Çarşı Medya
Asistan

Yeni İçeriğin Web Siteniz ve SEO İçin Kritik Olmasının 5 Sebebi

Yeni İçeriğin Web Siteniz ve SEO İçin Kritik Olmasının 5 Sebebi

Web sitenizi internette canlı, nefes alan bir varlık olarak düşünün. Canlı bir şey besin ister içerikler de sitenizin yiyecek ve su kaynağıdır. Her yeni makale yeni ziyaretçi ya da müşteriler demektir. Ayrıca Google'da yükselme etkileşiminde rol oynar. Bununla birlikte, herhangi yenilik olmayan statik web sitesi arama motorları tarafından "ölü" varlık olarak görülebilir. Yaşama dair sunacak hiçbir şeyi olmayan sitedir.  

Sık sık yeni içerik yayınlanan web siteniz arama motorlarına, güncel ve yeni bilgi kaynakları için sığınak sunar. Kısaca, web sitenizi sık sık yüksek kaliteli içerikle güncellerseniz, arama motorları sizi sevecektir.

Peki, web sitenizin yeni içeriklerle sürekli güncellenmesinin önemli olmasının diğer nedenleri nelerdir?

Yeni İçerik = Sık Sık Dizin Oluşturma

Bu ifadeyi, yeni içeriğin size daha yüksek indeksleme sağlayacağı düşüncesiyle karıştırmayın. Çünkü böyle olmayabilir. Ancak, web sitenizi makaleler ve yeni web sayfalarıyla daha sık güncellediğinizde, web sitenizi ziyaret etmek için arama motoru botları size  sık sık uğrar ve sürekli içerik girildiğini fark edince sizde kalmaya karar verirler. Arama motorları sitenize daha sık baktığında, sağladığınız içeriğe bağlı olarak daha yüksek sıralama elde etme şansına sahipsiniz. 

Google, interneti web sitelerini tarayan yüksek teknolojili programlar olan web tarayıcılarını kullanır (aka robotlar, botlar veya Google botlar). Web tarayıcısı, bir siteyi arama motoru şirketi tarafından belirlenen algoritmik faktöre dayanarak indeksler.

Örneğin, bir site, siteye gelen bağlantıların sayısı, kullanılan konu anahtar kelimelerinin sayısı ve türü ile sitenin ne sıklıkta güncellendiğine bağlı olarak dizine eklenebilir. Web sitenizi her güncellediğinizde, arama motoru fark eder ve sitenizin sıralamasını yeniden düzenler. Bu nedenle, web sitenizin daha yüksek bir sıraya girme şansını artırmak istiyorsanız, sık sık içerik yayınlayın, böylece arama motoru dizini konumunuzu yeniden değerlendirebilir.

Unutmayın, burada daha fazla içerik anahtar rolde değildir, önemli olan kalitedir. Bu nedenle, evet, sık sık güncelleme yapmak iyi bir fikir, ama içerik standartlarınızı yüksek tutun. Sitenize anahtar kelimelerle doldurulmuş tonlarca düşük kaliteli makale girerseniz, Google insanlara bir şey katmadığınızı düşünür ya ceza alırsınız, ya spama girersiniz ya da yayınladıklarınız sıralamalarda yer almaz.

Google, Sık Makale Girilmesini Seviyor

Şimdiye kadar en sık kullanılan arama motoru Google’dır. Tüm arama motorlarının kralı olan Google’ın, web yöneticileri ve web sitelerinin nasıl oluşturulduğu üzerinde büyük etkisi vardır. Google, sıkça içerik girilen web sitelerine olan sevgisini analitiklerde belli eder, bu web sitenize olabildiğince, en azından her gün bir tane yeni içerik eklemeniz gerektiğinin kesin işaretidir.

Tabii ki, günün her saatinde gereksiz değişiklikler, eklemeler veya kayıtlar yapmamalısınız. Ancak, günde bir kez veya haftada en az iki ila üç kez güncellenen site taze bir site olarak kabul edilir. Web'i tarayan “Googlebot” sürekli olarak yeni veya güncellenmiş web sayfalarını arar ve ardından yeni içeriği Google dizinine ekler. İçeriğinizi sık sık güvenilir ve değerli bilgilerle güncellerseniz, Google’ın sitenizi her güncelleme ile daha üst sıralara yerleştirme şansı artar. Ayrıca içeirklerin uzunluğuda çok önemli bir kriter olarak değer kazanmıştır. 

Bu yüzden, periyodlar halinde makale ekleyin, resimleriniz kaliteli olsun veya sitenizde fark edilmek için değişiklikler yapın. Güncel kalmanın en kolay ve en etkili yolu, sitenize blog eklemek ve ziyaretçilerin dikkatini çekecek makaleler eklemeye devam etmektir. Bu makaleler hakkında yorum yapmaları bile güncelleme olarak sayılır. 

Daha Fazla İçerik, Daha Fazla Anahtar Kelime

Yeni içerik yayınladığınızda, sitenize tıklamalar için daha fazla anahtar kelime eklediniz demektir ve bu yükselmek için daha fazla fırsat anlamını taşır. Anahtar kelimeler arama motoru indeksleme ve sıralama için algoritma grafiğinde yüksektir. Blog veya makale gönderileri gibi sıkça eklenen içerikler, makaleyi sitenize ziyaretçi çekebilecek uygun anahtar kelimelerle optimize etmenize olanak sağlar. 

Örneğin, sigorta ile ilgili bir web sitesine sahipsiniz ve haftada dört ila beş kez yeni makale giriyorsunuz, her makalede “taşıt sigortası” veya “ hayat sigortası” gibi sigortanın farklı bir yönüne odaklanabilirsiniz. Yeni bir makale eklerseniz, arama motorunun web sitenizi tanıması için arama yapanların kendi özel sigorta ihtiyaçları için ziyaret edebileceği bir yer olarak tanımlayan değerli anahtar kelimeler kullanırsınız.

Şimdi, algoritma güncellemeleriyle Google’ın web sitenizin kaç anahtar kelimesine ağırlık koyduğunu hatırlamanız gerekir. Google, siteyi dizine eklediğinde, anahtar kelime doldurulmuş içerikten ziyade en yüksek kalitede içeriğe bakıyor.

Evet, anahtar kelimeler hala SEO stratejinizin bir parçasıdır, ancak tüm SEO artık anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği etrafında oluşturulmuyor. Aslında sadece konunuz ve içeriğiniz önemli. Hiç anahtar kelime oluşturmasanız da kaliteli içerikteki her güzel cümleyi, bilgi veren cümleyi Google alır ve sizin için anahtar kelimeyi kendi belirler. Yani anahtar kelimenin geçmesi için saçma cümleler yazmanıza ve kalitenizi bozmanıza gerek yoktur. Başka bir deyişle, soruları cevaplayan, okuyucu için bir şeyin nasıl yapılacağını açıklayan veya istedikleri kalitede bilgi sağlayan içerik yazın. Anahtar kelimenin çevresine içerik yazmayın; okuyucunun istediği şeyin etrafına yazın. Meta etiketlerinizi, başlık etiketlerinizi ve anahtar kelimelerinizin açıklamalarını kullanın, ancak içeriği daha doğal bir durumda bırakmanız gerekir.

Yeni İçerik Yetki Potansiyelinizi Artırır

Tüm seocular, adminler, Google’ın gözünde sektörün “otoritesi” olmak için çabalıyor. Bir otorite sitesi olma yolunda baskın olan strateji, “içerik kraldır” felsefesidir ki bu Çarşı Medya’nın ilkelerinden ve yazarlarına ilk öğrettiği olgulardan biridir. Aslında bu bir SEO atasözüdür. Sektörünüzle ilgili yayınlayabileceğiniz daha bilgilendirici, değerli içerik, web sitenizin sahip olduğu daha yüksek otorite potansiyeline sahiptir.   

Ayrıca, rakiplerinizin web sitelerini gözden geçirirseniz, sektörünüzdeki otorite sitelerinin Google tarafından indekslenen on binlerce sayfaya sahip olduğunu ve bu da sitenin doygunluğuyla alaka düzeyinin ölçüldüğünün kanıtıdır.  Ne kadar değerli içerik yayınlarsanız, otorite sitesi olma şansınız o kadar artar.  

Bu çabayı ilerletmek isterseniz, sık sık blog makaleleri yayınlamak, otorite sitesi olma yolunda başka bir sağlam strateji olacaktır. Web sitenize her makale girildiğinde, Google tarafından başka bir sayfa oluşturulur ve dizine eklenir.  

Belli bir konuya ne kadar çok yazarsanız, içerik harika olduğu sürece, daha güçlü bir otorite olursunuz ve insanlar söylediklerinize güvenmeye başlar. Size daha çok güveniyorlarsa, sizden satın alma olasılıkları ya da düzenli olarak sitenize girme olasılıkları o kadar yüksek olur. Sosyal medya platformları da otorite oluşturmaya başlamak için harika bir yer. Forumlardaki soruları cevaplamak, blogunuza değerli derinlemesine makaleler yayınlamak veya sadece başkalarının bloglarında  olan bir şeyi yorumlamak da size itibar kazandırır.

Sürekli olarak en kaliteli içeriği yazarsanız, kullanıcılar sadık olacaktır. Sadakat, satın alamayacağınız bir şeydir, bu nedenle küçük işletme sahipleri bile kendi sektörlerinin büyükleriyle rekabet etme şansına sahiptir.

Kitlenizi Bilgilendirin ve Güncelleyin

Web sitenizi kaliteli içerikle güncellemenin başka bir iyi nedeni de mevcut aboneleri güncel tutmak ve yeni ziyaretçilerin müşterilere dönüşmesi için gerekli bilgileri sağlamaktır. Web sitesinde her yeni içerik yayınladığınızda aboneleri güncelleyecek RSS yayını kullanabilirsiniz. Kitlenizi meşgul ederek, web sitenize büyük değer katan trafiğe dönüşen uzun vadeli sadakat geliştirirsiniz. 

Aynı şekilde, sürekli olarak taze olan içeriğiniz yeni ziyaretçilere küçük işletmeniz ve ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında iyi bilgiler sağlayabilir. Örn; ziyaretçinin sitenize arama motoru bağlantısı yoluyla yönlendirilmesi durumunda, aramalarında sunulan diğer sonuçların binlerce (veya milyonlarca) ile karşılaştırıldığında, ürününüzün onlar için en iyi seçenek olduğuna ikna etmeniz gerekir. Onlara müşteri memnuniyeti hakkında makaleler verin. Ürününüzün yararları hakkında onları bilgilendirin. Ürününüze neden ihtiyaç duyduklarını anlamalarına yardımcı olun. Potansiyel bir müşteri ne kadar bilgiye erişebilse, satın alma konusunda bilinçli karar vermesi o kadar olasıdır.

Web sitenizi düzenli olarak yeni içerikle güncellemek yalnızca ziyaretçilerinizin takdirini ve sadakatini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi güçlü Google ile iyi durumda tutar. Bu şekilde Google ile arkadaş olabilirsiniz, istikrarlı ilerlerseniz kankası bile olursunuz.

Ziyaretçi sitenizi bulur ve içeriğinizi okumaya başlar ve beğenmezse çıkar, işte o zaman Google ile aranız bozulur. Ya da geldi okudu ve eskiden zaten bunu okuduğunu fark etti yani siteye yeni bilgi girilmemiş o zaman da sitenizi terk eder ve başka sitelere yönelir. Google bunu da fark eder. Makalenizi sonuna kadar okutabilirseniz işte o zaman Google ile arkadaş olabilirsiniz. Kendinizi düşünün bir bilgi arıyorsun ama girdiğin sitede o bilgiye yanıt almak uzun sürüyor o zaman ne yapardın? Sıkılıp çıkmaz mıydın?

Ya da son içeriğini aylar önce paylaşmış artık bir şey yayınlamayan siteye güvenir miydin? Hayır işte Google da tam sizin gibi düşünür. Değer verilmez, alınır. Siz de sitenize değer katmak için kaliteli makalelerle o değeri hak ettiğiniz gibi alın!

Yukarı