Çarşı Medya
Asistan

Dünyanın En Yüksek Binaları

Dünyanın En Yüksek Binaları

Teknolojinin gelişmesi ile her alanda olduğu gibi bina yapımı ve inşaat alanında da insanlık oldukça ileri düzeye geldi. Dünyanın en yüksek binaları çeşitli ülkelerde cazibe merkezi haline geldi. Görenleri hayrete düşüren bu binalar aynı zamanda her ülkeden insanın da gidip gördüğü merak etti mekânlar olarak biliniyor.

Dünyanın En Yüksek Bina ve Kuleleri

Büyüme ve yükselme tutkusuyla her geçen gün bir yenisi eklenen dünyanın en yüksek bina ve kulelerine bir göz atalım.

Burj Dubai: 2008 yılı sonunda tamamlanan binanın yüksekliği 694 metreye ulaştı. Böylelikle o yıl dünyanın en yüksek binası unvanını aldı. Dubai’nin gözdesi durumunda olan Burj Dubai diğer adıyla Burj Halife, bu konuda unvan sahibi pek çok yapıyı da geride bıraktı. Bina bugünkü yüksekliğine 828 metreye ulaştı.

Tokyo Sky Tree: Dünyanın en yüksek binalarını sayarken kulelere de değinmek gerekir. Çünkü gökdelenler gibi onlar da yükseklik bakımından birbiriyle yarışıyor. Tokyo Sky Tree şu an 634m yükseklikte bulunmaktadır. Bu durumda dünyanın en yüksek binası unvanını kazanmıştır. Yüksekliği son durumda 634 metreye ulaşmıştır. Kule bu yükseklik ile aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabına da adını yazdırmıştır. Bu özelliği nedeniyle kuleye dünyanın her yerinden yerli ve yabancı turistler ziyarete geliyor. Bölgede en çok turist çeken yer olan Kule içinde çeşitli mağaza, restoran ve eğlence merkezleri de bulunuyor. dijital yayıncığa geçiş anlamında da bu kuleden yararlanılmıştır.

Kulenin yapımında geleceğin şartları ve şehre hareket getirmek düşünülmüştür.

Shanghai World Financial Centre: bina, Şangay Pudong bölgesinde yer almaktadır. İçinde pek çok otel, salon, gözleme katı bulunuyor. Günümüzde de dünyanın en yüksek binaları listesinde yer almaya devam ediyor. Bina yüksekliği 494 metre olup çatı yüksekliği ise 487 metre olarak bilinmektedir.

İnternational Commerce Center: Bu bina Hong Kong Batı Kowloon’da bulunan dünyanın en yüksek binaları arasında yerini alan bir yapıdır. Bina yüksekliği 484 metre olup içinde restoran gibi çeşitli yapılar bulunmaktadır.

Petronas Towers: Petronas Towers adıyla bilinen kuleler Malezya’da Kuala Lumpur şehrinde bulunmaktadır. İkiz kuleler diye anılan kuleler yapıldığı sıralarda dünyanın en yüksek kulesi unvanına sahipti. Şu an bu birinciliği kaptırmış olup yüksekliği 451 metredir.

Nanjing Greenland Financial Centre: Adından da anlaşılacağı gibi bu yüksek bina Çin Nanjing bölgesinde yer almaktadır. Binanın alt kısımları ofis olarak tasarlanmıştır. Diğer katlarda ise kafe, restoran ve bütün yüksek binalarda olduğu gibi gözlem katları bulunuyor. Bina yüksekliği 450 olarak kayda geçmiştir.

Willis Tower: Willis Tower Chicago İllinois’te yer almaktadır. Bina yapımı 1974 yılında tamamlanmıştır. Yapımı tamamlandığı sırada dünyanın en yüksek binası idi. Ama şu an bu birincilik Burj Dubai’nin elindedir. Eski adı Sears Towers olan bina Amerika’nın en yüksek binası konumundadır. Toplam yüksekliği 527 metredir.

 Donald Trump’a ait olan Trump İnternational Hotel and Tower ve Çin’de bulunan Guangzhou İnternational Finance Center gibi yapılar da dünyanın diğer yüksek yapıları olarak biliniyor.

Yukarı