Çarşı Medya
Asistan

Süper İçerik Yazmak İçin Kolay Ve Güvenilir Bilgiler!

Süper İçerik Yazmak İçin Kolay Ve Güvenilir Bilgiler!

İlgi çeken ve popüler olan bir içerik için öncelikle içerik başlığının ilgi çekici ve yaratıcı olması gerekmektedir. Başlangıçta ilk olarak bu hususun sağlanması beklenir. Ancak bir içeriğin kaliteli ve özgün olması için sadece bu durum tek başına yeterli olmayacaktır. Gerek web siteleri gerekse de bu siteler içerisinde yer alan metinlerin popüler olması, arama motorlarında üste sıralarda yer alması için dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı stratejiler bütünü vardır. Bunlar uygulandığı takdirde popülarite ve sıralama açısından oldukça başarılı içerikler üretmek mümkün olacaktır.

Bu yazının içeriğinde, sizlere nasıl daha başarılı ve daha özgün içerikler üretilebileceğinden bahsedeceğiz. Bunlardan bahsederken, başarıyı kişiselleştirmenize yarayacak bazı stratejileri daha doğrusu ipuçlarını sizlere anlatacağız.

Başlıklarınızın Yazı Stili Kalın Ve Dikkat Çekici Olsun

İnternet dünyasında ve aslında dijital pazarlamada en ön önemli olan şey ‘ dikkat çekmektir’. Bilindiği üzere sosyal medyada birçok fenomen ya da birçok kişi bu taktiği kullanarak iyi ya da kötü dikkatleri üzerlerine çekmeyi ve kendilerinden söz ettirmeyi başarabiliyorlar. Eğer siz de hazırladığınız içeriklerin ilgi çekici olmasını istiyorsanız öncelikle okuyucuların dikkatlerini görsel anlamda içeriğiniz üzerine çekmeyi başarmanız gerekmektedir.

Görsel anlamda dikkatleri toplayabilmenin altın kurallarından biri de içeriklerin başlıklarıdır. Bu başlıklar hem anlatım bakımından hem de görsel açıdan kendisini belli etmelidir ve okuyucunun dikkatini çekecek yapıda olmalıdır. O yüzden oluşturduğunuz içeriklerin yazı boyutu büyük ve yazı stili de kalın olursa, sıradan, düz bir yazı tarzına göre daha fazla ilgi toplayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Maddeleme Yapmaya Özen Gösterin

İnsan psikolojisinin dijital ortamlarda nasıl şekillendiğini ölçmek ve buna göre pazarlama stratejileri geliştirmek için yapılan araştırmalara göre; insanların dikkat süreleri milyonlarca alternatifin bulunduğu web sitelerine yönlendiklerinde oldukça kısa olabiliyor.

Çok fazla içeriğin bulunduğu sanal ortamda, bu sürenin arttırılması için metnin yapısının da standart ve düz olmaması gerekmektedir. Çünkü bu tür metinler genelde, dikkatin dağılmasını ve ideal bir okuma süresinin gerçekleşmemesine neden olmaktadır. Bu da aslında içerikler ne kadar kaliteli olursa olsun, ne kadar fazla bilgi içerirse içersin, görsel açıdan sıkıcı bulundukları takdirde bunun bir anlamının kalmadığını ifade etmektedir.

Bunu engellemek için yazdığınız içerikleri genelde kısa paragraflar halinde tutmalı ve aynı zaman da metin içerisinde bol bol maddeleme kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu görsel açıdan metnin tek düze ilerlemediği yönünde bir algı oluşması açısından önemli bir husustur.

Anahtar Kelime Seçimlerinize Dikkat Edin

Anahtar kelime seçimi arama motorlarında sizi üst sıralara çıkaracak yolun anahtarıdır diyebiliriz. SEO teknikleri arasında da hemen hemen en önemli yöntemlerden biri sayılır. Çünkü internet ortamı içerisinde sayısız içeriğin yer aldığını hepimiz bilmekteyiz. Muhtemelen sizin yazdığınız konularda daha önceden yazılmış binlerce içerik olacaktır.

İşte bu içeriklerin önüne geçemediğiniz sürece, yazılarınız internetin derin kuyularında kaybolmaya mahkum kalacaktır. Bunu değiştirmek için, internet kullanıcılarının yani okuyucuların en çok kullandıkları, en çok arama yaptığı kelimelere hakim olmalı ve bunları metin içerisinde kullanmayı başarmalısınız. Bu yüzden duygusal verilerden ziyade istatistiksel verilerden yararlanmak sizlere daha kesin bir başarı getirecektir.

Uzun Yazılar ve Uzun Anlatımlardan Kaçının

İnsanların dijital ortamlardaki dikkat sürelerinin ne kadar kısa olduğundan daha önce bahsetmiştik. İşte bu durum dikkate alındığında, akıcılıktan uzak anlatımlar ve uzun içerikler, belki de büyük emekler vererek hazırladığınız metninizin ‘ sıkıcı ‘ bulunmasına neden olacaktır. Bu yüzden insanların ilgisini canlı tutmak için kısa cümleler, kısa paragraflar, kısa bir yazı ve akıcı bir anlatım gerekmektedir.

İçeriklerinizi Oluşturmadan Önce Hedef Kitle Belirleyin

İçeriğin, popüler olmasını sağlamak sadece yukarıda bahsedilen stratejilerin sağlanması ile gerçekleşmez. İster dijital pazarlama, isterseniz kendinize ait bir web sitesi olsun, burada sitenizin ön plana çıkması, ürünlerinizi tanıtmak ve içeriklerinizin okunması için mutlaka bir hedef kitle belirlemeli ve stratejilerinizi de bu hedef kitleye göre şekillendirmelisiniz. Hedef kitlenin en çok yönelim gösterdiği türden içerikleri okuyarak, onlara nasıl hitap edeceğinizi ve nasıl bir anlatım sergileyebileceğinizi oturtabilirsiniz. Ancak bunun yaparken özgün olmaya özen gösterin.

Burada özgün olma kavramı içerisinde, hedef kitlenin yönelimleri dışındaki konuları görmezden gelip, yazarın kendi içgüdüleri ile hareket etmesinden söz etmiyoruz. Ne yazık ki, sizin düşünme şekliniz ya da bahsetmek istediğiniz konular; hedef kitlenizin umurunda olmayacaktır. O yüzden eğer içeriklerinizin başarılı olmasını istiyorsanız onların yönelim gösterdiği anlatım tarzına sadık kalarak özgün şeyler yaratma çabası içerisinde olmalısınız.

Hayaller Ya da Şiirsel Anlatımlardan Kaçının

İnternet dünyasında yer alan içeriklerin geneli, okuyucularına kesin bilgiler veren ve onların beklentilerini karşılayan metinlerdir. Yani bir içerik oluştururken, okuyucular sizin beklentilerinize göre şekillenmez, siz onların beklentileri göre şekillenmek zorundasınızdır. O yüzden bunu sağlayabilmek için de duygusallıktan ve şiirsellikten kaçınmak gerekir. Çünkü aradığı bilgilere net bir şekilde ulaşamayan okuyucu ( ya da hedef kitle ) bu tür web siteleri ya da içerikleri hızla terk edecektir.

Ancak bu durum samimi bir anlatımdan yoksun kalmayı gerektirmez. İkisi farklı şeylerdir. Eğer kurumsal ya da akademik konularda içerikler oluşturmuyorsanız, samimi anlatımdan uzak durmak ve çok katı anlatımlar tercih etmek de insanları sıkabilir. Aradıkları bilgileri net cümleler eşliğinde ancak samimi bil dille anlatmak, hem yazının akıcılığını güçlendirir hem de insanların katı kurallar içeren dümdüz bir içerik okumasının önüne geçilir.

Hedef kitlenizi büyülemek ya da onları yazınıza hayran bırakmak zorunda değilsiniz. İçeriklerin tercih edilebilmesi için illa ki bu tarz bir zorluğa girişmek şart değil. Ancak hangi konuda olursa onların ilgisini çekebilmek için mutlaka düşünmelerini sağlayacak yani onları harekete geçirecek sözcüklerden ya da kelime gruplarından faydalanabilirsiniz.

İçeriklerinizin dikkat çekici olması için, internet üzerindeki hedef kitlenin tepkisini toplayacak söylemlerde bulunmamaya da dikkat edilmelidir. Günümüzde pek çok içerik yazarı, dergi ya da gazete yazarı, içeriklerinin günlerce konuşulması adına insanların tepkilerini toplayacak anlatımlar sergilemektedir. Bu da aslında internet üzerindeki hedef kitle açısından olan itibarınızı sarsan bir etkendir ve yapılmaması gereken davranışlar arasında yer almaktadır.

Son Olarak SEO ve İDİThU;

İçeriklerin popülerliğini artırmak için çeşitli SEO taktiklerinden yararlanılması gerektiğini neredeyse herkes bilmektedir. Ancak bunların bilinmesinden ziyade, İDİThU ile birlikte ve düzgün bir şekilde uygulanması, sizlere gerçek başarının anahtarını getirecek eylemlerdir.

Hedef kitlenin belirlenmesi, hedef kitle belirlendikten sonra onların ilgisini çekecek stratejilerin oluşturulması ve bu stratejilerin de özgün bir şekilde yaratılması, içeriklerin popülaritesini artıracak en gerekli üçlemelerden biridir diyebiliriz.

Ayrıca içeriklerin popülerliğinin artırılması için sadece metine dayalı anlatımlar oluşturmaktan kaçının. Yani anlatımlarınızı, içeriğinize uygun video, grafik, ve fotoğraflar ile süslemeyi unutmayın. Bunu yaptığınız takdirde, anlattığınız şeylerin insanların hayalinde canlanmasını sağlarsınız. Böylece anlattıklarınız insanlar için daha anlaşılır bir hale gelir, anlaşılır hale gelen yazılar da genel anlamda daha akılda kalıcı olur. Bu altın kurallara dikkat ederek özgün içerikler hazırlamaya siz de başlayabilirsiniz. İçerik sanattır, bu sanata bileninden nail olmak için bize yazabilirsiniz.

Yukarı