Çarşı Medya
Asistan

Uyuz Neden Olur, Nasıl Bulaşır?

Uyuz Neden Olur, Nasıl Bulaşır?

Uyuz kaşıntıya sebep olan bir hastalıktır. Halk arasında durduk yere kaşınmaya başlayan birine “uyuz olmuşsun” denir. Bulaşıcı bir hastalıktır ve uyuz olan kişilerin yanında durmak hastalığın bulaşmasına ve daha geniş yayılma alanı bulmasına sebep olur.  Uyuza sebep olan bir parazittir, küçük bir böcektir. Bu paraziti gözle görmek mümkün değildir zaten deri altına yerleşerek kaşıntıya sebep olur. Kaşıntı, vücudun belli bir yerinde olmaz. Ellerde ayaklarda, karında ve gövdede vücudun çeşitli yerlerinde dayanılmaz bir kaşıntıya sebep olur. Kaşıntının arttığı yerlerde yaralar oluşmaya başlar.

Uyuz Neden Olur?

Uyuz nedense pislikle bağdaştırılmıştır. Halk arasında pis ortamların uyuza sebep olabileceği şeklinde yanlış bir kanı var. Hâlbuki bu böcek ya da parazit temiz ortamlarda da ortaya çıkıp çoğalabiliyor. Bu nedenle uyuzu ortamın pisliğine bağlamak doğru değildir.

Uyuza sebep olan parazit ya da böceğin adı Sarcoptes Scabei’dir. Bu böcek vücuda girdikten sonra hep orada yaşar. Vücuda girip deri altında ilerleyip yüzeye çıkması 15 gününü alır. Deri altında ilerlerken tahribat yaratır. Kişinin derisinde yaralar ve iltihaplar oluşur.

Uyuz Nasıl Bulaşır: Uyuz hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta bu hastalığın bulaşıcı bir hastalık olmasıdır. Bu nedenle bu bilgi dikkate alınmazsa çok geniş kitlelere yayılıp salgına dönüşebilir. Uyuz kişiden kişiye rahatça bulaşır. Bu hastalığa yakalanan kişilerle el teması ya da herhangi bir yakınlık kurmak doğru değildir. Odasının ve eşyalarının ayrılması insanlarla hastalık geçene kadar temas etmemesi gerekir. Genelde toplu yaşanan yerlerde, sokaklarda, kalabalık ortamlarda uyuz hastalığının bulaşma ve yayılma riski artar. Hatta aynı ortamda kalan ve birlikte uyuyanlar risk altına girer.

Uyuz Belirtileri Nelerdir?: Uyuzun en önemli belirtisi kaşıntıdır. Uyuzun sardığı vücutta şiddetli kaşınma ve yanma görülür. Genelde karın, genital bölge, el ve parmaklarda kaşıntı artar. Kaşınmanın bu şekilde yayılmasının sebebi, uyuza neden olan böceğin deri altında belli yol almasıdır. Bu yol alma süresince deri altında kendine geçitler yapar ve geçtiği yerler kabarır. Uyuz kaşıntısının görülmediği yerler yüz, sırt ve göğüstür. Böcek buralara gitmez. Tabi yetişkinlerde durum böyledir fakat bebeklerde tüm vücutta yayıldığı gözlenebilir. Uyuzun görüldüğü yerlerde yaralar oluşur ve bir süre sonra deri pullanmaya başlar.

Uyuzun ilk zamanlarında kabarcıklar ve sulu yaralar oluşur. En son bu yaralar kabuk bağlar. Ancak bu safhaya gelmeden önce de uyuzun vücuda girip ilerlediği ve kendini bu derece hissettirmediği bir dönem vardır.

Uyuz Nasıl İyileşir?

Uyuzun tedavisi için mutlaka doktor muayenesi gerekir. Tedavide bazısı kükürtlü olan kremler verilir. Bu kremler uyuz tedavisi için yeterlidir. Kremlerin kullanma şekli genelde temiz ve kuru cilde uygulamaktır. En önemli nokta budur. Bu nedenle uyuza yakalanan hastalara bu kremleri kullanmadan önce banyo yapması önerilir. Banyodan sonra cildin kuru olduğundan emin olduktan sonra kremler sürülür ve gece boyu bu kremler vücutta kalır. Sabah tekrar banyo yapılır. Eğer uyuz ellerde ise ve ellerin ya da kremli bölgenin verilen süre dolmadan yıkanması gerekirse kremler tekrar sürülür. Çünkü bu kremlerin vücutta kalma süresi 10 saati bulabiliyor.

Bu kremlerden bazıları hamilelere zararlı olabilir. Bu konuda dikkatli ve bilinçli olunmalıdır.

Yukarı