Çarşı Medya
Asistan

Seyyah Olmak İçin İpuçları

Seyyah Olmak İçin İpuçları

Dünyayı dolaşmak sizin için de bir tutku haline geldiyse, bazı küçük taktikler sayesinde hem oldukça ekonomik hem de fazlaca eğlenceli yolculuklar için ayağa kalma ve harekete geçme vakti denilebilir.

Sürekli fotoğraflar çekerek ve sıkça ismini duyduğunuz yerleri üstün körü geçmek istemiyorsanız, büyük bir cesaret ve istikrarla bavulunuzu elinize alıp yola çıkmanız gerekiyor. Peki seyyah olma yolunda neler yapabilirsiniz, şimdi kısaca onlara bir göz atalım.

·         İlk önce geride nasıl bir hayat bırakacağınızı düşünmeden ve kesin planlar yapmadan hemen yola koyulun. Her zaman tüm koşullar elverişli olmayacaktır. Sürekli olarak doğru zamanı beklemekten vazgeçin.

·         Sürekli duyduğunuz ve artık reklam kokan yerleri ziyaret etmek yerine, çok fazla kişinin bilmediği ama sizin araştırarak bulduğunuz yerler üzerine yola çıkın. Bu hem sizin için yeni bir deneyim, hem de heyecanlı bir yolculuk olacaktır.

·         Bir anda çok uzak mesafelere gitmeyi düşünmeyin. Aileniz ve sevdiklerinizle aranızda uzun kilometreler ve zamanlar olması, onları özlediğinizde seyahatinizi yarıda kesmenize neden olabilir.

·         Seyahate çıkarken yaptığınız planları bir kenara bırakın, önemli olan yola çıkabilmenizdir. Yolculuğunuzdan keyif almaya ve anların tadını çıkartmaya bakın.

·         Her yolculukta küçük ya da büyük aksaklıklar çıkabilir. Çok fazla büyütmemeye özen göstererek, üstesinde gelebileceğinize inanın ve ona göre hareket edin.

·         Kağıda döktükleriniz unutulmaz, zaman zaman neler yaptığınıza ve neler yaşadığınızı hatırlamanıza yardımcı olur. bu yüzden bavulunuza küçük bir günlük ekleyin ve her akşam, yaşadıklarınızı ve istediğiniz her şeyi buraya not alın.

·         Turistik yerleri, tarihleri ve görsellikleri ile ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra gezin. Bilinçli şekilde gördüğünüz yerler, hafızanızda her zaman taze kalacak ve size anlatacak güzel anılar bırakacaktır.

·         Çok fazla planınıza bağlı kalmaya çalışmayın. O anda rüzgar nasıl esiyorsa ona göre hareket etmek, yaptığınız plandan çok daha güzel vakit geçirmenize neden olabilir. Fırsatları es geçmeyin.

·         Kalıplaşmış hayat düzenini bir kenara bırakın. Belirli saatlerde uyanıp, aynı saatte uyumayı düşünmeyin. Çıkabilecek ekstra durumlara karşı gelmeden yaşadığınız anın tadını çıkartın.

·         Seyahatiniz sırasında size en çok para harcatacak konaklama konusunu, çok ucuza ya da bedavaya getirecek fırsatları yaratın. Bunlar için, farklı internet siteleri üzerinden güvenilir olup olmadıklarına karar vererek seçim yapın.

·         Ne olur ne olmaz diye düşünerek her zaman için yanınızda, gizli bir yerlerde para bulundurun. Bu sizi güvende hissettirecek, aynı zamanda istenmeyen durumlara karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

·         Gittiğiniz her yerin, gördüğünüz her şeyin, size çok şey katacağını bilerek, yeni maceralara atılmaktan korkmayın.

Yukarı