Çarşı Medya
Asistan

Borsa Rehberi

Borsa Rehberi

Borsa, her gün para piyasalarında değerlendirilen ve birçok kişinin anlamadığı bir platformdur. Canlı platform, uluslararası işlem alanına sahip, döviz ve enstrümanların yer aldığı alandır. Dünya ekonomilerine neredeyse borsaya göre şekillenir ya da bora ekonomiyle şekillenir. Kim zaman rekorlar kırılır, kimi zaman borsa haberleri yumuşak tonda verilerek, ülke siyasetlerine nefes aldırılır. Peki nedir bu borsa?

Borsa Nedir?

Borsa hakkında en sade anlatımlarla;uluslararası ve tüm insanların işlem yapabileceği bir sistem olarak bahsedebiliriz. Halka arz edilen şirket hisselerinin ticareti yapılan bir platformdur. Şirket hisseleri alım- satım edilerek, fiyat farklarından oran sağlayarak para kazanma platformudur. Yatırım yapmayı sağlayan borsa sistem, şirketler için de kazanç kaynağı niteliğindedir. Şirket hisselerini satarak, kazanç sağlarlar. Sermaye geliri ve likit para için avantajlı bir platformdur.

Borsa Sisteminin Özellikleri ve Fonksiyonları Nelerdir?

  • Ticari değeri olan mal ve belgelerin, standartlar dahilinde alım- satım edildiği sistemdir.
  • Global borsa kuruluşları Hong Kong, Tokyo, Londra, İstanbul ticari merkezlerde bulunan piyasalarda işlenir.
  • Her ülkenin kendine ait kurumsal borsa kuruluşları bulunur.
  • Borsa sisteminde aracı kurumlarla işlem yapılır. Kurumlar; yatırımcı ve piyasa bağlantısını sağlarlar.
  • Yatırım danışmanlığı, yatırım alışverişi, portföy yöneticiliği ve aradaki sözleşmeler, borsa aracı kurumlarıyla sağlanır.
  • Aracı kurumlar, sermayeci ve yatırımcıdan komisyon alarak hizmet sağlarlar.
  • Borsada platformunda sunulan tüm araçların fiyatları, serbest piyasa arz/ talebine göre belirlenir.
  • Arz/ talep hızlı değişkenliğinden, piyasalara yansıması, borsanın hareketlerini belirler.
  • Ekonomi, ülke politikaları, ticari enstrümanın değeri ve arzıyla farklı kıstaslarla fiyat değişimi ve belirlemesi yapılır.
  • Borsa hareketleri, sistemin karakteristik özelliğinden kaynaklıdalgalı olması borsadan kâr sağlanmasını ve öngörülebilen işlem fırsatlarını sunar.

Borsadan Para Kazanılır mı?

Borsada etkin olan ve geniş işlem hacmine sahip olabilen şirketler, hisse sahipleri ve büyük yatırımları olan kişiler, borsa alım- satım çeşitleriyle, borsayı etkileyebilir özelliktedir. Fiyat dengeleri, azalış ve artışlar, borsada güçlü hacme sahip olan kişilerle de belirlenebilir. Bu nedenle borsa canlı takip özellikleri, yatırım özellikleri bilinerek, deneyimle yatırım yapılmalıdır. Hisse satın almak borsada para kazanmak için en kolay yöntemlerden biridir.

Yukarı