Çarşı Medya
Asistan

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti

Son zamanlarda bir sağlık trendi haline gelen aralıklı oruç diyeti için; kilo kaybı yanında, metabolik sağlığı iyileştirdiği ve metabolizma ömrünü uzattığı iddiaları bulunuyor. Giderek popülerleşen aralıklı oruç diyeti nedir? Nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını, yazımızda sizler için derledik.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır; oruç tutmak ve yemek yeme seansları arasında geçiş yapılmasına olanak tanıyan diyet, yenilecek yemekler üzerine değil, yemekleri ne zaman yemeniz gerektiğine odaklanır.

Diyet uygulanırken, farklı yöntemlerden faydalanılır;

 • 16/8 yöntemi: Her gün 14 ila 16 saat arası oruç tutulur. Günlük yeme sınırı 8 ila 10 saat arasına yayılır. Bu saatler arasına; 2-3 ya da daha fazla öğün sığdırma şansı bulunur. Leangains protokolü olarak da adlandırılan bu yöntem; akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yememeyi ve kahvaltıyı atlamayı içerir. Erkekler için günlük 16 saat, kadınlar için 14-15 saat oruç tutulabilir.
 • 5:2 yöntemi: Haftada 2 gün, 500 ila 600 kalori alımıyla sınırlandırılır ve haftanın diğer 5 günü, normal yeme alışkanlıklarından oluşur. Hızlı diyet olarak da adlandırılır. Kadınlar için 500, erkekler için 600 kalori, bu yöntemde idealdir.
 • Ye Dur Ye yöntemi: Haftada 1 ya da 2 kez, 24 saat oruçtan oluşur. Bir akşam yemeğinden sonra, ertesi gün akşam yemeğine kadar, hiçbir şey tüketilmez. Bu yöntemde su, kahve ve kalorisi olmayan içecekler serbest olurken, katı yiyecekler tüketilmez.
 • Alternatif gün oruç tutma yöntemi: Gün aşırı oruç tutma yöntemidir. Farklı versiyonlarıyla uygulanabilir. Oruç günlerinde ortalama 500 kalori alınır. Yeni başlayanlar için ideal değildir. Gün aşırı oruç tutarak ya hiçbir şey yemeden aç kalır ya da sadece birkaç yüz kalori yiyebilirsiniz. Uzun vadede düşünülmemelidir.
 • Savaşçı diyeti yöntemi: Gün içinde küçük miktarlarda çiğ meyve ve sebze yemeklerinden oluşur. Akşamları ise büyük öğün yenir. Yani tüm gün oruç tutarken, dört saatlik bir zaman içinde geceleri büyük bir iştahla yemek yiyebilirsiniz.
 • Kendiliğinden öğün atlama yöntemi: Kendi isteğinize bağlı olarak, ara sıra öğün atlama yoluyla gerçekleştirilir. İnsan vücudu, birkaç öğün atlamanın yanında uzun süreli açlıkla da baş edecek kadar donanımlıdır. Bu yüzden açlık hissetmediğinizde öğün atlayabilirsiniz.

Aralıklı oruç diyeti aşamaları uygulanırken; vücut oruç tutulan süreye bağlı şekilde hızlı bir döngü devresine girer. Bu döngü devresinde; tokluk durumu, erken oruç durumu, oruç durumu ve uzun süreli oruç olmak üzere dört aşama yer alır.

Aralıklı Oruç Diyeti Faydaları

Aralıklı oruç diyeti sağlıklı mı; yapılan araştırmalar, aralıklı oruç diyeti yapılırken, daha fazlasını yaptığını gösterir. Herkes için işe yarıyor olmasa da dünyanın birçok yerinde kadın ve erkekler tarafından uygulanan bir kilo verme aracıdır.

Ancak;

 • 18 yaş altı çocuklar, gençler
 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Diyabet ya da kan şekeri rahatsızlığı bulunan kişiler
 • Yeme bozukluğu bulunan kişiler, bu diyeti yapmamalıdır.

Uygulanan diyetin birçok faydaları bulunuyor:

 • Yetişkinlerde sözlü hafıza artmaya başlar.
 • Kan basıncı ve dinlenmiş kalp atış hızlarıyla, kalp sağlığı koruma altına alınır.
 • 16 saat oruç tutan erkekler, kas kütlesini koruyarak, yağ kaybı gösterir. Bunun anlamı, fiziksel performansın artmasıdır.
 • Özellikle obez kişilerin yaptığı bu diyet, kilo vermelerini sağlıyor.
 • Doku sağlığı iyileşmeye başlıyor.

Uygulanan diyet sırasında; organları tip 2 diyabet, kalp hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalığı, kanser, kronik hastalıklar ya da yaşa bağlı nörodejeneratif bozukluklar (Alzheimer, Parkinson, Huntington) gibi hastalıklara karşı koruduğu da düşünülmektedir.

Aralıklı Oruç Diyeti Yapanlar

Aralıklı oruç diyeti yapanlar; her çalışmanın bilişsel ve sağlık yararlarının olduğu konusunda birleşiyor. Daha iyi enerji, daha iyi uyku ve kontrollü gerçekleşen kilo kaybı sayesinde, insanların yaşam kalitesi de yükseliyor.

Aralıklı oruç diyeti yanan birçok kişi, sosyal hayat üzerinde oluşan diyet etkisinin kendilerini etkilediği yönünde hem fikir olurken, diyet yöntemlerini uygulayan kişiler; sabah kahvaltısının atlanmasını, öğlen ve akşam yemeklerinin keyfinin çıkarılmasının, diyete motive olmak açısından, çok daha önemli olduğu yönünde fikir birliği yapıyor.

Yukarı