Çarşı Medya
Asistan

Yavaşlayın! Makale Yazmak Sanattır; İşte 17 İpucu!

Yavaşlayın! Makale Yazmak Sanattır; İşte 17 İpucu!

Online mecra için kaliteli yazılar yazmak zordur; çünkü bazı kuralları bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde kitleler için hazırlanan içerik yazılarında ciddi hatalar yaşanıyor. Çoğu zaman alanında uzman olanlar dahi hataya düşebiliyor.

Gerek blog yazıları gerek web sitesi makaleleri gerekse sosyal medya yönetimi için yazı yazma konusunda izlenmesi gereken bazı adımlar vardır;

 1. Takipçilerin ve okuyucuların çok iyi araştırılması; ilk sıradadır.
 2. Rakipleri tanımak; büyük öneme sahiptir.
 3. İnsanların dikkatini çekecek başlıklar kullanmalıdır.
 4. Okuyucuların sadık bir takipçi olması sağlanmalıdır.
 5. Yazılar herkesin anlayacağı basitlikte olmalıdır.
 6. Okuyuculara her zaman nerede oldukları hatırlatılmalıdır.
 7. Makaleye başlamadan önce bilgi verilmelidir.
 8. Yazar, direkt olmalıdır.
 9. İnsanlarla konuşma tonu kullanılmalıdır.
 10. Sürekli aktif olunmalıdır.
 11. Yazılarda bilgiler kısa tutulmalıdır.
 12. Yazı, görsel ile geliştirilmelidir
 13. Ekrandan bakan okuyucular için yazıldığı unutulmamalıdır.
 14. Hem tarayıcılar hem de okuyucular için yazılar katmanlanmalıdır.
 15. Jargon kullanılmamalıdır.
 16. Yazılar doğru şekilde okunmalıdır.
 17. Sosyal medyayı iletişimde olunmalıdır.

Okuyucu Her Zaman Kararsız Ve Sabırsızdır

Yazılar okuyucunun aklına girmeli; bu yüzden hedef kitleyi tanımak önemlidir. Hedef kitlenin tanınması ilgili çekmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir yere sahiptir.

Okuyucular her zaman kararsız ve sabırsızdır, beklenmedik bir anda kopmaları mümkündür. Bunu engelleyebilmek için;

 • Hedef kitlesinin farklı bölümlerini temsil eden gruplar oluşturulmalı.
 • Yazılar her zaman hedef kitlesine göre hazırlanmalı.
 • Soru sormak yerine okuyucuyu memnun etmek için sürekli kontrol etmeye ve araştırmaya devam edilmelidir.

Online yazılar hazırlarken rakiplerin kim olduğunu ve ne yaptığını bilmek gerekir. Rakipleri araştırmak hedef kitleyi anlama ve belirleme konusunda yol gösterecektir.

Arama motorlarında yazının içeriğine göre belirlenmiş anahtar kelimeler ve sıralamanın nasıl olduğu araştırılmalıdır. Yazar her zaman daha iyi ne yapabileceği konusunda kendini sorgulamalıdır.

Okuyucu içerikten memnun olmadığında birkaç saniye içerisinde internet sitesini terk eder. Bu yüzden online okuyucularının ihtiyaç duyduğu bilgi paylaşımı yazılarda mutlaka yer almalıdır.

Makaleler Her Zaman Basit Tutulmalı

Okuyucuyu etkilemenin hatta rahatlatmanın en iyi yolu kullanılan başlıktır. Başlık aynı zamanda içeriğin kalitesinde gösteren bir unsurdur. Okuyucunun dikkatini çeken ve doğruyu işaret eden başlıklar (aynı zamanda) internet sayfasını daha dikkat çekici bir hale getirir.

Hazırlanan yazı kesinlikle okuyucuyu bağlamalı ve internet sitesinde sadık bir okuyucu kitlesi oluşturulmalıdır. Bunun için yapılması gereken yazının içeriğine bir soru ya da tartışmalı bir yorum ile başlamak! İnsanların dikkatini çekmek için bu geçerli bir sistemdir. Böylelikle okuyucular ile bir bağlantı oluşturulur ve makalelerin okunması sağlanır.

Makaleler her zaman basit tutulmalı, basit bir makale mükemmel bir içeriği kesinlikle basitleştirmez. Aksine her yaştan, her düşünce tarzına ve seviyeye sahip insanı etkilemeyi başarır.

Çok daha geniş kitlelere erişim imkanı sağlar, verilen mesaj okuyucu tarafından çok daha hızlı şekilde anlaşılır. İnsanlar bir yazıyı okurken anlamak ister! Herkes sizin kadar zeki olmayabilir, genel için yazın…

Basit İpuçları Ve Püf Noktalar Bilmeli

Hazırlanan içerik internet sitesi hakkında okuyucuya fikir vermeli, insanlar nerede olduğunu anlamalı. Online yazılar, kitapların aksine herhangi bir şekilde başlangıcı ortası ya da sonu yoktur. Bu yüzden hazırlanan içeriğin tüm bunları yansıtması gerekmez.

Yapılan birçok araştırma insanların online sayfalarda kelimelerin ancak yüzde 20'sini okuduğu ortaya koymaktadır. Bundan dolayı sınırlı süreyi en iyi şekilde kullanmak, basit ipuçları ve püf noktalarını bilmek gerekir.

Okuyucunun dikkatini çekmeyi başaran yazılar internet sayfasında kalmadığını da etkiler. İnsanların dikkat süresi yaklaşık 8 saniyedir, 8 saniye sonunda konsantrasyon kaybolur.

Bu yüzden internetteki yazılarda anahtar kelimeleri yazının başına yerleştirmek ve bilgilerin önden yüklenmesi önemlidir. Bu tarz bir yazı okuyucuya aradığı cevapları bulmayı garantiler. Kısacası hazırlanan içeriği özetlenerek insanların merakı arttırılabilir.

Okuyucu İle Doğrudan İlişki Kurulmalı

Yazı içeriğinde okuyucuya hitap ederken bireysel yazılarda ben; şirket ve firma yazılarında biz kelimesini kullanmak doğrudan ilişki kurmayı sağlar. Bu, internet yazıları hazırlanırken uyulması gereken önemli kurallar içerisindedir.

Okuyucunun dikkatini çekmek için yazıda herkesin bildiği kelimeleri kullanmak, okuyucuya sorular sormak ya da sözler eklemek etkili bir yoldur. Cümleler birbirinden ayrılmalı, satırlara özel cümleler konmalı, anekdotlar kullanılmalı ve önemlisi yazı şirketi ya da markayı yansıtmalı.

Uygulanan bu teknik okuyucu ile bağlantı kurmaya yardımcı olur. Yazılarda pasif değil aktif olunmalı, pasif yazılarda eylemi özne alırken aktif yazılarda cümlenin konusu eylemi gerçekleştirir. Online yazılarda aktif olmak etkili ve net olmayı desteklerken; basit yazı yazarsanız bu sırada okuyanın kafasını karışabilir. İnce çizgiyi iyi kurmalısınız.

Başarılı Makalenin Altın Üçlüsü

Online yazı kurallarından birisi de verilen bilgilerin kısa olmasıdır, yazar anlatmak istediğini en az cümle ile gerçekleştirmelidir. Başarılı online makalenin altın üçlüsü olarak nitelendirilen kuralı; kısa cümleler, hızlı paragraflar ve basit kelimelerdir.

İçeriklerde amaç okuyucunun dikkatini çekmek ve kullanılan her kelime ile insanlara yararlı olmaktır. Bu yüzden okuyucuya anlatılmak istenen kısa cümleler ile anlatılmalıdır. Online makalelerde kullanılan görseller çok daha fazla dikkat çeker.

Birçok inceleme görsele sahip olan makalelerin %94 oranında daha fazla görüntülendiği ortaya koyar. Bunun için internet içeriğini hazırlarken görsel kullanımına ihtiyaç vardır.

Bunlar fotoğraf olabilir, video olabilir ya da infografik veya diyagram olabilir. Ancak burada önemli olan yazının içeriği ve konusu ile alakalı görseller kullanmaktır.

Belirsiz Olmaktan Kaçınmalı

Google eskiden sadece anahtar kelime okurdu, şimdi ise tüm içeriğin kaliteli olmasına değer veriyor. Yani yazı kesinlikle okuyucu için yazılsa da, Google ı memnun etmezseniz yazınızı okuyacak okuyucu bulamazsınız.

Bu nedenle genellikle sayfalarınızda gezinebilmek için başlıklarınıza, anahtar kelimenize ve içeriğinize özen göstermelisiniz.  Makalelerde başlıklar yapılandırılmalıdır.

Alt metin Seo için önemlidir; bu yüzden alternatif metinde açıklayıcı olmak gerekir. Bağlantılar netleştirilmeli ve videolar otomatik oynatılırken dikkatli olunmalıdır. Belirsiz olmaktan kaçınmalı insanların içeriğe erişimi hakkında fikir sahibi olunmalıdır.

Okuyucuların büyük bölümü ya tarayıcıdır ya da skimmerdir, bunun için makalelerde başlık kullanılmalıdır.

 • Önemli cümleler kurgulanmalı;
 • Paragraf ya da resimler için boşluk kullanılmalı;
 • Maddeleme veya listeleme işaretleri yapmalı;
 • Okuyucu dikkatini çekebilmek için önemli bilgi kutuları kullanılmalıdır.

İnternet yazılarında jargondan uzak kalmak önemlidir; ancak jargon kullanılması gerektiğinde okuyucuya açıklanmalıdır. İçerik oluşturulduğunda kesinlikle defalarca kez bıkıp usanmadan okumak gerekir.

Herhangi bir yazım hatasının internete girmesi halinde okuyucu üzerinde ciddi şekilde güven kaybına neden olur. Bu tarz yazılar kesinlikle güvenilir ve profesyonel olarak nitelendirilmez.

Bu nedenden dolayı yazı yayınlanmadan önce defalarca kez okunmalı; küçük hatalar ile karşılaşmamak için yazar dışında da kontrolü başkası tarafından sağlanmalıdır.

İnternet İçeriklerinin Paylaşıldığı Alanlar

İnsanların internet sitelerinden bilgi edinmesine yardımcı olan küçük yazı parçalarına mikrokopi adı verilir. İyi bir mikroskopi yapabilmek için, okuyucuların endişeleri giderilmeli, spesifik olmalı, yazılar kısa tutulmalı, spam alınmamalıdır. Bu bir yol göstericidir. Bir makale okunurken, mikrokopi içerirse, diğer makaleyi de merak edip okumak isteyebilir. Bunun için bağlantı düğmeleri kullanın!

İyi bir mikroskopi kullanıcı kararını etkileme gücüne sahiptir. Meta verilerine dikkat etmek gerekir; çünkü arama sonuçlarında internet sitesinin sıralama ve listelemesinde etkilidir. Arama motorlarında yapılan aramalarda Meta başlığı ve Meta açıklaması görülür.

Meta başlığı internet sitesini ziyaret ederken kullanılan mavi başlıktır. Meta açıklaması ise sayfa ile ilgili bilgi aktarmak için kullanılan küçük paragraftır. Ve meta başlığı sadece arama motoruna uygun olmamalı, okuyucunun siteye bağlanmasını sağlamalıdır.

Meta açıklamasının önemi; o kısa yazının insanları sayfayı ziyaret edip etmeme konusunda etkilemesidir.

Artı; Sosyal medya mecraları internet içeriklerinin paylaşılabildiği mükemmel bir alandır.

Ancak her birinde farklı yazım kuralları uygulanır. Bu yüzden direk sosyal medya alanları hedeflenerek yazılar yazılmalıdır. Bunun yerine hedef kitle için en uygun yazı seçilmelidir.

Yukarı