağlantıyı açın, kopyalayın veya kaydedin

Platform: Chrome

Neden Seviyoruz: Genellikle, herhangi bir araştırma yaptığınızda ve özellikle de SEO araştırması yaparken birçok sayfayı aynı anda analiz etmeniz gerekir. Bu genellikle SERP'lerden demet açmayı içerir ve çok zaman alabilir. Linkclump, sizin için zaman ve emek tasarrufu sağlar.

Hayır, gününüzde devrim yaratacak kadar etkili değil ancak bu Google Chrome uzantısı bize değerli dakikalarımızı kazandırıyor ve daha fazla işi bir arada yapmamızı sağlarken işe yarar seoyu kurgulamamıza olanak sağlıyor.

SimilarWeb (Firefox sürümü): Web sitesi için derinlemesine trafik ve bağlantı istatistikleri parmaklarınızın ucunda!

Platform: Chrome, Firefox

Neden Seviyoruz: Bu listedeki diğer paket tabanlı eklentiler gibi (SEOquake ve MozBar gibi), SimilarWeb tarayıcı uzantısı aslında SimilarWeb'de yapabileceğiniz her şeyi yapmanıza izin verir. Hem de uzmanlık gerektirmez o nedenle pek tercih etmiyoruz.

NoFollow: Web sayfalarındaki nofollow linklerini özetler

Platform: Chrome, Firefox ve Opera

Neden Seviyoruz: Bu basit araç, sayfa sayfa gezmeden hangi bağlantıların etiketlendiğini kolayca görmenize olanak tanır, her bağlantıyı sağ tıklatma, DevTools'u açma ve kaynak koduna bakma zahmetinden kurtarır.

Data Miner: Web sitelerinden hızlıca veri alın ve online olarak kaydedin.

Platform: Chrome

Neden Seviyoruz: Piyasadaki en güçlü veri analiz aracı olmasa da (bundan çok uzak!), Çoğu dijital pazarlamacı için yeterince güçlü. miner, e-posta adreslerinden anahtar kelimelere, meta etiketlere kadar her türlü bilgi için web sitelerini hızlı bir şekilde taramak için kullanılabilir. Blog veya kategori arşivlerinden bağlantılar ve başlıklarını çekerek içerik denetimlerinizi hızlandırmak için kullanın veya Google SERP'den veri açısından zengin elektronik tablo oluşturun iş yükünü kolaylaştırıcı seçenekler sınırsızdır.

Bu eklentinin bir miktar öğrenme eğrisi var ama çok fazla veriyle ilgilenen bir seocuysanız toplamaya değer.

WhatRuns: Web sitesinin gizli yerlerinde ne olduğunu söyler.

Platform: Chrome, Firefox

Neden Seviyoruz: WhatRuns, hem geliştiriciler hem de dijital pazarlamacılar için inanılmaz derecede faydalı bir araçtır. Sitenin hangi WordPress eklentilerini kullandığını bilmek ister misiniz? Analitik tıklamalar kaydetmeye ne dersiniz? Yazı tipleri? Temalar? WhatRuns size hepsini ve daha fazlasını söyleyebilir.

Fat Rank; Web sitenizin Google’ın neresinde olduğunu gösterir.

Platform: Chrome

Neden Seviyoruz: Bunda güçlü anahtar kelime araştırma araçları var ve Fat rank sıralamasından daha derine inmenize izin veren daha kapsamlı araçlar bulunuyor. Ancak bazen, ihtiyacınız olan tek şey, web sitesinin Google'da nerede olduğunu söyleyebilecek ücretsiz eklentidir. Bunun için, Fat Rank mükemmel bir seçimdir.

OpenSEO; Sayfanın trafik sıralamasını, meta etiketleri, yükleme zamanını, yolu ve daha fazlasını sunar.

Platform: Chrome

Neden Seviyoruz: Fat Rank'a benziyor, bazen aradığınız tek şey temel şeylerdir ve bunun için, OpenSEO istatistikleri harika bir seçenek. Fat Rank size anahtar kelime sıralama bilgisi verirken, OpenSEO İstatistikleri, alan adının ne kadar backlink olduğu, kaç sayfa endekslediği ve daha fazlası gibi daha genel bilgiler verir. Harika, hafif bir SEO Google Chrome uzantısı.

NAPHunter: İsim, adres ve telefon numarası bilgilerini arar.

Platform: Chrome

Neden Seviyoruz: Yerel SEO çalışması yapıyorsanız, en kolay düzeltmelerden biri NAP bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmaktır. Bir ad yanlış yazılmışsa veya adresinizi yazmanın standart yolunu bilmiyorsanız (istiklal caddesi – İstiklal cad.), uyuşmayan NAP ile sonuçlanabilir. Yerel SEO için kötü olanı bulmanız ve düzeltmeniz gereken bir şey varsa NapHunter bulur.

Majestic Backlink Analyzer: Majestic tarayıcınızdaki işlevselliği sağlar.

Platform: Chrome, Firefox

Neden Seviyoruz: Majestic’in Backlink Analyzer, sayfanın backlink profilinin gücünü kolayca görmenizi sağlar. Ek olarak, belirli bir sayfanın bağlantı profilinin göreceli gücünü veya zayıflığını görmenize yardımcı olacak çeşitli grafikler sunar. Majestic tüm seocular için mutlak bir zorunluluktur. Seocunuzdan emin olmak için ona Majestic kullanıyor musun diyebilirsiniz, haberi bile yoksa onunla işinizi kesmenizi öneririz.

Yukarı