Çarşı Medya
Asistan

Saç Bakım Önerileri

Saç Bakım Önerileri

Saçlarımız zamanla yıpranır ve günün temposuna karşı direnmeye başlar. Güneş, hava, boyalar ve gün içindeki temponun bunda etkisi vardır. Her kadının istediği bakımlı, parlak ama temiz görünümlü saçlardır. Özellikle boya kullanımı ile yıpranan saçların özel bakıma ihtiyacı vardır. Bunun için kozmetik ürünlerinden faydalanabileceğiniz gibi özel bakım ürünleri de kullanabilirsiniz.

Süt İle Evde Saç Bakımı

Sütün cilde faydaları saymakla bitmezken saçlar için de kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Saçlarınızın matlığını gidermek ve yıpranmış saçlar ile baş etmek için süt maskesi uygulayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir su bardağı sütü saçlarınıza uygulamaktır. Dilerseniz sütü bir sprey kutusu tarzında püskürtme özelliği olan bir kutuya koyabilirsiniz. Böylece saçlarınıza orantılı olarak sıkabilirsiniz. 10 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Ne kadar yumuşak göründüğünü siz de far edeceksiniz.

Diğer bir tarif de yine süt ile yapılan bir maske çeşidinden oluşuyor. Şimdi de 1 su bardağı sütün içine bir yemek kaşığı bal koyuyorsunuz. İkisini iyice karıştırıp saçlarınıza uygulamanız gerekiyor. Karışımın tamamen her saç dibine yayıldığından emin olduğunuzda yarım saat kadar bekletebilirsiniz. Bu bekleme süresinin ardından saçlarınızı şampuanla yıkamalısınız. Böylece hem yumuşak hem de sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Yağlanma ve Dökülme: Saç yağlanmalarının temel nedeni yıkanma vaktinin gelmesi olsa da bu konuda en çok yapılan yanlış ellerin saçlarda gezdirilmesidir. Ellerinizi sürekli saçlarınıza sürdüğünüzde yağlanma artacaktır. Bu nedenle elinizi saçınıza fazla temas ettirmemelisiniz. Dökülme ve yıpranma konusunda da tarama şekilleri önemlidir. Saçların taranma vakti geldiğinde uçları genelde karışık olur. Uçları karışan saçları dipten uca taramak mantıklı değildir. Çünkü uç kısımları açmadan dipten taramaya başlamak saçların dökülmesine, kırılmasına ve yıpranmasına neden olur.

En çok yapılan hatalardan biri de saçları yeterince durulamadan yıkama işlemini bitirmektir. Saç yıkama sonrası şampuan ya da saç kremi iyice durulanmadığında saç diplerinde şampuan ve krem kalıntıları bulunur. Bunlar zamanla saçı yıpratır ve hatta dökülmeye kadar gidebilir. Bu nedenle yıkama sonrası saçlarını birkaç kez durulamanız ve tamamen temizlendiğinden emin olmanız gerekir.

Saçların Kurulanması: Saçların yıkandıktan sonra mutlaka kurulanması gerekir. Bu kurulama işlemi saç kurutma makine ile yapılmalı ve uzaktan tutulmalıdır. Saçlar ıslakken dışarı çıkmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Çünkü ıslak saç dışarıdaki zararlı etkenleri hemen içine alır. Dış dünyadaki toz, kir ve diğer maddeler saçın içine yerleştiğinde saç sağlığına zarar verebilir.

Genel olarak, yıkama, durulama, kurulama ve bakım gibi detaylara dikkat ettikten sonra sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Yukarı