Çarşı Medya
Asistan

Kapalı Çarşı Ramazan Bayramı Süresince Açık mı?

Kapalı Çarşı Ramazan Bayramı Süresince Açık mı?

DİKKAT; 24 Mayıs Pazar günü KAPALI ÇARŞI AÇIK MI KAPALI MI NET BİLGİ İÇİN 0(212) 519 12 48 NUMARASINI ARAYABİLİRSİNİZ.

Dünyada sayılı kapalı çarşılar arasında yer alan, bunlar arasında en büyük ve en eski olma özelliğini de elinde bulunduran Kapalı Çarşı’nın bayramlarda da açık olup olmadığı merak konusudur. Ramazan Bayramı’nda Kapalı Çarşı açık mı? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kapalı Çarşı’da Bayram Coşkusu Başladı

Kapalı Çarşı, İstanbul’un merkezinde bulunan, her zaman için büyük ilgi ve ziyaretçi çeken bir mekandır. 60 tane sokağı ile oldukça büyük ve geniştir. Çarşı kapsamında 4000’den fazla dükkan bulunmaktadır.

Kapalı Çarşı adeta ayrı bir şehir havasındadır. İstanbul’un en büyük turistik alanlarından biridir. 15. yüzyıldan kalma bu çarşıda tarihi dokunun eşsizliği göze çarpmaktadır.

Kapalı Çarşı’da şu sıralarda Ramazan Bayramı’nın coşkusu ve hareketliliği hissedilmeye başlanmıştır. Kapalı Çarşı Ramazan Bayramı’nda açık mı? Bayramda da çarşıya gitme fırsatı bulunmaktadır.

Kapalı Çarşı Mesai Saatleri

Kapalı Çarşı’nın mesai saatleri sabah 08.30 ve akşam 19.00 olmaktadır. Bu saatler arasında ziyaretçiler Kapalı Çarşı’yı gezebilmektedirler.

Kapalı Çarşı’nın mesai saatlerinde kısa bir süre önce değişiklik yapılmıştır ve normalde Pazar günleri kapalı olan çarşı artık bugün de insanların ziyaretine açılmıştır.

Kapalı Çarşı bayramda açık mı 2020? sorusuna cevap olarak çarşının yalnızca 1. gün kapalı olacağını söyleyebiliriz.

Çarşı, Ramazan Bayramı’nda yalnızca bayramın birinci gününde kapalıdır. Diğer günlerde Kapalı Çarşı açık olacaktır.

Kapalı Çarşı Resmi Tatillerde Açık mı?

Ramazan’da Kapalı Çarşı açık mı? sorusu ile beraber sık sık çarşının resmi tatillerde de açık olup olmadığı merak konusu olmaktadır.

Çarşının meraklıları için 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 1 Ocak, 19 Mayıs, 1 Mayıs ve 15 Temmuz resmi tatil günlerinde buranın açık olduğunu belirtebiliriz.

Kapalı Çarşı’da Neler Bulunur?

Kapalı Çarşı, Ramazan Bayramı yaklaşırken yerli ziyaretçileri de oldukça yoğun şekilde karşılamaktadır. Çarşıda birçok dükkanda bayram heyecanı ve canlılığı yaşanmaktadır.

Tarihi İstanbul Kapalı Çarşı daha çok yabancı turistlere hitap eden bir mekandır. Normal zamanlarında yılda yaklaşık 90 milyon turisti çekmektedir. Son zamanlarda turist sayısının azalması ile beraber Pazar günleri ve bayramlarda da açık olmasına karar verilmiştir.

Kapalı Çarşı içinde ayakkabıcılar, antikacılar, bakırcılar, gümüş dükkanları, kuyumcular, takı tasarımcıları, el dokuması halı dükkanları, kumaşçılar, çiniciler ve Türk kültürüne ait sanat eserlerinin satıldığı dükkanlar bulunmaktadır. Ufak atölyelere rastlamak mümkündür.

Kapalı Çarşı’da yalnızca bu tarz dükkan ve atölyeler değil; kafeteryalar, lokantalar ve cami de bulunmaktadır.

Kapalı Çarşı Nerededir?

Kapalı Çarşı’yı ziyaret etmek isteyenler İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı olan Beyazıt Mahallesi’ne gitmelidirler. Kapalı Çarşı’nın alanı çok geniştir. Beyazıt, Mercan Yokuşu, Cağaloğlu ve Çemberlitaş’a kadar sınırları uzanmaktadır.

Kapalı Çarşı’nın kapı sayısı 20’den fazladır. Bu nedenle oraya ulaşmak için farklı ulaşım seçenekleri arasında tercih yapılabilir.

Ramazan Bayramı’nda Kapalı Çarşı açık mı? ile ilgili olarak bayramın ilk günü hariç çarşının açık olduğunu belirtmiştik. Aynı şekilde Kapalı Çarşı, Kurban Bayramı’nda ilk gün dışında ziyaretçilerine açıktır.

Yukarı