Çarşı Medya
Asistan

Türkiye’nin en tehlikeli hayvanları

Türkiye’nin en tehlikeli hayvanları
Türkiye’de Yaşarken Karşılaşabileceğiniz Tehlikeli Hayvanlar

Türkiye içerisinde yaşamak isteyen pek çok yabancı, ülkenin kültürü ve tarihini araştırırken aynı zamanda ülkede karşılaşabileceği vahşi ve tehlikeli hayvanlar hakkında da bilgi edinmek ister. Türkiye’nin en tehlikeli hayvanları hangileri listemize bakarsanız, kendinizi daha hazırlıklı hissedebilirsiniz.

Yılanlar ve Örümcekler Tür Olarak Çok Fazla

Türkiye’nin en tehlikeli hayvanları içerisinde başı çeken yılanlar, ülkemizde tam olarak 45 farklı türde bulunuyor. Üstelik bunların yaklaşık 10 tanesi de zehirlidir. En yaygın zehirli yılan, siyah engerektir. Ancak, Türkiye'de bir çiftçi olarak kariyer yapmayı düşünmüyorsanız, yılanlar turist bölgelerinde nadiren görüldüğü için güvende olacaksınız. Ayrıca en son 1995 ile 2004 yılları arasında 550 kişinin yılan sokması nedeniyle kliniklere ya da hastanelere gittiğini bilmeniz de içinizi rahatlatabilir. Hiç ölüm vakası olmadığını söyleyebiliriz. Yılan ısırıklarının çoğu, Marmara, İç Anadolu ve Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde yaşanmıştır.

Kara dul örümcek, az zehirli örümcekler, kahverengi recluse örümcek, avcı örümcek ve sarı saç örümcek gibi farklı türde örümcekler de ülkede görülebilir. Evinizde garip bir örümcek gördüğünüzde, yukarıda bahsedilen örümceklerden biri olma ihtimali çok nadirdir. Bu örümcekler çoğunlukla Türkiye'nin güneydoğu sahil şeridinde, doğu sınırında ve çok uzaklarda bulunur. Dahası, bu örümceklerden biri sizi ısırsa bile, acıdan ve biraz şişkinlikten daha büyük bir şey yaşamanız pek olası değildir. Türkiye'deki örümcek ölümlerinden bahsetmek imkansızdır. Herhangi bir örümcek tarafından ısırılırsanız, ısırılan bölgeyi soğuk kompresle tedavi edin. 24 saat sonra bölge hala şişmiş veya daha kötü görünüyorsa, hemen bir doktora görünün. Türkiye’de yaşayan en zehirli hayvanlar örümcekler değildir.

Türkiye’de En Çok Korkulan Canlılardan Biri de Akreplerdir

Dünyanın en zehirli hayvanları arasına giren akrepler Türkiye’de korkulan canlılardır ve yaygındır. Türkiye'nin turizm bölgelerinde karşılaşmanız pek mümkün değildir. Her yıl bir dizi akrep sokması olmasına rağmen, ölümler nadirdir. Genellikle inşa edilmiş olan turizm bölgelerinde, eski taş duvarlarda ve kütüklerin altında aramaya gitmediğiniz sürece akrep görmezsiniz. Eğer bir akrep tarafından sokulursanız, şişmeyi kontrol etmek için soğuk kompres kullanın ve kontrol altına almak için en yakın sağlık merkezine gidin.

Kırkayak ve Sivrisineklere de Çözüm Bulun

Kırkayaklar, Türkiye'de her yıl yaklaşık 5000 kişiyi ısırır ve çoğunlukla kırsal alanda çalışan ve yaşayan insanlarda görülür. Bununla birlikte, çoğu ısırık tamamen zararsızdır, sadece küçük bir döküntü ve biraz şişmeye neden olur. Bir kırkayak tarafından ısırılırsa, alanı iyice yıkayın ve soğuk kompres uygulayın.

Türkiye’deki zararlı hayvan türleri nelerdir sorusu için söyleyebileceğimiz canlılardan biri de sivrisineklerdir. Yazlık bölgelerde olmasa bile sıtmaya neden olabileceği için tehlikelidir. Bunun için önlem almak gerekebilir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşıyorsanız sıtma riskinin olmadığını da bilmeniz gerekir.

Yukarı