Çarşı Medya
Asistan

Cep Telefonu Teknolojisi

Cep Telefonu Teknolojisi

Bir zamanlar hayal bile edilemeyen cep telefonları günümüzün zaruri ihtiyaçları hâlen geldi. Artık herkesin bir cep telefonu bulunuyor hem de en üst teknolojiye sahip telefonlar. Eskiden kocaman ve hantal ola telefonlar gittikçe daha zarif ve teknolojik bir görünüm kazandı. Peki, bugüne kadar cep telefonları hangi safhalardan geçmiş başlangıçtan bugüne neler değişmiş?

Tarih İçinde Telefonun Gelişimi

Tarih içinde bilinen ilk haberleşme araçları posta kuşları, duman ve mektup olarak tarihe geçmiştir. En yaygın haberleşme aracı mektuptur. Fakat zamanla sanayi devrimi yaşandı ve teknolojik devrimler yapıldı. 18. Yy sonlarında ilk olarak telgraf icat edildi. Telgraf, bilinen ilk kablolu iletişim aracıdır. Yani geçmişi telefondan da eskidir. 19. Yy sonlarında yani 1876 yılında Graham Bell tarafından telefon icat edildi. Böylece çağımızın en popüler iletişim aracı olan telefonun temelleri atılmış olur.

Tarihteki İlk Telefon

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi teknoloji tarihinde ilk telefon Graham Bell ile hayatımıza girmiştir. Graham Bell’in annesi işitme engelli olduğu için yaptığı çalışmalarda ve buluşlarda hep işitme engellilere öncelik tanıdı. Telefonu bulması da bununla ilgili bir durumdur. Bu icadı yaparken kendisi bir elektrik mühendisi olan Watson ile işbirliği de yapmıştır. Ortaya çıkan telefona radyofon adını vermiş ve seslerin kablo yoluyla iletildiği bir icatta bulunmuştur. Kablo sorunları ortaya çıkmış ve santraller kurulmuştur. Bu santraller insanların iletişim kurmasında görevli merkezler haline gelmiştir. Stowger adında bir kişi cenaze malzemesi satıyordu ve ilk olarak santralsiz telefona geçişi o sağladı. Bu telefon halk tarafından kızsız telefon diye adlandırıldı. Bunun nedeni de önceki kurulan santrallerdeki santral görevlilerinin bayan olmasıdır. Artık onlar aradan çıkınca kızsız telefon diye bilinen telefonlar kullanılmaya başlandı.

Geçmişten Günümüze Telefonlar

İlk çıkan telefondan bugüne kadar bir inceleme yaptığımızda büyük bir değişim gözlemliyoruz. Hem ebatlarda hem de işlev ve şekilde yaşanan ve görülen bu değişiklikler insanları hayrete düşürecek derecede farklar içeriyor. İlk çıkan telefon Graham Bell’in icadıdır. Sonra ahizeli telefon devamında radyo dalgalı sonra tuşlu telefon, daha sonra cep telefonları ve çağımızın harikası akıllı telefonlar.

Ahizeli Telefon: ahizeli telefonlar ilk telefon icadından sonra satışa çıkmıştır. Bu telefonların iki ayrı mekanizması bulunuyordu. Bunlar konuşma ve dinleme için tasarlanan mekanizmalardı.

Radyo Dalgalı Telefon: Ahizeli telefondan bir sonraki dönem de radyo dalgalı telefon dönemidir. Öncelikle Marconi diye bilinen 20 yaşında bir İtalyan genç radyoyu icat etti sonra da radyo dalgalı telefon icat edildi. Artık tek kablo ile birden fazla konuşma sağlanmaya başlandı. Bu yeni icat edilen telefona telsiz denmiştir.

Bu iki önemli icat telefonun gelişim serüveninde son derece önemli rol oynamaktadır. Devamında ise tuşlu telefon, cep telefonu ve akıllı telefonlar gelmektedir. Cep telefonu teknolojisi konusunu bu şekilde genel hatlarıyla ele almış olduk.

Yukarı