Çarşı Medya
Asistan

Web Siteniz İçin İçeriğin Harika Olduğundan Emin Olun!

Web Siteniz İçin İçeriğin Harika Olduğundan Emin Olun!

İnternet büyük bir mecradır. Bu sosyal mecra üzerinde sayısız web sitesi ve dolayısıyla da sayısız türden içerik yer almaktadır. İstatistikler göz önüne alındığında bizlere belirtilen rakamlara göre, internet kullanıcılarının herhangi bir web sitesinde geçirdiği sürenin son derece kısa olduğu görülmektedir.

Üstelik bu süreç yaklaşık olarak saniyelik kadar kısa bir zamana tekabül etmektedir. Bu kadar kısa bir süre zarfı içerisinde kullanıcıların ilgisini canlı tutmak ve web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Bunlardan en önemlisi de sitede yer alacak içeriklerin kaliteli olmasıdır. Bu kalite, dolasıyla sitenin kalitesini de artırmak için önemli bir faktör olacaktır. Bu yüzden web sitenize kaliteli ve özgün içerikler yazmak için gerekli olan bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

1) Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Web Siteleri için kaliteli içerikler oluşturmak için öncelikle bu metinlerin hitap edeceği hedef kitleler belirlenmelidir. Ayrıca hedef kitlenin belirlenmesi de tek başına yeterli değildir. Bu kitlenin arama motorlarında hangi kelimeleri arattığı, ne gibi sorular sorduğu gibi detayların da bilinmesi, tercih edilebilirliği artırma açısından büyük önem taşımaktadır.

2) Koni Ya Da Piramit Modeli

Web siteleri için içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, okuyucunun dikkatini uzun süreli olarak çekebilmektir. Kullanıcıların bir internet sitesindeki içerikler üzerinde ne kadar kısa süre geçirdiğini ve bunun da odak kaybından kaynaklandığını az önce belirtmiştik. Bunu önleyebilmek için yapılması gereken şeylerden en önemlisi, içerikteki bilgilerin yerleştirilme şeklidir. Bu konuda en iyi yöntem koni ya da piramit modeli olarak bilinen metottur. Bu metoda göre anlatılmak istenen bilgiler genel ve daha basit bir şekilde, içeriğin giriş kısmında anlatılmalı, gelişme kısmında ise daha öznel yani daha teknik bilgiler verilmelidir. Sonuç kısmında, konuda anlatılmak istenen şeyler ile buna benzer nitelikteki bilgilerin harmanlanarak kullanıldığı bir anlatım sergilenmelidir.

3) Kısa Cümlelerden Oluşan Anlatımlar Tercih Edilmeli

İlgiyi canlı tutmanın en etkili yollarından biri hiç şüphesiz, anlatımı yalın tutmaktır. Bu da satırlar boyu süren kelimelerin bir araya geldiği cümlelerle değil, daha kısa daha akıcı cümleler ile sağlanmaktadır. Ayrıca cümleler içerisinde özne ve fiillerin kullanımına sıfat ya da zarfların kullanımından daha sık yer verilmelidir.

4) Daha Güçlü Bir Anlatım Tercih Edilmeli

Dikkati canlı tutmak ve içeriklerin beğenilmesini sağlamak için, anlatımın güçlü olmasına dikkat edilmelidir. Bu da pasif ve tereddütlü cümlelerin arkasına sığınarak değil, daha güçlü, daha kesin ve daha net cümlelerle sağlanabilir.

5) Öznel Açıklamalar Yapılmalı

Ele alınan konular hakkında her daim genel açıklamalar yapılması, içeriği basitleştirecek ve aynı zamanda kalitesini de düşürecektir. Bu yüzden açıklamalar ya da anlatımlar, okuyucuların hayalinde canlanabilecek nitelikte olmalıdır. Bu anlaşılırlığın pekiştirilmesini de sağlar.

6) Herkesin Anlayabileceği Türden Cümleler Kurulmalı

Bir içeriğin kaliteli olması demek, o içeriğin karmaşık terimlerden oluşan ağdalı bir dille yazılmış olması demek değildir. Bir içeriğin anlaşılır, tercih edilebilir ve kaliteli olması için, metnin herkesin anlayabileceği bir anlatımla yazılmış olması gerekmektedir. Bu yüzden varsa, içerikte bulunan yabancı ya da bilinmeyen terimler açıklanmalı ve daha samimi bir anlatım biçimi tercih edilmelidir.

7) Kelime Tekrarlarından Uzak Durulmalı

Anlatımın akıcı bir şekilde ilerlemesi ve okuyucunun dikkatini kaybetmemek için, metin içerisinde aynı kelimelerin tekrarından kaçınılmalıdır. Bu tekrarlar bir süre sonra okuyucuyu sıkar. Böylece hedef kitlenin, içeriğe olan ilgisi yavaş yavaş kaybolur.

8)  Metin Yerleşimine Dikkat Edilmeli

İçerik yazarken bu içeriğin dümdüz bir şekilde ilerlemesi oldukça sıkıcı görünecektir. İlk etapta web sitesine giren bir okuyucu için bu görünüm çok önemlidir. Bu görünümü daha ilgi çekici hale getirmek için;

  • Maddelendirme kullanılmalı;
  • Metinde bulunan paragraflar daha kısa tutulmalı;
  • Metin içerisinde alt başlıklar oluşturularak yazının monotonlaşması önlenmeli;
  • Sayfanın beyaz boşluğu görsel olarak, sadece yazıdan ibaretmiş gibi tasarlanmamalıdır.

9) Görselliği Canlandıracak Resimler, Videolar Eklenmeli

İnsanların çoğunun görsel zekaları daha kuvvetli olmaktadır. Bu yüzden sadece düz metinlerden oluşan içeriklerden ziyade, görselliği destekleyecek ve anlatılan konuya uygun çeşitli multimedyalardan yararlanılmalıdır. Eğer bir fotoğraf, resim ya da video kullanılacaksa, bunun yüksek çözünürlüklü olmasına dikkat edilmelidir. Kalitesiz görsel içerikler, sitenin özensiz olduğunu düşündürecektir.

10) Dilbilgisi Kurallarına Dikkat Edilmeli

İçeriğin kaliteli olması için, metinlerin hatasız olması ve dilbilgisi kurallarına dikkat edilmesi şarttır. Bunlar okuyucular açısından da içeriğin kaliteli ve kurallı bir şekilde hazırlandığının bir göstergesidir. İçerik içerisinde ne kadar fazla hata varsa, o içeriğin kalitesi o oranda düşecektir.

Eğer dilbilgisi ya da yazım konusunda sorunlar yaşanıyorsa, bu bağlamda hizmet veren, içerik hazırlayan Çarşı Medya'dan yardım alınabilir.

11) Okuyucu Harekete Geçirilmeli

Kaliteli içerik, okuyucunun yapılan işe saygı gösterildiğini düşündürür. Bu durum da aslında bir nevi yazarın kendilerine duyduğu saygı ile de ilişkilendirilebilir. İçeriğe gösterilen özen, okuyucunun da kendisini özel hissetmesini sağlayacağı için, metne ve web sitesine olan bakış açısı büyük ölçüde olumlu olarak şekillenecek ve okuyucunun site içerisinde daha fazla vakit geçirmek istemesini sağlayacaktır.

Ayrıca çoğu profesyonel web sitesinde yer alan içerikler genel olarak; okuyucuyu harekete geçiren mesajlar ile sonlandırılır. Bu gibi metinlerin sonunda çoğunlukla “Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçin, Daha fazla bilgi almak için bizleri arayın, bizlere ulaşın.” Gibi eylem içerikli cümleler bulunmaktadır. Bu cümleler aslında, zaten ilgi duyulan bir konuyu inceleyen potansiyel müşteri ya da okuyucuyu ister istemez dahasını öğrenmeye sevk edecek ve böylece web sitesinin diğer bölümlerinde farklı konuların da araştırılmasını sağlayacaktır.

Fakat bu eylem cümlelerinden tam bir reaksiyon alınması için, cümle yapısının oldukça kısa tutulması önem taşır. Örneğin; Paylaş, Beğen, İndir gibi tek cümlelik ve tamamen eylem niteleyen cümleler psikolojik açıdan daha etkili olduğu için, beklentileriniz açısında da daha sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

İDİThU En Vurucu Noktadır!

Web sitelerinin kaliteli olması isteniyorsa, site içerisinde yer alan içeriklerin de kaliteli olması sağlanmalıdır. Bunlar için yukarıda bahsedilen ve her biri son derece önemli olan tekniklerden yararlanılabilir.  İDİThU tekniği ise makaleleri başka bir boyuta taşır. 

Bunlar uygulandığı ve özgünlük ön planda tutulduğu sürece içerikler de kendilerine has olacak ve yalın anlatımlar eşliğinde okuyucuların web sitesi içerisinde daha fazla vakit geçirilmesi sağlanacaktır. Çünkü dikkatin korunmasını sağlayan akıcı içerikler, etkileşim açısından her zaman daha ön planda olacaktır.

Eğer web siteniz için içerik üretme, üretilen içeriklerde dil kurallarını etkili bir şekilde kullanmak gibi yetilere sahip değilseniz o zaman profesyonel içerik üreticilerinden oluşan ve bu hizmeti veren profesyonel Çarşı Medya'dan yardım alabilirsiniz. Bu hizmetler sayesinde hem web sitenizde yer alan metinlerin kalitesi artacak hem de metin kalitesinin artması ile birlikte sitenin tercih edilebilirliği yani popülaritesinde de artış meydana gelecektir.

Bu basit ve sıkça kullanılan tekniklerden yararlanarak sizler de içeriklerinizi zenginleştirebilir ve dijital pazar içerisinde kendinize ön sıralarda bir yer edinebilirsiniz. Buna vaktiniz yoksa bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.

Yukarı