Çarşı Medya
Asistan

Topuk Dikeni İçin Bitkisel Yöntemler

Topuk Dikeni İçin Bitkisel Yöntemler

Topuk dikeni ilk belirtilerini ayaktayken ve yürürken ayakta görülen bir ağrıyla gösterir. Genelde sabah uyanıp ayağa kalktığınızdan itibaren kendini gösterir. Topukta bir ağrı hissedilir ve yürümekte güçlük çekmenize sebep olur. Genelde bu şikâyetler ayakta fazla kalan, yoğun bir iş temposunda çalışan kişilerde görülür. Giyilen ayakkabı ya da terliğin tabanının sert ya da rahatsız edici olması da topuk dikenini tetikler. Sabah kalkınca hissedilen ilk ağrı yoğun bir ağrı olabilir. Bu ağrı her zaman bu şekilde aynı şiddette devam etmez. İlerleyen saatlerde ağrının azaldığı gözlenir. Yapılan işe göre ya da ayakta kalma süresine göre ağrının gün içinde arttığı zamanlar da olur. Ağır bir tempoda çalışanlar için topuk ağrısı belli aralıklarla kendini gösterebilir.

Topuk Dikeni İçin Bitkisel Yöntemler

Topuk dikeni tedavisinde bu şikâyetler görüldüğü anda doktora başvurulmalıdır. Verilen ilaç ya da merhemler zamanında ve düzenli kullanılmalıdır. Çünkü bu tür rahatsızlıklarda istikrar önemlidir. Hastaya söylenen ilk şey genelde istirahat etmesi olur. Bu ağrıların sebebi yorgunluk ve ayakta fazla kalmak olduğundan dinlenmek önemlidir. Bunun dışında kişinin evde yapılabilen kendi yöntemlerini de kullanması fayda sağlayabilir. Fakat bu konuda da doktora danışmak gerekir. İstirahat ve hastalık sürecini rahat atlatmak için bilinçli tedavi uygulamak gerekir.

Buz Kompresi: Verilen ilaçların yanında günde 2-3 kez buz kompresi uygulanabilir. 10 dakika bekletilerek yapılan bu işlem topuk ağrısına faydalı olabilir. Bunu yapmadan önce doktora danışmak gerekir.

Vicks Uygulamak: bu yöntemde 1 litre sıcak suya 1 yemek kaşığı vicks koyup bu suyun içinde ayak yarım saat kadar bekletilip çıkarılır. Bazen bu işlemden sonra ayağa streç film sarılması önerilse de ayağa bu tür maddeleri sarmak kan dolaşımına zarar verebilir. Bu nedenle bu uygulamalardan kaçınmak ya da doktora danışmak gerekir.

Nane ve Kekik Yağı: nane ve kekik yağını karıştırıp topuk ağrısının görüldüğü yere sürmek de ağrıyı hafifletmek için tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Kekik ve Su Karışımı: Bu yöntemde bir kova sıcak su ve 1 çay bardağı kekik karıştırılır. Ilıdıktan sonra bu karışımın içinde ayağınızı yarım saat kadar bekletirseniz de ağrı hafifleyip ayağınız rahatlayacaktır.

Topuk Dikeni Terliği

Bu terliğin ayağı rahat ettirmesi için özel malzemeden yapılmış olması gerekir. Kullanılan deriden tabana kadar her şey kaliteli olmalıdır. Silikon desteği bulunmalıdır. Ayakları sıkmamalı ayaklar terliğin içinde rahat etmelidir. Tabanı ortopedik olmalı ve terlik tamamen hijyenik olmalıdır.

Topuk Dikeninden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Topuk dikeninden korunmak için ayak sağlığına önem vermek gerekir. Ayakta fazla kalmakla yoğunlaşan ağrılardan kurtulmak ya da korunmak için dinlenmeye özen gösterilmelidir. Topuk dikeninden korunmak için antrenmanlı olmak da gerekir. Her konuda olduğu gibi topuk dikeni için de spor yapmak faydalıdır. Hatta topuk dikenine özel hareketler de yapılabilir. Bir sandalyeye oturarak bir ayak yerde bir ayak karşıya uzatılır. Bu şekilde 20 saniye kadar bekletilir. Bir süre bu hareketler tekrarlanır. Dikkat edilmesi gereken bu hareketleri yaparken vücudu fazla zorlamamaktır.

Fazla kilolar topuk dikeninin de sebebi olabiliyor. Bu nedenle ayağın taşıyacağı yükün azaltılması yani kilo verilmesi bu ağrıları önlemek için etkili bir yöntemdir. Bunun dışında ortopedik ayakkabı kullanmaya dikkat edilmelidir.

Topuk Dikeni Nasıl İyileşir?

Topuk dikeni teşhisi koyulduktan sonra verilen ilaçlar ve dinlenme ile bu ağrılardan kurtulmak mümkündür. Bazı durumlarda doktorun uygun görmesiyle cerrahî yöntem uygulanabilir. Ağrıların artmaması ve iyileşmenin görülmesi tamamen kişinin kendine dikkat etmesine bağlıdır. Yorgunlukla ve ayakta fazla kalmayla ortaya çıkan ya da ağrısı artın topuk dikeninden kurtulmak için ayak sağlığına ve dinlenmeye önem vermek gerekir. Bu hususlara dikkat edilmediğinde farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Cerrahî yöntemin dışında farklı kişilerin kanıyla bir sıvı elde edilir. Elde edilen bu sıvı topuk dikeninin görüldüğü bölgeye enjekte edilir. Bu şekilde bir tedavi yöntemi uygulamak da mümkündür.

Yukarı