Çarşı Medya
Asistan

Bayramda oruç tutulur mu?

Bayramda oruç tutulur mu?

Bayramda oruç tutulmasıyla ilgili genel olarak yasak denebilecek bir durumu söz konusu olmasa da, mekruh olduğu açıklanmıştır. Bayramda oruç tutulur mu sorusuyla sık karşılaşılması, tüm bayramların ve özel günlerin incelenmesine yol açmıştır. Diyanet tarafından yapılan açıklamayla birlikte, bir yıl içerisinde haklı gerekçeyle oruç tutulmayabilecek gün sayısı toplamda 5 olarak bildirilmiştir.

Bir kişi yıl boyunca 365 gün oruç tuttuğu taktirde her gün için sevap kazanamaz. 360 gününde sevap kazanılırken, Ramazan ve Kurban Bayramı’nın belirlenen günlerinde tutulmaması gereklidir. Bu nedenle özellikle Kurban Bayramı’nda camiye oruçlu bir şekilde gidilmesinin herhangi bir sevabı bulunmaz.

Bayramda Oruç Tutulabilir Mi?

Bayramlarda da oruç tutmak isteyenlerin bulunması nedeniyle, diyanet tarafından durumla ilgili detaylı bir açıklama yapılmıştır. Ramazan Bayramı’nın sadece ilk gününde tutması mekruh olarak açıklanırken, diğer günlerinde istendiği taktirde oruç tutulabileceği belirtilmiştir. Diyanet tarafından yapılan açıklamanın devamında ise oruç tutmak isteyenlerin, Kurban Bayramı’nın dört günü boyunca tutmaması gerektiği vurgulanmıştır.

Açıklamanın en önemli nedeni olarak mekruh olması gösterilmiş, orucun mekruh nedeniyle geçerliliğinin bozulmaması istenmiştir. Mekruh, günah sayılmayan fakat herhangi bir hareketin yapılması halinde günaha yakın bir davranış olarak gösterilen yapıya sahiptir. Oruç tutmanın sevabının azalmaması ve mekruh nedeniyle güzel davranışın bozulmaması amacıyla 5 gün boyunca tutulmaması gerektiği belirtilmiştir.

Hangi Günlerde Oruç Tutmamak Gerekir: Oruç tutmamanız için açıklanmış olan gün sayısı, yılın sadece beş günüdür. Hangi mezhepten olduğunuz fark etmeksizin, yıl boyunca oruç tutarak sevap kazanabileceğiniz gün sayısı 360’dır. Eğer günaha yakın bir durumla karşılaşmak istemezseniz, aşağıda yer verilen günlerde oruç tutmamanız gerekir. Orucun sevabı son derece büyüktür fakat özellikle şu günlerde tutulduğu taktirde, mekruh olacaktır;

  • Kurban Bayramı’nın 1. 2. 3. ve 4. günlerinde
  • Ramazan Bayramı’nın 1. gününde tutulması mekruh olur. İkinci ve üçüncü gününde tutulmasında herhangi bir engel bulunmuyor.

Bayramda Oruç Tutmak Günah Mı?

Müslümanlar arasında özellikle oruçların tutulmasıyla ilgili günah ve sevap kavramları net olarak anlaşılamayabiliyor. Oruç tutmak, genel yapısı itibariyle en büyük sevaplar arasında yer alıyor. Günah olması için, orucun bilerek bozulması gerekir. Aksi bir durumda oruç tutan kişinin bu nedenle günaha girme durumu söz konusu değildir. Günaha yakın olan fakat günah olarak sayılmayan yani “Mekruh” olan davranışlar arasında orucun özel bir durumu bulunuyor.

Eğer orucunuzu Ramazan Bayramı’nın ilk günü veya kurban Bayramı’nın ilk dört günü tutarsanız, mekruh olarak tabir edilen durum söz konusu olacaktır. Bayramda oruç tutulur mu sorunuzun cevabını, hangi günlerde tutmamanız gerektiğine göre anlayabilirsiniz. Yılın geri kalan 360 günü boyunca, yaşadığınız ülkenin saatlerine uygun bir şekilde tutma hakkına sahipsiniz. Kalan beş günde ise diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre, tutmamanızın daha doğru olacağı vurgulanıyor.

Yukarı