Çarşı Medya
Asistan

Game of Thrones Teorileri

Game of Thrones Teorileri

Tüm dünyaya damgasını vurmuş, her bir bölümü olay olan ve başladığı günden beri insanların kafasında epey soru işareti bırakan Game of Thrones teorilerinin ardı arkası kesilmiyor. Dünya çapında en çok izlenen dizilerin başında geliyor.Uzun bir aranın ardından Game of Thrones 7. sezon ile izleyicileriyle buluştu.

Dizinin senaristleri David Benioff ve D.B. Weiss kimi zaman senaryodaki eksiklikler ya da bazı ilginç durumlar nedeniyle tepki çekseler de her bölümüyle seyircileri meraklandırmayı başarıyor. Bu kadar rağbet gören bir dizi söz konusu olunca, birbirinden ilginç teoriler de gün yüzüne çıkıyor. Bazıları “Aslında hepsi Brandon Stark’ın rüyasıymış, Jon Snow da tuzlukmuş!” tadında olsa da makalemizin devamında bahsettiğimiz teorilerin çoğu insanda merak uyandıracak cinsten.

Brandon Stark

Söz konusu Game of Thrones teorileriyse Brandon Stark’a büyük bir yer açmak gerekir. En ilginç Bran teorilerinden birisi de “aslında her şeyin yaşandığı” dır. Hatırlanacağı üzere Üç Başlı Kuzgun “Geçmiş zaten yazıldı, mürekkep kuru.” Demişti. Peki biz bu yazılan geçmişin neresindeyiz? Geçmişi nereden izliyoruz? Acaba şu anda izlediğimiz şeyler de yaşanmış olan şeyler olabilir mi? Eğer böyleyse, Brandon Stark bize geçmişi gösteriyor olabilir. Yani bunların hepsi zaten önceden yaşanmış olan şeyler olabilir.

Hazır Üç Başlı Kuzgun ve Bran’den bahsetmişken, bir de bu ikili arasındaki ilişkiye göz atalım. Hatırlarsanız Brandon Stark, Jaime ve Cersei’yi uygunsuz bir şekilde yakaladıktan sonra Jaime tarafından yüksekten aşağı itilmiş ve yürüyemez hale gelmişti. Daha sonra Warg özelliğini keşfeden Bran, Üç Başlı Kuzgun’la tanışmıştı. Bran için aslında zaman düz bir çizgi ve bu çizginin her yerinde bulunabiliyor. Belki de gelecek zamandaki hali, geçmişe gelmiş olabilir. Yani daha açık olmak gerekirse, Bran aslında Üç Başlı Kuzgun olabilir ve o halde geçmişe gelmiş olabilir. Bu teoriyi destekleyen bir detay da Üç Başlı Kuzgun’un hiçbir şekilde yerinden kalkmamasıdır.

Brandon Stark hakkındaki teorilere noktayı koymadan önce bahsetmek istediğimiz bir teori daha var. Kuzeyde bulunan duvar hepimizin malumu. Devasa büyüklükte olan bu duvarın geçmişiyle dair hiçbir şey bilmiyoruz desek yeridir. Acaba bu duvarı kim inşa etti? Evet, tam da bu sorunun ardından akıllara gelen isim Brandon Stark. Belki de Brandon Stark, gelecekteki Akgezenler tehlikesini görmüş ve geçmişe giderek duvarın inşa edilmesini sağlamıştır. Üç Başlı Kuzgun ile birlikte babası Ned Stark’ın anısına gitmiş ve burada babasına sesini duyurabilmişti. Belki de aynı şekilde geçmişe giderek duvarın inşasına imza atmıştır, kim bilir?

Bu teorilerden hangisi gerçekleşir bilinmez ama su götürmeyen bir gerçek var ki o da dizinin en ilgi çekici karakterlerinden birisi olan Brandon Stark’ın Game of Thrones dizisinde çok önemli bir yere sahip olduğudur.

R+L=J

Uzun zamandır var olan bir teoridir R+L=J. Anlamıysa şu: Rhaegar + Lyanna = Jon. Dizinin bir sahnesinde, Ned Stark’ın Tower of Joy’a gittiğini biliyoruz. Oradaysa Lyanna’nın ölüsü ve küçük bir bebekle karşılaştı. Bu küçük bebeği de yanına alarak kuzeye geri döndü ve Jon’u büyüttü. Rhaegar Targaryen’in Lyanna Stark’ı kaçırdığını da bildiğimize göre R+L=J denklemi doğrulanıyor. Teori 6. Sezon 10. Bölümle kesinleşmiştir.

Jon’un Rhaegar ve Lyanna’nın oğlu olması beraberinde pek çok soru işaretini getiriyor. Bildiğiniz üzere Ejderhaların Annesi Daenerys Targaryen, demir tahta gözünü dikmiş durumda. Ancak R+L=J ile birlikte tahtın öncelikli hak sahibi Jon olarak görünüyor. Jon’un babası Rhaegar da Daenerys’in ağabeyi olduğu için, Daenerys aslında Jon’un halası. Eğer Daenerys ve Jon bu durumu öğrenirlerse ikisi taht için karşı karşıya gelebileceği gibi, düşük bir ihtimal de olsa Daenerys, Jon’un anne ve babasının evliliğini meşru kılabilir. Dizinin fanları tarafından büyük tepki çekse de kuvvetli bir ihtimal olarak Daenerys ve Jon evlenerek tahta beraber yürüyebilirler (Targaryenler’de aile içi ilişki meşrudur.)

Tyrion Acaba Gerçekten Lannister mı Yoksa Bir Targaryen mi?

Dizinin en zeki karakterlerinden birisi olan Tyrion Lannister, acaba gerçekten Lannister mi? Tyrion’un Tywin Lannister’ı öldürdüğü sahnede, Tywin Lannister Tyrion’a “Sen benim oğlum değilsin!” demişti. Belki de burada gerçekten onun oğlu olmadığını söylüyordu. Tyrion doğduğu zamanlarda krallığa Mad King (Çılgın Kral) hükmediyordu. Birçok kişi de Tyrion’un aslında Mad King’in (Çılgın Kral’ın) oğlu olduğunu düşünüyor. Bu düşünceye sebep olan önemli etkenler var. Bunlardan birisi Tyrion’un sarışın olması. Targaryenlerin beyaz saç geni, belki de Tyrion’a babasından aktarılmıştır. Diğer önemli etken de Tyrion’un ejderhalara olan ilgisi ve ilişkisi. Tyrion’un Daenerys’in ejderhalarını sakinleştirmeyi başardığını hepimiz hatırlıyoruz. Şayet bu teori doğruysa, yani Tyrion aslında bir Targaryen’se, Üç Başlı Ejderha kehanetinin gerçek olması ihtimali de epey güçleniyor. “A Song of Iceand Fire” yani Buz ve Ateşin Şarkısı olarak adlandırılan kehanette de taşlar yerine oturuyor; Ateş Daenerys, Buz Jon, şarkı da Tyrion! Eğer böyle olursa Daenerys’in sahip olduğu üç ejderhanın ikisine Jon ve Tyrion binecek demektir. Bu üçlünün önemli bir ortak noktaları da var, üçünün annesi de onları doğururken öldüler.

Catelyn Stark Geri Dönecek

Kızıl Düğün’de boğazı kesilerek öldürülen Catelyn Stark’ın geri döneceği de Game of Thrones teorileri arasında kendine yer buldu. Game of Thrones’un kitap serisinde Catelyn Stark, öldükten birkaç gün sonra Sancaksız Kardeşler tarafından cesedi bulunmuştu ve Işığın Hizmetkarı tarafından hayata geri döndürülmüştü. Öldükten sonra boğazı kesildiği için konuşamaz haldeydi ve vücudunda bazı bozukluklar oluşuyor. Robb’u öldüren Freylerin hepsinden intikam almak isteyen Catelyn Stark’a Tazı (Hound) yardımcı oluyor.

Dizide de adı geçen Lady Stoneheart’ın kim olduğuysa hala gizemini koruyor. Catelyn Stark teorisi tam da burada Lady Stoneheart ile bağdaşıyor. Altıncı sezon başlamadan önce izleyicileri heyecanlandıran bir gelişme olarak IMDB sitesinde Catelyn Stark’ın isminin yanına Lady Stoneheart yazılmıştı.

Fakat 6.sezon finali ve 7.sezonun başında gelişen olaylar bu teoriyi oldukça sarstı. Walder Frey dahil olmak üzere tüm Freylerin Arya Stark tarafından öldürülmesi, Lady Stoneheart’ın geleceğine dair umutları söndürdü. Bu gelişmelerin ardından Lady Stoneheart’ın, hatta Catelyn Stark’ın diziye gelişi iptal mi oldu yoksa bambaşka bir hikaye ve bambaşka bir karakterle gelen bir Lady Stoneheart mı göreceğiz henüz belli değil.

Jaqen H’ghar ve Syrio Forel Aslında Aynı Kişi

Hiç şüphesiz Arya’ya çok şey katan iki kişidir Jaqen H’ghar ve Syrio Forel. Syrio Forel, Arya’ya “dans” etmeyi öğretmişti (aynı zamanda dans ederken savaşmayı da.). Jaqen H’gharsa Arya’ya yüz değiştirme yeteneği veren kişidir.

Çok yüzlü Tanrı’ya ibadet eden Jaqen H’ghar, hepimizin bildiği üzere başka birinin yüzüne bürünebiliyor. Teoriye göre Syrio Forel ve Jaqen H’ghar aslında aynı kişi. Westeros’un en iyi kılıç kullanan kişilerinden olan Syrio Forel’in nasıl öldüğünü göremedik.Hatta dizide farklı zamanlarda geçen diyaloglar da bu teoriyi güçlendirir vaziyette. Bir defasında Syrio Forel “Yalnızca bir tanrı var ve onun adı da ölüm” demişti. Jaqen H’ghar da sanki bu cümleyi kast edercesine “Yalnızca bir tanrı var ve kız onun adını biliyor.” demişti. Belki de teori gerçektir ve Arya’yı koruyup kollama amacıyla farklı kılıklarla Arya’nın karşısına sürekli çıkacaktır.

Azor Ahai

Efsanevi bir savaşçı kimliğine sahip olan Azor Ahai’nin diziye gelişi (ya da açıklanışı) merak konusu. Azor Ahai, vaat edilen prens ya da prensestir. Elinde Işık Getiren isimli meşhur bir kılıç bulundurur. Bu meşhur kılıcın hikayesiyse oldukça ilginç. Alevlerle yanan Işık Getiren müthiş bir görünüme sahip. Kahramanımız Işık Getiren’in alevini yakmak için epey uğraşıyor. Kutsal ateşlerde dövdüğü kılıcı bir türlü yanmayınca, aslan yakalayıp kılıcı onun kalbine sokuyor ve kılıç aslanın kalbine değer değmez parçalanıyor. Daha sonra karısını çağıran kahramanımız, kılıcı karısı Nissa’nın kalbine sokuyor. Nissa’nın içerisindeki bütün kan, cesaret ve güç çeliğe geçiyor ve Işık Getiren oluşuyor.

Peki Azor Ahai kim olacak? Bu sorunun en kuvvetli cevabı Stannis Baratheon’du ancak hayatını kaybettikten sonra oklar Jon Snow’a çevrildi. Melisandre de alevlere baktığında Jon Snow’un vaat edilen prens olduğunu görmüştü. Üstelik 7. Sezon ikinci bölümde Melisandre, Daenerys’a bu olaydan bahsetmişti. Jon Snow’un Azor Ahai olabileceğini destekleyen bir diğer olay da Jon Snow’un gördüğü rüyadır. Rüyasında Ak Gezenlerle savaşırken elinde yanan kırmızı bir kılıç görmüştü.

Bir diğer iddia da Azor Ahai’nin Daenerys Targaryen olabileceği yönünde. Vaat edilmiş prenses olarak gösterilen Daenerys, -Azor Ahai’nin de olması gibi- tuz ve duman ortasında doğmuştur. Üstat Aemon’un Sam’e söyledikleri de Daenerys’in vaat edilmiş prenses olabileceği düşüncesini güçlendiriyor: “Kimse hiçbir kızı aramadı, çünkü herkes vaat edilenin bir prens olduğunu düşünüyordu, prenses değil. Ben Rhaegar’ı düşündüm. Rhaegar da tuz ve duman ortasında doğdu. Ne yazık ki böyle değilmiş. Ne aptalız! Kendimizi çok akıllı sandık. Ejderhaların cinsiyeti yoktur, ne erkek ne de dişidir. Barth bu gerçeği gördü. Cinsiyetleri tıpkı alev gibi değişkendir. Dilimiz bin yıldır hepimizi yanılttı. Daenerys tuz ve duman ortasında doğmuş birisidir.”Daenerys ateşten etkilenmediği için de alevler içinde yanan kılıcı rahatlıkla tutabileceği düşünülüyor.

Rhaegar Targaryen’in de Azor Ahai olma ihtimali var. Şöyle ki, eğer Azor Ahai Rhaegar Targaryen’se ve Robert Baratheon vaat edilmiş prens olan RhaegarTargaryen’i öldürdüyse, tüm Westeros’u lanetlemiş olacaktır ve biz de seçilmiş kişinin öldürüldüğü bir hikayeyi izliyor olabiliriz.

İzleyicinin gözünde Azor Ahai’nin Daenerysya da Rhaegar Targaryen olması düşük bir ihtimal. İzleyicilerin büyük bir çoğunluğu vaat edilen prensin Jon Snow olduğu konusunda hemfikir olmuş durumda.

Söz konusu Game of Thrones olunca her türlü teori ortaya atılabiliyor. Bu teorilerin hangisi gerçekleşir, hangisi gerçekleşmez bilmiyoruz. Acaba efsane dizi Game of Thrones’un yedinci sezonunda neler olacak? Hep beraber takip edelim, kim bilir belki de bu sezon Azor Ahai’yi, Lady Stoneheart’ı görürüz ya da Brandon Stark gizemi açığa kavuşur ve biz de bir nebze de olsa rahat ederiz.

Yukarı