Çarşı Medya
Asistan

Adetten Önce Gögüs Şişmesi Ve Sertliğinin Sebebi Nedir

Adetten Önce Gögüs Şişmesi Ve Sertliğinin Sebebi Nedir

Ergenlikten döneminde başlayan göğüs problemleri farklı dönemlerde ve farklı nedenlerle kadınların her zaman yaşadıkları sorunlar arasında yer almıştır. Hassaslıklar her yaşandığında şişen göğüsler yer geldiğinde iç çamaşırlarının bile kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Özellikle adet dönemlerinde göğüslerin hassaslaşmasının farklı nedenleri olabilir. Süreçte herkesin farklı yaşadığı kimi kadınların çok rahat geçirirken kimi kadınların oldukça zorlandıkları bir dönemdir. Kişilerin yaşam stilleri ve düzenli spor yapıp yapmadıkları adet döneminin rahat ya da zor geçmesi ile direk orantılıdır.

Adetten Önce Göğüs Şişmesi Ve Sertliğinin Sebebi Nedir?

Yumurtlama dönemi de denen adet süresinde kadınlar gebelik için gerekli tüm şartları taşırlar. Bu durum vücutta bazı değişimlerin yaşanmasına neden olur. Özellikle bu süreçte vücutta tutulan suyun artması hassaslık ve gerginlikler yaşanmasının temel sebepleri arasında sayılabilir.

Bu Dönemde Yaşanan Belirtiler

·         Göğüsler daha yumuşak hale gelir

·         Her iki göğüste de ağrı yaşanabilir

·         İki göğüste de belli bölgelerde şişlikler meydana gelebilir

·         Göğüsler olduğundan biraz daha büyür

·         Dokununca acı ve ağrı hissi oluşur

·         Göğüs uçları sızlayabilir

Belirtileri Hafifletmek İçin Neler Yapılabilir?

Bu dönemde vücudu rahatlatmak son derece önemlidir. Zaten yaşanan değişim kadın üzerinde psikolojik ve olumsuz etkiler yaşanmasına neden olurken rahatlama ve gevşeme çalışmaları bu dönemin rahat geçmesini sağlar. Yavaş adımlarla yapılacak ve yorucu olmayan temiz hava yürüyüşleri bu dönem için ideal bir egzersiz seçimi olacaktır.

İç çamaşırının doğru seçilmiş olması bu dönem için çok önemlidir. Sutyen seçiminde ya büyük beden ya da küçük beden alınır. Oysa tam ölçülere uygun ve iyi bir destek sağlayan iç çamaşırı özellikle sırt ve bel ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Düzenli ve sağlıklı bir beslenme biçimi ve sıvı tüketimine gösterilecek özen dönemin daha rahat geçmesini destekleyebilir. Bu süre boyunca ayakları sıcak tutmak ve gerektiğinde sıcak su torbası ile vücudu ısıtmak gevşeme konusunda etkili olacaktır.

Göğüslerde yaşanan bu sıkıntılar düzenli olarak en azından ayda 1 kere görülebilirken farklı sebepler nedeniyle sık aralıklarda da görülebilir. Devam eden ve belirginleşen göğüs hassasiyetiniz varsa önce evde gebelik testi uygulayabilir ve ardından gerekli görüyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bu dönem yaklaşırken yiyeceklerinizdeki tuz miktarını azaltmanız ve bir hafta öncesinden başlayarak B6 vitamini takviyesi yapmanız dönemi daha rahat geçirmeniz için ideal yöntemler arasında sayılabilir. Meme hassasiyeti dönemlerinde özellikle kafein ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Yukarı