Çarşı Medya
Asistan

Siteniz Coronaya mı Yakalandı!

Siteniz Coronaya mı Yakalandı!

COVID-19 yayılmaya devam ediyor. Tüm dünyadaki çoğu insan için son derece zor zamanlardayız. Birçok işletme ciddi şekilde etkilendi. Birçoğu ise finansal etkilerini görmeye çoktan başladı.

Normalde, haftalık SEO bültenimizi araştırdığımızda, Google'ın arama algoritmalarında önemli bir güncelleme yapıp yapmadığını fark etmeye çalışırız. Ancak bu hafta, izlediğimiz hemen hemen her site çok olağandışı trafik modelleri görüyor.

Bu makaledeki amacımız, bir şeyler anlamanıza yardımcı olmaktır. İster bir SEO isterse bir işletme sahibi olun, umudumuz, trafik modellerini deşifre etmenize ve kayıpları azaltmak için elinizden geleni yapmanıza yardımcı olmak.

İşte verilerimiz:

Ülkemizdeki küçük işletmelerin %30-40'ı kapılarını kapattı. Yiyecek sektörü yemeksepeti gibi uygulamalar sayesinde ayakta kalmaya çalışıyor. Bunun dışında yiyecek sektörüne hitap eden diğer uygulamalar da büyük şehirlerde popüler olmaya başladı. Kapılara broşür bırakarak işlerini yürüten işletmeler zora girdi. Bunun için bir web sitesi sahibi olmaları gerektiğini çoktan anladılar. Şimdi yoğunluk her zamankinden %27,5 daha fazla. 

 • Seyahat sitelerine girişler %67,3 düştü.
 • Ebeveynlik, düğün konuları, eğlence amaçlı tavsiye veren siteler önemli ölçüde düştü; %30-40…
 • Geçen hafta dramatik düşüşler olsa da 2 Nisan’dan sonra yaklaşık %10 bandında online sitelerin değeri attı.
 • Şehir içi reklamcılık için hafif düşüşler yaşandı, hizmet alanında faaliyet gösteren tesisat siteleri gibi sektörler sadece evde insanların kendi kendine uygulayabilecekleri ipuçları var mı yok mu, ona bakar oldu.
 • Araba ve ev almak için insanlar zevk olsun diye bakmaya başladı. Girişimler %60’tan fazla azaldı.
 • E-ticaret için uygun olan moda, ayakkabı ve giyim sektörü de %40’lık düşüş gördü.

Şu anda tıbbi sitelerin daha fazla trafik göreceğini düşünüyor olabilirsiniz, artık insanlar eline kıymık batsa; “elime kıymık battı ne yapacağım” diye aramaya başladı. Yani tahmininiz doğru sağlık üzerine hizmet veren siteler hala popüler. Normal bir kişi yılda 30’dan fazla baş ağrısı çeker ve her seferinde bunun çözümü için arama motorunda sonuç arar.

Sağlıkta tanısal görüntüleme olmadan kişiler sorunlarına çare bulmaya çalışıyor.  Şu anda çoğu eğilim, hastalanma korkusu nedeniyle tıbbi tesisleri ziyaret etmekten korkan hastalardan.

 • Sağlık niş sektör oldu. Yaklaşık 3/1'den başlayarak, eczane veya ilaç sayfalarına yapılan girişler hariç, organik oturumlar arttı. Sıralama sabit kaldı.
 • Dünyanın mali borsa hakkında bilgi almak için uğraşmasına rağmen bazı finansal siteler çöktü.
 • Kişisel finans, önemli bir değişiklik olmadan yaklaşık %25 düştü.

Anahtar kelimelerde hala aynı sıradasınız. Bu, en azından bu ay değişmeyecektir. Ancak sitenize daha fazla katkı sağlamazsanız, bu dönemde siteleri çalışan firmalar ve/veya kişiler virüs sona erdiğinde kazançlı çıkanlar olacaktır.

Bazı SEO şirketleri zaten müşteri kaybediyor.

Estetik, hukuk gibi virüs krizi döneminde iş yapamayan sitelerin neredeyse hepsi SEO çalışmalarını durdurdu. Bu da demek oluyor ki sıralamada olmayan herhangi bir site bu dönemde çalışırsa ilk sırada olan tüm firmaları devirebilirler. Farklı blog siteleri ile ilk sayfayı bile kapatabilirler.

Bizimle çalışan web sitelerinde sıralamalar henüz sabit kalıyor ama dönüşümler azaldı, herkes bilgi almak için arama motorunda sonuç aratıyor. Onlara gereken bilgileri verdiğimizde sıralamalardan düşmeyeceğiz. Şu an telefon çaldırmak, randevu ya da iş almaları için çalışmıyoruz. Şu an Google’da sitelerin ayakta kalmasını sağlamak adına hizmetleri arttırmaya odaklanmamız gerekiyor.

Yani verdiğiniz siparişlerde müşteri kitlenize göre ihtiyaçlarını sıralamalısınız. Şu an sizden hizmet alamazlar ama bilgi alırlar. Bu da sitenize olan trafiği arttırmak için birkaç dakikadan fazla sitenizde kalacak insanları işaret eder.

Virüs sona erdiğinde ve artık hizmetinize ihtiyaç duyduklarında ilk akla gelen siz olursunuz ya da Google sizi üst sıraya çıkardığı için zaten en iyi olduğunuz düşüncesi ile işi siz alırsınız.

Hizmet verdiğimiz lüks sitelerde durum farklı değil, belirsizlik kesinlikle insanların satın alma isteklerini etkiledi. Sepete eklenip sonra vazgeçilen binlerce ürün var.

Şimdi asıl endişemize gelelim, dönüşüm oranı…

Bu belirsizlik nedeniyle insanların paralarından ayrılmaları çok zor, yani satış odaklı kalmak zorlaştı. Bunun için ürünlerin tanıtılması gerekir. Satın alma psikolojisini etkilemek için ürünleri tanıtan içerik çalışmalarımız küçük işletmelerde %100 arttı ama büyük işletmelerde %97,5 azaldı.

Bunun nedeni nedir, küçük işletmeler ısrarla satış yapmak istiyor, büyük işletmeler ise sadece trafik alarak yerlerini sabit tutmak istiyor. Zaten yüzlerce mağazaları var, online dünyada üst sıralarda çıkmak onlar için kolay olabilir ama yine de blog bölümlerine yazılan makale sayılarında büyük bir artış yaşandı.

 • Unutmayın insanlar sitelere giriyor, sadece satın alma gerçekleştirmiyorlar.
 • Dünyada ise en fazla %300 artışla tanışma sitelerinin yükselişte olduğunu görüyoruz.
 • Ayrıca bulmaya ve yetişkinlere özel oyunlar sunan sitelerde de %200’den fazla artış var.
 • Bilindiği gibi cerrahi maske ve eldiven gibi tıbbi malzeme satan bazı siteler için iş dünyası hızla büyüyor.
 • Bazı müşterilerimiz hastalık için ev ilaçları, ev yapımı el dezenfektanı veya sabun tarifleri yazılarını sitelerinde bulunduranlar. Bu yüzden trafik sayılarını katlamış durumdalar.

Bazı tıbbi bilgi sitelerimiz, Coronavirüs'ün etkileri hakkında çok fazla ilgi çeken makalelere sahip değil, ancak talep gelince çok çok iyisini yazıyoruz. Bu konuda bireysel tecrübelerin sunulduğu makalelere sahip olan evrensel siteler şu an dünyanın gündeminde. İnsanlar gerçekte nelerle karşılaşacağını bilmek istiyor, herkesin bildiği benzer şeyleri okumaktan çok sıkıldılar. Bu nedenle biz siteleri corona ile doldurmadık bir tane mükemmel makale yeterli oldu.

Finansal meseleleri, özellikle de borsaları tartışan müşterilerimizin çoğu, inanılmaz trafik artışı görmektedir. Ancak kripto para vs alım satım düşük sadece kişiler ellerinde olan parayı nasıl arttırmalarını gerektiğini merak ediyorlar.

Dünya gezginlerine bilgi sağlamak için kullanılan siteler de bitiş çizgisinde. Virüs nedeniyle çok az insan seyahat ettiği için trafiğin azalması elbette mantıklı. Bu sitelerin çoğu mart ayı başlarında düşüşler görmeye başladı ve trafik gerilemeye devam ediyor.

Birçok e-Ticaret mağazası için, büyük olasılıkla insanların dünya çapında virüs sakinleşmesinden korkana kadar para harcama konusunda emin olmamaları nedeniyle kademeli bir düşüş var. En yaygın örüntü, Mart ayı başında başlayan yavaş kademeli bir düşüş olduğu.

Bu noktada, SEO ve makale taleplerinde bir düşüş görmedik. Ayrıca, önceden rezerve edilmiş çalışmanın iptali talepleri de olmadı. Şimdiye kadar, personelimizin uzaktan çalışması dışında, bizim için her zamanki gibi ilerleyen bir durum söz konusu.

Yine de dünyadaki hiçbir şeyin şu anda kararlı kabul edilmemesi gerektiğinin farkındayız. Yaya trafiğine dayanan işletmelerle çok fazla çalışma yapmadığımızı da belirtmek gerekir. Kalbimiz, mücadele eden küçük işletmelerin yardımına koşmayı istiyor, geniş müşteri tabanına sahip olan diğerleri zaten kendini öyle ya da böyle kurtaracaktır. 

Sitenizi Corona Virüs Etkiledi Mi?

Elbette, bir seyahat siteniz varsa düşüş olması normaldir, siz her zamanki gibi çalışın ve insanlara merak edecekleri şeyleri sunmaya devam edin. Bu günler geçtiğinde yükselmiş ya da en azından yerinizi korumuş olursunuz.

Trafik değişikliklerinin Corona virüse bağlı olup olmadığını veya başka bir şeyin olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki detayları sunmak istiyoruz.

Sitenizde Önemli Değişiklikler Yaptınız Mı?

Trafik düşüşünü değerlendirirken dikkat edilmesi gereken ilk şey, sitenizde önemli değişiklikler yapıp yapmadığınızdır. Yeni bir tasarım başlattıysanız, http'den https'ye geçtiyseniz veya içeriğinizi önemli ölçüde değiştirdiyseniz, sadece Corona virüsün düşüşünüze neden olduğunu varsaymamaya dikkat edin.

Dönemsel Etki Olabilir

Bazı siteler yılın belli zamanlarında popüler olur, bu nedenle düşüş yaşıyor olabilirsiniz. Yıldan yıla Google Organik trafiğine bakıp karşılaştırma yapmanız gerekir. Geçen yıl ile bu yılın mart ayını karşılaştırın. Durumu size özetleyecektir. Ya da yazımızı Nisan sonunda okuyorsanız Mart ve Nisan ayındaki verilere odaklanın. Normalde de bu aylarda düşüş yaşıyorsanız corona sizi etkilemedi demektir.

Tüm Arama Motorlarındaki Düşüş Var Mı?

Tahminlerimize göre Google'ın dünyanın kabuğuna çekildiği bu zamanda yeni denemeler yapmadığını umuyoruz. Eğer yapıyorsa ve sitenizde kopya içerikler varsa yandınız demektir. Sizi spama kadar atabilir. İçeriklerinizde makaleler arası kopya da olmamalıdır. Onu siz göremeseniz de botlar görür ve tüm içeriklerinizi baştan yazdırmak zorunda kalırsınız.

Not: Sürekli bizden makale satın alıyorsanız o zaman korkmanız için hiçbir sebep yok, makale içi kopya ve spin konusunda her bir makaleyi özel programımızdan geçirip size gönderiyoruz ve emin olun ki; 7 sene önce de aynı başlık ile sipariş verseniz, aynı yazar o başlık hakkında içerik yazsa ve diyelim ki 7 yıl önce yazdığı içerikten bir cümle kullansa, biz bunu tespit ederiz.

Neyse şu an Google’ın önemli bir algoritma güncellemesi yapmadığını umuyoruz. Ancak bunu yaparlarsa, bazen güncellemenin sizi etkileyip etkilemediğini belirlemek için yapabileceğiniz şey, trafik düşüşlerinizin Google'da olduğu kadar başka arama motorlarında da düşüp düşmediğidir.  Anahtar kelimenizi başka bir arama motorunda aratın ve kontrol sağlayın. Diğerinde sıralamanız eskisi gibiyse o zaman Google’ın yaptığı güncellemeler nedeniyle düşmüş olabilirsiniz. Yani corona sizi etkilemedi demektir.

Ve son bir ipucu verelim;

Önemli olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimelerin listesini çıkarın. Taratın ve kaçıncı sırada olduğunu yazın. Sonra haftada bir bu anahtar kelimeleri taratıp sıralamadaki yerinize bakın. Ücretli program almaktansa bunu ücretsiz olarak manuel yapabilirsiniz. Elbette çerez tutması gibi etmenler nedeniyle sapmalar olacaktır. Farklı IP’lerden denemeye çalışırsanız daha net bilgi edinirsiniz. Unutmayın bu durumda sonuçlar kesin değildir. O nedenle bir arkadaşınıza sizin için anahtar kelimeyi taratmasını söyleyebilirsiniz. Şehirlerarası sonuçlara önem veriyorsanız arkadaşınız başka şehirden de olabilir.

Sonuçlarda dahi çıkmıyorsanız, o zaman makalenizi çok iyi yazdırmayı ya da SEO’cunuzu değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

SEO’cunuz yoksa ve kelimelerde üst sıralara gelmek istiyorsanız bizden yardım talep edebilirsiniz.

Tüm dünya pazarı durgun olabilir ama siteniz 24 saat açıktır. Onu beslemeli ve iyi bakmalısınız. Zaten iş alamıyorum düşüncesi ile hareket ederseniz, flash ışıkları üzerinizden çekilir ve yaptığınız onca yatırımı corona yüzünden heba etmiş olursunuz.

Evde kalıyorsunuz, (değil mi, lütfen evde kalın) şimdi çok güzel bir işimiz daha var, dünyanın %75’inden daha şanslıyız, sabah kalıp dükkan açmak (ya da açamamanın verdiği hüznü yaşamak) zorunda değiliz, sitemizi dünyanın neresinde olursak olalım yönetebiliriz; açın sitenizi bakın, beğenmediğiniz içeriklerden kurtulun, kötü görsellerden, kırık linklerden arının! Sakın silmeyin, 404 hatası almak istemezsiniz. Onun yerine güzel bir içerik yazalım, botlar sitenizi ziyarete geldiğinde şaşırtalım!

Evet insanların bakış açısı değişir, belki 10 ay önce yazdırdığınız siparişi çok beğendiniz ama artık size işlevsiz geliyor olabilir. Sitenize yeni içerikler eklemekten kaçınıyorsanız, eskilerinin yerine daha kapsamlılarını yazdırabilirsiniz.

Sitenizden para kazanmak isterseniz de Google Adsense için bize yazabilirsiniz. Corona geçene kadar telefonlar çalmayacak, satışlar düşecek ama siteniz sizin için, siz uyurken de çalışmaya devam edebilir.

Yukarı