Çarşı Medya
Asistan

Lavabo Açma Yöntemleri

Lavabo Açma Yöntemleri

Evlerimizin en çok kullanılan alanlarından lavaboların tıkanması her zaman sorun yaratmaktadır. Evin yükünü çeken lavabolara dolan artık maddeler ya da içine düşen cisimler kısa zamanda tıkanmayı da beraberinde getiriyor. Tıkanan lavabolar temizliği aksatıyor ve ciddi anlamda işleri yavaşlatıyor. Peki, bu durumda ne yapılmalıdır?

Lavabo Açarken Kimyasal Ürünler Kullanmak

Evlerde lavabo tıkanıklığında bayanların ilk başvurduğu yöntem lavabo açıcı kimyasal ürünleri kullanmaktır. Bu ürünlerin kullanılması aslında faydadan çok zarar vermektedir. Çünkü kimyasal lavabo açıcıların içindeki maddeler tıkanıklık sebebi olan maddeleri eritip yok etmeye çalışırken lavabo borularında da büyük hasar oluşturmaktadır. Pvc boruları bu kimyasallar nedeniyle aşınıp yıpranırken kısa vadede değişim yolu görünmektedir. Aslında amaç ucuz yolla lavabo açmaktır. Ama bu durumda tesisatınıza daha büyük zararlar vermeniz ihtimal dâhilindedir. Tesisat değişimleri de tahmin edeceğiniz gibi daha masraflı bir işlerdir. Bu nedenle lavabo tıkanıklıkları için tesisat firmalarından yardım istemeniz daha uygundur. Gerekli cihazlarla tıkanıklığı tespit edip açmak onlar için son derece kolaydır. Üstelik tesisatınız da hiçbir zarara görmüyor.

Lavabo Açmada Doğal Yöntemler

Lavabo açma işlemleri için kimyasal ürünler yerine doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Böylece sizin de sağlığınız olumsuz etkilenmemiş olur. Tesisatınıza da zarar vermez.

Karbonat ve Sirke: Lavabolarınızı açarken sirke ve karbonat ikilisini kullanabilirsiniz. İlk olarak evinizde bulunan karbonattan 1 su bardağı doldurun ve lavabo içine boşaltın. Sonrasında 1 su bardağı sirkeyi de bu karbonatın üstüne dökmeyi deneyin. Bu ikisi bir araya geldiğinde lavaboda gözlediğiniz reaksiyon içerdeki tıkanıklık sebebi olan maddelerin dışarı çıkmasına sebep olacaktır. Bu işlemin sürmesini yarım saat ya da 1 saat kadar bekledikten sonra aynı lavaboyu bu sefer 1 litre kaynamış su dökün. Lavabonuz temizlenmiş demektir. Bu hem ucuz hem de doğal olduğundan tavsiye edilebilir bir yöntemdir.

Elbise Askısı İle Lavabo Açma

Elbise askısı ile lavabo açma yöntemi de son derece kolay ve işe yarar bir yöntemdir. Genelde lavaboya katı bir cisim girdiğinde bu yöntem uygulanır. Bu işlem için tel veya elbise askılarını tercih etmelisiniz. Elbise askısını düzleştirerek işe başlayabilirsiniz. Düzleştirdiğiniz bu askının ucunu kıvırın. Sonrasında lavabo hortumunu çıkartıp teli içine uzatın. Böylece boru içinde her ne varsa dışarı çıkarabilirsiniz. Yakın yüzeydeki tıkanmalar için kullanışlı ve etkili bir yöntemdir.

Yukarıdaki durumların dışında sizi zorlayan tıkanmalarda tesisatınıza zarar vermemek için bu konuda uzman tesisat görevlilerini çağırabilirsiniz.

Yukarı