Çarşı Medya
Asistan

Dijital Dönüşümün Farkında mıyız?

Dijital Dönüşümün Farkında mıyız?

Çağımızın süregelen değişimi, dijital dönüşüm ile çok daha belirgin bir hale gelmiştir. Dijital dönüşüm; sürekli gerçekleşmektedir ve gerçekleşmeye devam edecektir. Var olduğumuz zamandan bir on yıl öncesine gittiğimizde… O zamanlar asla daha iyisi olamaz dediğimiz pek çok aracı, şu an kullanmadığımızı fark ediyoruz. Bu duruma gerekçe olarak ise durmak bilmeyen bir değişimin içinde savrulduğumuzu gösterebiliriz. Bizler belki farkındayız, belki değiliz… Bir şeylerin değiştiğinin farkında olsak bile ne kadar kapsamlı olduğuna vakıf değiliz. Anlayalım ya da anlamayalım; biliyoruz ki değişen dünya içinde kargaşaya rağmen yaşamaya çalışıyoruz. Sürekli çalışıp, didiniyoruz. Tıpkı bir karınca misali…

Peki nedir bu dijital dönüşüm?

Toplumun her alanında etkili olduğunu çok sayıda örnek ile kanıtlayabildiğimiz dijital dönüşüm nedir? İnsanlar bu dönüşüme ayak uydurduğu sürece toplumun içinde olabilir… Firmalar bu dönüşüme adapte olduğu kadar piyasada var olabilir… Etki alanı böylesine büyük bir dönüşüm, elbette yalnızca sosyal medya ve çeşitli web sitelerinin oluşması ile tanımlanmayacaktır. Bizim yaptığımız tanım; yalnızca dönüşümün bizler tarafından görünen yüzü olarak kalacaktır.

Oysaki dijital dönüşüm çağın tüm gerekliliklere uygun olacak şekilde şekillenmektedir. Örneğin instagram takipçi hilesi eylemiyle fenomen olan ve ünlenen binlerce şahış bulunuyor. 

Bunu isterseniz toplumda herkesin sosyal hesap kullanmasından sonra sizin de kullanmaya başlamanız olarak görün… İsterseniz büyük bir fabrikanın yaptığı tüm çalışmaları değişen teknolojiye uygun bir şeklide gerçekleştirmesi olarak görün. Yaşanan bu değişim her alanda ve her sektörde etkili olacaktır. Daha başarılı bir doktor, daha başarılı bir yazar hatta daha başarılı bir öğrenci olmak için dahi bu dönüşüm içinde yükselmeyi bilmelisiniz.

Dijital Dönüşüm ile Var Ol!

Toplumun her köşesi teknolojik olarak donatılmış. Gelişmeler her geçen gün artarak bizleri içine çekiyor. Önemini örneklerle vurguladığımız bu dönüşümün içinde, sorunsuz olarak yer almak için farkındalığımızı arttırmalıyız. Dönüşüme uyum sağlayamayan kurum ya da insanların; tarihsel süreçte tek tek yok olduğunu görüyoruz. Bunun önüne geçmek için profesyonel adımlar atmalıyız. Geleneksel olarak gelişmenin yanı sıra, nitelikli bir strateji ile dijital dönüşümden faydalanarak bu durumu çözümleyebiliriz.

Başarılı olmak ya da en iyisi olmak için değil… Her zaman başarılı ve her zaman en iyisi olmak için attığımız adımların planlanmış olmasına dikkat etmeliyiz. Değişime uyumlu bir şekilde kendi farkımızı ortaya koymamız, başarıya ulaşmamız için yeterli olacaktır.

Belki de bu hedefi gerçekleştirme için her zaman rehberimiz Machieavelli olmalıdır…

Her değişim, daima başka bir değişime ihtiyaç duyar!

Yukarı