Çarşı Medya
Asistan

Antalya’da Görülecek Yerler

Antalya’da Görülecek Yerler

Yaklaşan yazla birlikte tatil ve gezi planları yapmanız doğaldır. Bu yaz gezi turlarından biri için Akdeniz yani Antalya’yı seçmeyi düşünüyorsanız sizlere gezilip görülesi yerlerin listesini yaptık. Antalya; bilindiği gibi güneyde bulunan ve yoğun turist çeken otelleri ve eğlence merkezleri ile ünlü bir şehirdir. Bu şehrin denize kıyısının olması nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Hem merkezinde hem de ilçelerinde pek çok doğal ve tarihi mekânlar barındırmaktadır. Antalya’da görülecek yerler başlıklı yazımıza şehrin merkezindeki mekânlardan başlayıp ilçelere doğru farklı mekânları tanıtalım.

Antalya’da Gezilecek Mekânlar

Antalya’nın çevresindeki şelale, tarihi yer ve yapılar gibi merkezinde de gezilecek mekânlar bulunuyor. Hem de merkezden yürüyerek ve eğlenerek ulaşabileceğiniz şekilde yakında yer alıyor.

Kaleiçi: Antalya denince hemen akla Kaleiçi gelir. İlk gidenlerin en merak ettiği uğrak yerlerinden olmuştur. Tarihi dokusu, çay bahçeleri ve yakınındaki antik mekânlar ile tek ortamda farklı güzellikleri görmeniz mümkündür. Kaleiçi’ne merkezden yürüyerek gidebiliyorsunuz. Burada antik kilimler, tarihi ev ve oteller, hediyelik eşya dükkânları ile bar ve kafelerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca yakında bulunan Yivli Minare de oranın ilk İslami yapılarından olduğundan gidip görüp inceleyebilirsiniz. İlerledikçe deniz kıyısına yaklaşacak ve yakındaki çay bahçelerinde serinleme imkânı bulacaksınız.

Aspendos: Antalya’ya gidenlerin en çok ziyaret ettiği diğer mekân Aspendos’tur. Antik tiyatro denince akla gelen yerlerden biri de burasıdır. Diğer adı Belkıs olarak biliniyor. Tarihi M.Ö. 10. Yüzyıla dayanmaktadır.

Beldibi Mağarası: Antalya Beldibi mağarasıyla da çokça ziyaretçi çekmektedir. Mağara, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunmaktadır. İçerisinde Mezolitik dönemden kalma el yapımı eşyalar bulundurması bakımından dikkati çekmektedir.

Karain Mağarası: Antalya Yağca köyünde bulunan mağara ülkemizdeki en büyük doğal oluşum mağaralardan biridir. Diğer önemi de içinde insan yaşamış olan mağaraların en büyüğü olmasıdır. Mağara içinde çeşitli tarihi devirlerin izleri bulunmaktadır.

Yanartaş: Yanartaş, Antalya Çıralı sınırları içinde bulunan ve yoğun turist ilgisiyle karşılaşan bir mekândır. Onun için Olimpos’un sönmeyen ateşi tabiri kullanılıyor. Yanartaş’ın bulunduğu bölgeye ulaşmak için biraz tırmanmanız gerekiyor. Bölgeye ulaştığınızda taşlar içinden çıkan alevleri fark edeceksiniz. Bu alevler hiç sönmüyor ve taşların arasından parlamaya devam ediyor.

Köprülü Kanyon: Köprülü Kanyon Antalya’nın önemli bir milli parkıdır. Burası rafting yapılan dünyanın her yerinden insanın geldiği bir spor alanıdır. Eğer köprülü kanyona giderseniz rafting deneyimi yaşayabilirsiniz. Heyecanlı anlar geçirmek adına Köprüçay’ın doğal yapısından ve doğal güzelliğinden faydalanabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti: Tanrılar kenti diye de bilinen Olympos Antik Kenti’nin kelime anlamı Ulu Dağ’dır. Şehir, 15. Yy sonrasında Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Doğası ve tarihi dokusuyla önemli plajlar arasında yer almaktadır.

Antalya’da Görülecek Yerler

Side Antik kenti, Patara Antik kenti, Arkeoloji müzesi, Manavgat Şelalesi, Düden Şelalesi, Şadırvanlı Medrese gibi daha başka gezi mekânları da bulunuyor.

Antalya hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle, deniz turizmiyle pek çok seçeneği aynı anda bulabileceğiniz bir yer olarak yoğun ilgi gören kentler arasında yer almaya devam ediyor.

Yukarı