Çarşı Medya
Asistan

Anne ve Çocuk İlişkisi

Anne ve Çocuk İlişkisi

Bebeklik sonrası dönem için anne ve çocuk ilişkisinin farklı bir boyut kazandığını söyleyebiliriz. Gerek çocuğunuzun eğitim ve sosyal hayatı, gerek aile ortamının sahip olduğu geleneksel ya da modern yapı anne ve çocuk ilişkisini etkiler. Ailede her ne yaşanırsa yaşansın çocuğunuzun zarar görmemesi, bebeklikten itibaren temelleri sevgiye dayanan bir ailede sorun çıkarmayacaktır. Çocuğunuzla olan ilişkinizde bilinçli şekilde hareket ederseniz, her dönem onunla sıkı bağlarınızın olması mümkündür.

Sevginizi Hissettirin

Çocuğunuzun gözünde sadece onun ihtiyaçlarını karşılayan bir ebeveyn olmamalısınız. Onun ödevlerine yardım eden, okula götüren ya da yemek hazırlayan bir anne profili, ilerleyen yaşlarda da ‘‘anne’’ kavramının sadece ihtiyaç gideren, sorun çözen biri anlamına gelmesine neden olabilir. Elbette ona destek olacaksınız; ancak ona bu hayatın onun olduğunu yavaş yavaş öğretmelisiniz. Ona en içten şeklide gösterdiğiniz sevginiz ile bunu başarabilirsiniz. Sonuç olarak çocuğunuzun ilk aklına gelen; sizin sağladığınız faydalardan ziyade, sevginiz olacak.

Aranızda oluşan sevgi bağı, sizin sadece işlevsel yönlerinizin görünmesinin önüne geçeceğinden, ilişkiniz saf halini korumaya devam edecek.

Hemen İtiraz Etmeyin

Annelerin koruma iç güdüsüyle ortaya çıkan itiraz etme tepkisi, anne ve çocuğun birbirinden uzaklaşmasına neden olabilir. Çocuğunuzun isteği her ne olursa olsun, ona ve kendinize düşünmesi için zaman tanımalısınız. Anında vermiş olduğunuz ‘‘hayır’’ cevabı, onun size karşı bakışını olumsuza çevirebilir.

Senin için uygun olduğunu düşünmüyorum; ancak yine de düşüneceğim. Sen de kararını gözden geçir istersen…

gibi bir cümle kurarak, onun da kesin gibi görünen kararında kendini sorgulamasını sağlayabilirsiniz.

Ne Yapacağına Karar Vermeyin

Özellikle 10 yaş grubundan sonraki dönemlerde, annelerin gerek eğitim gerek sosyal kanallarda çocuğunu yönlendirmeye çalıştığı görülüyor. Anne ve çocuk iletişimi kapsamında yapılan araştırmaların bu dönem için iletişim konusunda oldukça zorlu bir sürece girildiği saptanmış. Annelerin her zaman anlayışlı olan taraf olması gerektiğinden, bu dönemde annelerin çocuğunun ne yapacağına karar vermemeye çalışması öneriliyor.

Ortak aldığınız kararlar onun birlikte hareket edebilme yeteneğini geliştirecek ve öz güveninin artmasını sağlayacak.

Yukarı