Çarşı Medya
Asistan

Bitcoin Cumhuriyeti Vatandaşlık Pasaportu

Bitcoin Cumhuriyeti Vatandaşlık Pasaportu

Yüzyılın keşfi olarak tarihe kriptolojik şekilde not tutturan Bitcoin ile ilgili haberlere bir yenisi eklendi. Kim demiş Bitcoin sadece paradır diye? Kripto değer, artık vatandaşlık hakkı bile sağlıyor.

Vanatu Vatandaşlık Coini

Bitcoin’in tüm piyasalarda değer görmesiyle, devletler pirimden yararlanmaya, pirimi olmayanlar pirim arayışına başladı. Tıpkı madenciler gibi! Evler, arabalar, yatlar, platformlar, yıldızlar satın alabilen Bitcoin, artık vatandaşlık alıyor. Açıklamanın ilki Vanatu ülkesinden geldi. Büyük Okyanus’ ta ada ülkesi olan Vanatu, Bitcoin alışverişiyle vatandaşlık hakkı veriyor. Vanatu’yu bileniniz var mıydı? Bitcoin’in namından yararlananlar ve ‘’Limited Edition’’ seriye dahil olmak isteyenler. 21 milyon serisi elbette Bitcoin’i olanları ayrıcalıklı kılacak. En azında şuanki piyasalar bunu gösteriyor.

Gelelim Vanatu vatandaşlık coninine. Volkanik kökene sahip olan Vanatu Cumhuriyeti, Bitcoin madenciliğine soyunduğunu 44 Bitcoinlik açıklamasıyla sundu. 44 bitcoin karşılığında Vanatu’ dan vatandaşlık hakkı alınabilecek. Türkiye’den Avrupa birliğine vizesiz gidebilmek için muhteşem bir fırsat gibi görünüyor. Vanatu vatandaşlığı tam 113 ülkeye vizesiz seyahat hakkı sağlıyor. İngiltere ve Rusya bu rahat seyrüseferin adresleri arasında. Şu an için ederiyle vatandaşlık hakkı alabilen Bitcoin sistemi, gelecekte ülkeler satın alabilir mi?

Vanatu’lu Bitcoin’liler

Bitcoin’i bu kadar değerlendiren, tüm finans piyasalarında en çok işlem gören enstrüman yapan şey, ilk olmasıdır. Lidyalılardan sonra paraya yeni bir bakış açısı getirmek nerdeyse yüzyılları aldı. Sanal para işlemleri için kullanılan dijital para kartları, elektronik kartlar elbette vardı. Bitcoin havuzları ile sunulan sadece sanal para trafiği değildir. Var olmayan bir şeye değer vermek. ‘’Görmeden inanan’’ insan tabiatına güzel bir imgedir. Siber ağlarla, Dünya’nın her noktasını ziyaret etmek ve insanlar arası siber bir bağ yaratmak. Sistemin cazibesi buradan geliyor. Sistem net, devletler, hükümetler yahut denetleyici birimler olmadan da muazzam platformlar kurulabileceği görülmüş oldu. Hayran olunası bir sistem olduğu için artık devletler de tabii olmaya başladı. Vanatu’dan sonra vatandaşlık verecek ülkeler muhakkak olacaktır.

Vergi oranlarıyla avantaj sağlayan, bahis sitelerinin geçim kaynaklarına katkıda bulunduğu ülkeler ve devletler, sistemin blok zincirine eklenebilir.

Yukarı