Çarşı Medya
Asistan

Ramazan ayı neden diğer aylardan üstündür?

Ramazan ayı neden diğer aylardan üstündür?

Aylar arasında en şereflisi, en değerlisi olması nedeniyle her zaman için son derece önemli olan Ramazan ayı, İslam aleminin bin aydan hayırlısıdır. Ramazan ayı neden diğer aylardan üstündür? Başlangıcından bitişine kadar gelen bereket, yaşattığı hissiyat ile değerini yansıtan ayların başında gelir.

Ramazan Ayının Özelliği Nedir?

Ramazan ayının kendine has olan ve başka aylarda bulunmayan özel bir yapısı bulunuyor. Ayın başlangıcında, İslam’ın sembolü olan hilalin görülmesi bunlar arasında en büyük mucizelerden bir tanesidir. Oruç tutmaya başlamak ve oruç tutmayı bırakarak bayramı kutlamak için bakılması gereken tek şey hilaldir. Hilalin her zaman için belirli tarihlerde iki kez çıkarak insanları bulundukları dönemle ilgili bilgilendirmesi, orucun aksatılmadan tutulmasını son derece kolay bir hale getiriyor.

Kuran-ı Kerim Ne Zaman İndirilmiştir?

İslam’ın en yüce kitabı olan Kuran’ın indirilmesi için belirlenmiş olan ay Ramazan ayı olarak açıklanmıştır. Bu nedenle hem ayın özelliği hem de kıymeti nedeniyle her zaman için 12 ay içerisinde en şerefli olanı Ramazan’dır. Sadece Kuran’ı Kerim’in indirilmiş olduğu ay olması dahi, diğer tüm aylar arasında en yüce olanın kendisi olmasına yol açıyor.

  • Kuran’ı Kerim’in Ramazan ayında indirilmiştir.
  • Son peygamber Hz. Muhammed’e indirilen son kutsal kitabın önemi ve değeri, Ramazan ayının öneminin ve değerinin de her aydan üstün olmasını sağlamıştır.

Kadir Gecesi Ramazan Ayındadır

Gecelerin en hayırlısı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayı bünyesindeki günlerden bir tanesinde bulunur. Bu nedenle her zaman için değeri son derece yüksektir. Ayın birçok özelliğe sahip olması tesadüf değildir. İnsanların dinini daha iyi araştırması, dikkat etmesi gereken tüm durumlar hakkında daha net bilgi sahibi olması için Ramazan ayının önemi net bir şekilde vurgulanır.

Kadir gecesinin de bu ay içerisinde yer alması, edilen tüm duaların kabul olmasına yardımcı olur. Kadir gecesi gibi bir gecenin Ramazan ayında bulunması, diğer ayların tümünden çok daha hayırlı olması için en önemli gerekçelerden sadece bir tanesidir. Allah’ın Kuran-ı Kerim’i Ramazan ayında indirmek istemesiyle birlikte özel olarak Allah tarafından en değerli ay olarak tayin edildiği görülüyor.

Ramazan Bereket Ayıdır

Ramazan, kişinin sadece kendisini düşünmediği taktirde kazancına kazanç katabileceği, insanların yardımlaşarak güzel bir dünya oluşturabileceği tek aydır. Diğer aylarda bu duygular, insani hevesler uğruna yok oluyor ve unutuluyor. Kutsal ayın en önemli özelliği ise, bu duyguları sürekli olarak yaşatması ve insanın aklından çıkmayacak bir yapıya sahip olmasını sağlamasıdır.

Hem değeri hem de insan hayatındaki önemi nedeniyle Ramazan ayı diğer aylardan her zaman için üstün olarak kalacaktır. Yardımlaşmanın bol olması, Fitreler sayesinde fakirlerin de yaşamlarını Allah’ın bereketiyle rahatça sürdürebildiği zaman aralıklarındandır. Ramazan ayı neden diğer aylardan üstündür? Belirlenmiş olan farklılığı doğrudan Kuran’ı Kerim’de müjdelendiği için, her zaman en önemli ayların başında yer alacaktır.

Yukarı