Çarşı Medya
Asistan

Hamilelikte Alınmaması Gereken Gıdalar

Hamilelikte Alınmaması Gereken Gıdalar

Hamilelik kadınlar için zorlu bir süreçtir. Bir o kadar da heyecanlı ve titizlik gerektiren bir dönem olduğundan bu dönemdeki hareketleriniz, yeme ve içme alışkanlığınız son derece önemlidir. Hamilelik sürecinde her şeyden önce artık iki kişi olduğunuzun bilincinde olmalısınız. Artık sadece siz yoksunuz. Siz ve bebeğiniz. Sizin ve onunu ihtiyaçları birlikte değerlendirilip duruma göre bir beslenme şekli ortaya konmalıdır. Bunu yapacak kişiler de uzmanlardır. Doktorunuzdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Fakat sizi bilinçlendirmek adına hamilelikte alınmaması gereken gıdalar ile ilgili bir çalışma hazırladık.

Hamilelikte Hangi Gıdalardan Kaçınılmalıdır?

Hamilelik süresince alınan besinler bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Sizinle birlikte nefes alan ve bu sürede karnınızda büyümekte olan bebeğinizi düşünerek bu süreçte bazı gıdalardan uzak durmalısınız. İşte o gıdalar:

İşlenmiş Gıdalar: Hamileyken salam, sucuk, sosis ve pastırma gibi işlenmiş gıdaları tüketmek uzmanlar tarafından önerilmiyor. Bu gıdalar normalde de sağlıksız olarak nitelendirilse de hamilelik süresince daha dikkatli olmalısınız. Zaten çiğ et içeren gıdalarda bakteri oranı yüksek olduğundan insan sağlığına zararlı olduğu biliniyor. İşin ucunda bebeğinizin sağlığı da olunca size daha dikkatli davranmak düşüyor. Belki şöyle yapabilirsiniz; hamilelikten dolayı canınız çok fazla sucuk çektiğini varsayalım. Bu durumda sadece o anki aşermenizi giderecek kadar ve tadımlık küçük bir miktar alabilirsiniz. Ama mümkün olduğunca bu gıdalardan uzak durmalısınız. Söz konusu olan bebeğinizin sağlığıdır.

Çiğ Etlere Dikkat Edin: çiğ et tüketimi hamileler için uygun değildir. Ayrıca hamilelik boyunca çiğ etlere dokunduğunuzda ellerinizi iyice yıkamaya dikkat ediniz. Bununla birlikte bu çiğ gıdaları o an yiyeceğiniz hali hazırdaki sofradaki yiyeceklerden de ayrı bir yere koymalısınız. Gıda zehirlenmelerine karşı bu gıdaları ayırmakla önlem almış sayılırsınız.

A Vitaminine Dikkat Edin: Bu süreçte doktorunuz size vitamin takviyesi önerecektir. Genellikle B vitamini daha çok kullanılıyor. Ama A vitamini alırken daha dikkatli davranmalı ve aşırıya kaçmaktan çekinmelisiniz.

Karaciğer Yemek: Hamileyken A vitaminine dikkat ettiğiniz gibi karaciğer ve bundan yapılan yiyecekleri tüketmekten de uzak durmalısınız.

Kafeine Dikkat: Hamile kadınların kahve tüketmesi ve kafein içeren gıdalar alınması bebek sağlığı açısından sakıncalı bulunuyor. Kafeinin plasenta içinden bebeğe ulaşmasının söz konusu olduğu dile getiriliyor. Bu nedenle uzmanlar hamile kadınları özellikle kafein tüketimi konusunda uyarıyor. Araştırmalar 200 mg geçilmemesi gerektiğini söylese de siz yine de kafeinden mümkün olduğunca uzak durarak hem kendinize hem de bebeğinize iyilik etmiş olursunuz.

Hamilelik Süresince Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Durumlar

Hamilelik anneler için zor ve bir o kadar da anlamlı, duygusal gel gitleri olan bir dönemdir. Bu dönemi en iyi şekilde atlatmak için alınan gıdalar ve yapılan egzersizler büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hijyendir. Özellikle sebzeler yoluyla sağlığın bozulmaması için bu sebzelerin yıkanmadan yenmemesine dikkat edilmelidir. Bütün sebzeler iyice yıkandıkta sonra ve mümkünse yarım saat kadar suda bekletildikten sonra yenmelidir.

Hamileyken rastgele ilaç kullanımı sakıncalı olarak biliniyor. Bu nedenle bu konuda sadece doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Onun verdiği vitamin ve destekleyici hapları kullanarak bazı sorunları giderebilirsiniz.

Yukarı