Çarşı Medya
Asistan

Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Birçok anne baba için çok önemli olan çocuklarda karın ağrısı çok ciddi bir durum haline gelebilir. Eğer az sonra bahsedeceğimiz tedavi yöntemleri işe yaramazsa, ağrı uzun bir süre geçmezse, karın ağrısı ateş, halsizlikle birlikte baş gösteriyorsa muhakkak doktora gitmeniz gerekir çünkü bu ağrının sebebi apandisit ya da bağırsak tıkanıklığı gibi ciddi sorunlar olabilir. Çocuklarda karın ağrısı nasıl geçer diyorsanız öncelikle ağrıyan bölgeyi sıcak tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Karın Ağrısı Nedir?

Gecenin ortasında mide krampları ile uyanır, bir yastık alır ve vücudunu kıvırır. Bu biraz yardımcı olur ve biraz rahat etmek uyumasını sağlayabilir. Fakat sabahları ağrı hala devam eder. "Ah, karnım ağrıyor!" anneee diye bir ses duyarsınız.

Karın Ağrısı Neden Olur?

Ağrı, vücudun bize bir şeyler olduğunu söylemesinin yoludur. Karın ağrısı, içimizde olup bitenleri bilmeyeceğimiz bir şeye karşı bizi uyarır.

Karın ağrısının nedenleri, bağırsakta biraz kuruyan dışkı olabilir. Karın ağrısı genelde bağırsakla ilgilidir ama sorun midede de olabilir.  Karın miden ve bağırsaktan fazla alan kaplar; göğüs ve pelvik yani kalça kemiği arasında değil. Karında çok fazla organ olduğu için, farklı sorunların benzer semptomları olabilir.

Karın Ağrısının Çeşitleri

 • Kabızlık
 • Bağırsak ve mide enfeksiyonları
 • İshal
 • Tavuk, balık ya da et gibi gıdalardan kaynaklanan gıda zehirlenmeleri. Bu durumu genelde ishal takip eder.
 • Hepatit
 • Psikolojik sıkıntı, stres
 • Gaz sancısı

Karın ağrılarının nedeni:

Kabızlık çocukların karnının ağırmasının en büyük nedenidir. Bir süredir bağırsak hareketsizse yani tuvalete çıkmadıysa veya tuvalete acıtıyorsa muhtemelen çocuğunuz kabız demektir.

İshal, genellikle "mide üşütmesi" denilen enfeksiyondan kaynaklanır. İshal oldunduğunda- akan, sulu bağırsak hareketleri nedeniyle karnınız ağırır. Ağrı ve acı aslında vücudunuzun banyoya yakın dur demesidir.

Diğer karın problemleri; Karın ağrısı ayrıca idrar yolu enfeksiyonu veya tıkalı bağırsakta da olabilir. Bakteriler veya parazit, mide ekşimesi, irritabl barsak hastalığı veya enflamatuar barsak hastalığı enfeksiyonları da buna neden olabilir.

Yenilen bir şey; Bazı çocuklar karın ağrısı çeker çünkü çok fazla şey yemişlerdir, çok baharatlı veya yağlı yiyecekler veya buzdolabında uzun süre duran yiyecekler sorun olabilir.

Besin intoleransı veya besin alerjisi; Bazı insanlar, sindirimi zor olan yiyecekler yer. Buna gıda intoleransı denir. Örneğin, laktoz intoleransı olan insanlar, sütte ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir tür şeker olan laktozu sindirmek için zorlanır. Besin alerjisi farklıdır ve çok ciddi sonuçları olabilir. Yiyecek alerjileri vücuda zarar verebilecek bağışıklık sistemi reaksiyonlarına neden olabilir. Yiyecek alerjisi olan biri daima bu yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Apandisit; Ağrı karnınızın deliğinden başlar ve ardından karnınızın sağ alt tarafına hareket ederse apandisit olabilir. Ateş veya kusma, daha da kötüleşen ağrı ve iştahsızlık ile apandisit belirtileri de olabilir.

Vücudunuzda başka dışarıdan giren enfeksiyon da karın ağrısına neden olabilir. Boğaz ağrısı, zatürree, kulak enfeksiyonu veya öksürük bazen karın ağrısına da yol açar.

Stres; Pek çok çocukta (ve yetişkinlerde de) endişeli ya da stresli olduklarında "sinirsel mide sorunları" vardır.

Karın Ağrısını Nasıl Önleyebiliriz?

Karın ağrısını önlemek istiyorsanız, işte izlenmesi gereken bazı ipuçları:

 • Aşırı yemek vermeyin.
 • Meyve ve sebzeler gibi lif bakımından zengin yiyecekler yemesine izin verin, böylece bağırsak hareketleri düzenli olur.
 • Çok fazla sıvı tüketmesini sağlayın, özellikle de çok su içirin.
 • Yemekten önce ellerini bolca yıkamasını sağlayın.
 • Yatmadan hemen önce yemek yedirmeyin.
 • Çok uyumasına izin verin, böylece vücudu kendi kendini daha rahat onarır.
 • Başı ağrıyor mu diye sık sık sorun, karın ağrısı baş ağrısı ile birleşirse dokora görünün.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın ağrısı nasıl geçer? Bitkisel çözümlere bu sorunu geçirebilirsiniz. Aşağıda sıralayacağımız bitkiler karın ağrısına iyi gelmektedir.

 • Küçük çocuklar için biberiye yağı ve kekik yağı küçük çocukların karnına ya da ayaklarının altına sürün. Büyükler için bir fincan suya 10 damla damlatarak içirin.
 • Bir çay fincanı kaynar suya, bir çay kaşığı tarçın katarak demleyin. Daha sonra süzün ve günde üç kere bir fincan tüketin.
 • Bir çay fincanı kaynar suya anason katarak demleyin. Bir süre bekledikten sonra günde üç kez bir fincan tüketin.
 • Bir çay kaşığı çörek otunu havanda dövüp toz haline getirdikten sonra bir tatlı kaşığı bal ile macun haline getirin. Bu karışım karın ağrısına iyi gelir.
 • Papatya çayı, nane çayı, bal ve tarçın da karın ve mide ağrısına iyi gelir.
 • Ağrıyan bölgeyi sıcak tutmak için sıcak havlu ya da sıcak su torbası gibi pratik çözümlere de başvurabilirsiniz.Bu öneri sadece hastalıkların neden olmadığı karın ağrıları içindir. Herhangi bir hastalıktan en ufak şüpheniz dahi varsa sıcak uygulamanız önerilmez, derhal doktora başvurmalısınız.
 • Karın ağrısına kabızlık da neden oluyor olabilir. Kabızlığı gidermek için kuru kaysı, kuru incir vs. ve bol miktarda sıvı tüketin.
 • Nane limon da karın ağrısına iyi gelir. Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı nane ve bir parça limon kabuğu katarak demleyin. Bunu günde üç kez bir fincan tüketin.
 • Yavaş bir şekilde masaj yapmak özellikle küçük çocuklara çok iyi gelir. Kabızlığı varsa gidermeye yardımcı olur. Masaj yağları kullanarak karın bölgesine yapacağınız masajın faydasını göreceksiniz.

Doktorlar Karın Ağrısı Nedenini Nasıl Bulur?

Doktorunuz önce size bazı sorular soracak, muayene edecek ve belki bazı testler yapacak. Doktorunuz, ilaç almanızı önerebilir veya vücudunuzun karın ağrısını iyileştirmesine yardımcı olmak adına yemek için özel talimatlarda bulunabilir.

Apandisitiniz ortaya çıktığında, apendektomi adı verilen operasyona ihtiyacınız olacaktır.

Stres, mide problemlerinizin arkasında stres varsa, doktorunuz psikolog gibi uzman birini önerebilir. Bu uzmanlar, çocukların stresin kaynağını anlamalarına yardımcı olabilir ve sorunları nasıl çözecekleri ya da daha iyi nasıl olabilecekleri konusunda bazı fikirleri bulmalarına yardımcı olabilir.

Hangi Durumlarda Doktora Görünmeliyiz

Şayet ağrı 12-24 saatte geçmiyorsa, sık tekrarlıyorsa, karnın çevresi haricinde başka bir bölgede görülüyorsa (özellikle karnın sağ alt kısmında), hasta sık idrara çıkıyorsa, kanlı ishal varsa, sık kusuyorsa ve bu kusmalar sarı yeşil safralı ya da kanlıysa en kısa sürede doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktora danışmadan ilaç almanız kesinlikle tavsiye edilmez.

Yukarı