Çarşı Medya
Asistan

A Kadro Adaylarının Sorunları

A Kadro Adaylarının Sorunları

Teog sistemindeki değişikliklerden sonra gözler ÖSYM ve diğer kurumlara çevrildi. İİBf mezunu yüz binlerce aday atama sisteminde değişiklik bekliyor. Önce KPSS A Grubu sınavına giren İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları daha sonra kurum sınavları ile yıpratıldıklarını ve mülakatlarda liyakat istediklerini belirtiyorlar.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi nam-ı diğer İİBF mezunları, uzun senelerden beri aynı sistem ile kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştiriliyor. Bu fakülte mezunları memur kadroları için KPSS B Grubu sınavına girerek merkezi atama sistemi ile atanabiliyor. Bu sınav sadece temel derslerin; Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık sorularından oluşuyor. Ancak İİBF mezunları, üniversitelerde çok daha yüksek hayallerle, daha iyi statülerde olmak üzere yetiştiriliyor. Birçok İİBF mezunu diplomat, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, denetmen olma hayali ile KPSS A Grubu sınavına hazırlanıyor.

KPSS A Grubu, başlaması özveri gerektiren bir süreç. Birçok mezun hayatını kütüphanelerde geçirip en sevdiği şeyleri yapmaktan kendini men ediyor. Bazıları ailelerini bile göremiyor bu süreçte. Çünkü A Kadro kariyer memurlukları için bir hukuk mezunu kadar detaylı hukuk, bir vergi müfettişi kadar detaylı maliye, bir mali müşavir kadar detaylı muhasebe ve bir ekonomist kadar iyi iktisat bilmek gerekiyor.

Kütüphaneler Evleri Oldu!

Çok detaylı bir çalışma gerektiren bu sınav için birçok mezun kütüphaneleri mesken ediniyor. 2-3 saat çalışmadan kalkmamak ise adetten. Burada herkes birbirini anlıyor. Çünkü kimi 2. Kez kimi 3. Kez kimi ise daha fazla girmiş KPSS A Grubu sınavına. Başarısız oldukları için atanamıyor değiller. Hayatlarını kütüphanede geçirerek kariyer memurlukları ile hizmet vermek isteyen ve sesi asla duyulmayan bu kitlenin sorunu kurum sınavları!

Yüksek Puan Almak Atanmak için Yeterli Değil!

KPSS A Grubu sınavına zorlu bir süreçte hazırlanan, kamu kurum ve kuruluşlarına taze kan olacak adaylar, bu sınavdan yüksek puan alıyorlar almasına ama… Bu atanmak için yeterli değil. A grubu puanları ile sadece A Kadrolara atama yapılıyor. Bunun için ise önce hiç ara vermeden çalışmaya devam etmek ve aylarca kurum sınavı açılmasını beklemek gerekiyor. Kurum sınavlarından yüz binlerce nitelikli aday için toplamda iyimser olarak 5000 A kadro açılıyor. Kurum sınavlarına katılabilmek için ise puan sıralamasında yukarılarda olmak şart.

Yüksek puan alan adaylar kurum sınavına girebiliyor. Benzer şekilde bu sınavda da hukuk (borçlar hukuku, idare hukuku, idari yargılama usulü, ceza hukuku, ceza muhakemeleri hukuku, ticaret hukuku, medeni hukuk, hukuk muhakemeleri kanunu ve bunların alt dalları), tüm maliye konuları, muhasebe (kimi zaman bir şirketin açılış bilançosundan kapanış işlemlerine kadar olan tüm süreç), tüm iktisat konuları (Mikro iktisat, makro iktisat, uluslararası iktisat, kalkınma ve büyüme, Türkiye ekonomisi) ve bunlara ek olarak finans, İngilizce gibi derslerde sorular soruluyor. Kimi zaman test usulü olan kurum sınavları üst kurullarda ve bazı müfettişlikler için yazılı olarak yapılıyor. Yani en az 2 gün boyunca tüm bu konularda kâğıtlara doğru bilgi aktarmak gerekiyor.

Genellikle Ankara’da gerçekleşen kurum sınavlarına başka şehirlerden kalkıp gelen adayların her biri, ortak bir gayenin peşinde. Ancak bu sınavları kazanmak kolay olmadığı gibi kazanılsa bile mülakat aşamasında takılan adaylar var. Yazılı kurum sınavından başarılı olan adayları ise bir sonraki aşamada mülakat bekliyor. Ancak mülakat aşamasında birçok aday başarısız oluyor.

Bu zorlu süreci senelerdir yaşayan İİBF mezunları artık bu süreçlerin kolaylaştırılmasını istiyor. Dahası yüz binlerce aday için verilen A kadrolar yeterli değil. A kadrolarda artış olması isteniyor. Öte yandan emekliliği geçen kariyer memurlarının artık yerlerini gençlere bırakması da gerekli istihdamın sağlanması için gerekli olan revizyonlardan.

Kariyer Memurluklarında Likayat

2016 yılında sadece 2016 yılı için 1 seneye düşürülen KPSS A grubu sınavından yüksek puan alan adaylar tam puanların açıklandığı günün gecesi gerçekleşen 14 Temmuz darbe girişiminden sonra durdurulan alımlar nedeniyle atanamadı. Bu adaylar, ülkenin içinde bulunduğu durum ve yurdun huzuru için atanamamayı her durumda göz ardı edecek kadar ülkesine bağlılar.

Uzun süre gelmeyen kurum sınavları bir sonraki KPSS A Grubu sınavından önce geldi. Puanı yeten adaylar bir yandan her hafta kurum sınavına girerken bir taraftan da yaklaşan ve sistemi tamamen değişen KPSS A Grubu sınavına hazırlanmaya çalıştı. Fakat hem sistemin değişmesi hem de kurum sınavlarının peş peşe gelmesi verimi düşürdüğü için 2017 yılında pek çok aday hüsrana uğradı.

Bu zorlu süreçte İktisadi ve İdari Bilimler Mezunları sadece liyakat talep ediyor ve sadece hak eden insanların hak ettikleri yerlere gelmesini istiyorlar. Bu sayılan sebeplerden ve daha birçok nedenden dolayı İİBF mezunlarına da her yakarışlarına yanıt verilen öğretmenler kadar değer verilmesi gerekiyor.

Dinamik ve nitelikli mezunların ülkeyi en iyi kurumlarda temsil etmesi için bu sistemde köklü bir değişiklik yapılması ve kütüphanelerde unutulmaya yüz tutmuş bu potansiyelin istihdamı elzem…

Yukarı