Çarşı Medya
Asistan

Ameliyat Yarası Nasıl İyileşir?

Ameliyat Yarası Nasıl İyileşir?

Ameliyattan sonra yaraların iyileşmesi için belli bir süre geçmesi gerekir. yaralar kendi seyrinde iyileşir. Kiminin vücudunda yaraların kapanması zaman alırken kiminin vücudu bu konuda daha hızlıdır. Ameliyat sonrasında yaraların hızlı iyileşmesi için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Vücudun dirençli olması birtakım vitamin takviyeleriyle sağlanabilir. Ameliyatın durumuna göre beslenme şekilleri belirlenmeli doktorun verdiği listeye dikkat edilmelidir.

Ameliyat Sonrası  Beslenme

Doğal Gıdalar: Her konuda ve her zaman olduğu gibi doğal gıdalarla beslenmek ameliyat sonrası da önemlidir. Bunun için vücuda çok da bir faydası olmayan hatta sağlıksız olduğu bilinen fast-food gibi hazır gıdalardan ve işlenmiş yiyeceklerden sakınmak gerekir. Bu gıdalar hem sindirimi zor hem de sağlıksızdır. Bu gıdaların sindirilmesi bünyeyi zorladığı ve yorduğu için tavsiye edilmez.

Lifli Gıdalar: Ameliyat sonrası beslenme problemi nedeniyle kabızlık olabilir. Kabızlık hem karında şişliğe yol açar hem de tuvaletini yapamayan hastayı zorlar. Bunun için lifli gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdaların sindirimi kolaydır ve kabızlığı da önledikleri için ameliyat sonrası hastada sıkıntı yaratmaz. Yeşil sebzelerden; ıspanak, lahana, brokoli; meyvelerden ise muz, elma, portakal, armut gibi gıdalar lifli gıdalardır.

Çinko: Çinko, yaraların iyileşmesinde kullanılan bir mineraldir. Bu mineral; yumurta sarısı, balık, et ve kepekli tahıllarda bulunur. Halk arasında yanıkları yumurta sarısıyla iyileştirmek yaygındır. Bu da çinkonun iyileştirici özelliğinden kaynaklanıyor. Çinkonun fazla alınması zararlı olabilir. Bütün bu gıda takviyelerini yaparken doktorla işbirliği yapılmalıdır.

A Vitamini: Ameliyat sonrasında alınması gereken vitaminler arasında A vitamini de vardır. Çinkonun iyileştirmesi gibi A vitamini de yeni hücre yapmasıyla bilinir. A vitamini dokuları ve hücreleri yenilediği için ameliyat sonrası bu vitamine önem vermek gerekir. A vitaminini peynir, havuç, patates, ıspanak, kuzu ciğeri ve balık gibi gıdalardan almak mümkün. Ancak unutulmamalıdır ki ameliyat sonrası hastalara diyet listesi verilir ve bu listede bu yiyeceklerin bazıları sakıncalı olabilir. Bu nedenle besin ve vitamin takviyesi doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Ameliyat Yarası Nasıl İyileşir?

Ameliyat sonrasında yaraların çabuk iyileşmesi için beslenme ve vitamin takviyesi önemlidir. Fakat bazı gıdaları tüketmek sakıncalı olabilir. Bu nedenle verilen diyet listesine uymak ve doktordan bu gıdalar hakkında bilgi almak gerekir.

Yukarı