Çarşı Medya
Asistan

5 Önemli Google Sıralama Faktörü

5 Önemli Google Sıralama Faktörü

2021 ve Sonrası İçin Google Sıralama Faktörleri

Her deneyimli SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonunun önceki günlerde olduğu gibi olmadığı gerçeğini kabul edecektir. Aslında, SEO kuralları ve ahlakı değişmeye devam ediyor ya da her yıl yeniden yazılıyor. Web sitenize 2020 yılında olumlu sonuçlar verenler 2021’de geçerli olmayabilir.

Temel yönler aynı kalsa da daha üst sıralarda yer almak istersen görmezden gelemeyeceğin önemli değişiklikler var. Evet, web sitenizin SERP'lerdeki konumunu bozabilecek Google sıralama faktörlerinden bahsediyoruz.

Google’ın 2021’de size daha fazla trafik göndermesini ve sitenize hak ettiği dikkati vermesini isteyen biriyseniz, odaklanmanız gereken en önemli Google sıralama faktörlerinin bazılarını ayrıntılarıyla anlattığımız yazıyı dikkatlice okumalısınız. Aslında, bu makaleyi işaretlemelisiniz, böylece gerektiğinde zaman kaybetmeden detaylara bakabilirsiniz.

Lütfen, Google sıralama faktörlerinin önemli olmadığını söyleyenlere kulak vermeyin. Çünkü yalnızca sitenizin performansına karşı çalışırlar. İlgili ziyaretçilerin sitenizi sürekli olarak ziyaret etmesini istiyorsunuz, değil mi? O zaman önce eski SEO tekniklerini yakalayın, eskisini çözün ve yenisini benimseyin. Yoksa, en son SEO taktikleriyle seni alt etmeye hazır olan rakiplerin çıkar.

Google Sıralama Faktörleri Neden Önemli?

Bazıları için SEO, karmaşık ve kafa karıştırıcıdır. Bunun nedeni, orada çok fazla yanlış yönlendirilmiş bilgi olması, doğru tavsiyeye uymanın zorlaşmasıdır ve yanlış önerileri takip ederek sitenizin SEO’suna zarar vermişsinizdir.

Webte biraz ararsanız, SEO uzmanı olduğunu düşünenlerin yapmanız gerektiğini söylediği farklı faktörlerin olduğunu göreceksiniz. Ancak, Google teknolojisini geliştirdikçe, Google sıralama faktörlerinin listesi büyümeye devam ediyor. Özellikle de küçük bütçeli sitelerin bu faktörlerin her birine odaklanması kolay değildir.

 • Bu “ezici rekabettir”. Problemin çözümü, yalnızca en büyük farkı yaratacak Google sıralama faktörlerine odaklanmanızdır. Diğerleri yalnızca zaman kaybıdır.
 • Temel fikir, kaliteli SEO taktiklerini kullanmaktır. Çünkü gerçek şu ki, SEO başarınızın %80'i Google sıralama faktörlerinin %20'sine odaklanmaktan gelir.
 • Ayrıca, bazı Google sıralama faktörleri sadece bazı sitelere daha iyi uygulanır. Sizinki de dahil olmak üzere her tür web sitesine evrensel olarak uygulananlar üzerinde çalışmayı denemelisiniz.

Şimdi, 2021 yılında gerçekten önemli olan Google sıralama faktörlerinin bir listesine bakalım. Bu faktörler ilk bakışta çok önemli gelmeyebilir, ancak bir kez harekete geçtiğinizde, farkı göreceksiniz.

Sıralama Faktörü 1: Backlinks

2021 yılında hala backlinke odaklanmak en önemli Google sıralama faktörlerinden biri olmaya devam ediyor. Backlinkler Google’a web sitenizin kalite ve alaka açısından ne kadar iyi olduğu konusunda net bir sinyal verir. Bu, Google’ın her zaman kaliteli backlinklere yüksek miktardaki düşük backlinklerden daha fazla ağırlık vereceği anlamına gelir.

Doğru türden backlinkler elde etmemenizin nedenleri;

 1. Ziyaretçilerin istediği içeriği üretmiyorlar.
 2. İçeriğini sürekli olarak tanıtmıyorlar.

Yani içeriğinize bağlantı vermek için daha fazla otorite site edinmek gerekir. Otoritesi sağlam yani Google tarafından sevilen siteler Googla aa bak bu da iyi bir site sinyalini verir. Google’a sayfanızın sıralamaya değer olduğunu söyler. Ne kadar kaliteli bağlantılara sahipseniz o kadar iyidir. 

Google, bağlantılarınızı üç faktöre dayanarak yargılar:

 1. Sayfanızın sahip olduğu bağlantı sayısı
 2. Bağlanan sayfaların otoritesi
 3. İçeriklerin çeşitliliği

Şimdi backlinkleri etkileyebilecek iki şeye bakalım:

Bağlantı Puanı 

Söz konusu backlink olunca Google çok yol kat etti. Çünkü siteyi anlarken, aynı zamanda sayfanın alaka düzeyini değerlendirmeyi en verimli şekilde kullanır. Peki bağlantı puanı neye göre hesaplanır. 2 temel faktör vardır.

 1. Gelen bağlantının bireysel kalite puanı
 2. Web sitesine yapılan backlinklerin miktarı

Sadece bu bile backlink seçerken hem miktarın hem de kalitenin önemini göstermeye devam ediyor. Çok düşük kaliteli backlinklere sahip olmak, web sitenizin SEO’suna zarar verebilir. Ayrıca, Google aynı alan adından birden fazla bağlantıyı saymaz. Bu, bağlantı alanlarının sayısını artırma ve ilgili web sitelerinden gelmelerini sağlama çabalarınızı göstermeniz gerektiği anlamına gelir.

İlgili Bağlantı Metni

Gelen bir bağlantının bağlantı metni SEO’da önemli midir? Tabii ki öyle.  Bir sayfanın içeriğinin Google’a site ve hedef anahtar kelime hakkında nasıl daha fazla bilgi verdiğine benzer olarak, bağlantı metni Google’a backlink'in ne kadar alakalı olduğunu söyler.

Ancak bu, sistemi değiştirebileceğiniz anlamına gelmez. Gelen bağlantılarınızdaki bağlantı metninin hem doğal hem de farklı olması gerekir. Bu ikisi arasında doğru dengeyi kurmanın mükemmel bir formülü ne yazık ki yok.

Bağlantı profilinizi daha iyi anlamak ve daha fazla netlik elde etmek için, size yardımcı olması için bağlantı denetleme yazılımı kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar şunları sağlar.

 • Web sitenizdeki backlinklerin miktarını ve kalitesini izlemek
 • Alanınızdaki ilgili Google tarafından sevilen web sitelerinden backlink almak
 • Spam görünümlü bağlantılardan kurtulmak

SEO araçları hakkında detaylı bilgi için bu yazımızı mutlaka okuyunuz.

Sıralama Faktörü 2: İçerik Uzunluğu

Uzun form içeriği, kısa form içeriği kadar yaygın değildir, çünkü içerik pazarlama ajansıyla çalışmadığınız sürece tutarlı bir şekilde üretmek kolay değildir. Bununla birlikte, SEO açısından, uzun içerikler hazırlamak zamana ve paraya tamamen değer.

Derinlemesine ve alakalı içerik basitçe…

 1. Daha fazla ilgi çekicidir çünkü daha fazla ayrıntı verir ve gerçek bilgiler sunar
 2. Son derece paylaşılabilirdir çünkü insanlar sorularına cevap veren yararlı içerikleri paylaşmaktan hoşlanır
 3. Genel olarak Google’a göre daha iyidir çünkü kullanıcılara aradıklarını verir.

En üst sıradaki sayfaları analiz ederseniz, uzun form içeriğinin neredeyse her zaman daha iyi performans gösterdiğini görürsünüz. Son araştırmalara göre, göz ardı edilemeyecek Google sıralama faktörlerinden biridir.

Amacınız hiçbir zaman yalnızca kelime sayısını artırmak için uzatılmış şişirilmiş makaleler oluşturmakla ilgili olmamalıdır. Daha uzun makalelerin zirveye ulaşma şansının daha yüksek olduğu doğrudur. Ancak Google’ın uzun ve kaliteli makaleler istediğini anlamanız gerekir.

İçerik sadece uzunluk değil, aynı zamanda bilgi ile dolduğu zaman, kazanmaya başlar. O zaman siz fark etmeseniz de Google’da site değeriniz de artar. Hem de okuyucular sitenizde daha fazla zaman geçirirler.

Avantaj: Daha Fazla Bağlantı Çekin

Kaliteli backlink, Google tarafından olumlu oylar olarak görülmekte ve sayfanızın kalitesini ve alaka düzeyini değerlendirmesine yardımcı olmaktadır. Uzun formlu içerik oluşturmak, Google'ın gözünde saygın olan web sitelerinden biri olmanıza yardımcı olur. Yani kısa biçimli bir içerik parçasından ziyade, derinlemesine bir kaynak olan makaleye insanları bağlama olasılığı daha yüksektir.
Kısa içerikli makaleler de kaliteli olabilir ve bilgi verir ama daha fazla bilgi veren daha uzun içeriğe kıyasla şansı zayıftır.

Ayrıca, Google, sorgularına tam bir cevap bulmak için insanların bir siteden diğerine atlamaktan hoşlanmadıklarını da biliyor. Tek bir çatı altında tam bir kaynak ve hedeflenmiş bilgi istiyorlar. Ve daha uzun makaleler onlara tam anlamıyla ulaşmalarını sağlıyor.

Avantaj: Daha Fazla Sosyal Medya Paylaşımı Alın

Yapılan bir araştırmaya göre, daha uzun makaleler, kısa olanlarla karşılaştırıldığında daha fazla sosyal paylaşım elde etti. 1.500 kelimeden daha fazla olan makalelerin daha fazla ilgi gördüğünü tespit etti. (Twitter'da % 68.1, Facebook'ta % 22.6 artış oldu).

Biri bir içeriği yararlı gördüğünde onu kendi sosyal medyasında sevdiği kişilerle paylaşmak ister. Bu da sitenize potansiyel ziyaretçiler kazandırır.

Sosyal medya kullanıcıları sadece faydalı ve kapsamlı içerik okumak değil, aynı şeyi paylaşmak da ister. Uzun formlu içerik çekicidir ve paylaşım düğmesine her basışlarında buna değdiğini düşünürler.

Uzun Form İçeriği, Yalnızca İyi Olduğunda Çalışır

İçerik uzunluğu göz ardı etmemeniz gereken bir şey olsa da ona tam olarak güvenemezsiniz. Başka bir deyişle, makale sayınızı yalnızca daha uzun yapmak adına dikkatsizce şişiremezsiniz. Bazı maddelere dikkat etmelisiniz.

 • İçeriğinizin uzunluğunun, kalite / ilgili bilgiler ile birlikte ele alındığından emin olmanız gerekir.
 • Ekleyeceğiniz her kelime tüm konuya açıklık getirmelidir. Çünkü kullanıcılar ve arama motorları sadece birinci sınıf içerik ister. 

İçeriğiniz harika olduğu sürece, uzun olabilir. Gerçekleştirmen gereken tek şart bu. Zaman zaman kısa form içeriği yayınlamak sorun değil. Ancak asıl odak noktanız, Google’ın radarına ulaşmak için derinlemesine makaleler (okunmaya değer) üretmek olmalıdır.

Okuyucularınıza sizi diğerlerinden farklı kılan bilgiler vermeniz gerekir. 

Yukarı