Çarşı Medya
Asistan

Cilde İyi Gelen Yiyecekler

Cilde İyi Gelen Yiyecekler

Cildimiz, vücudun diğer bölgelerine göre daha hassas bir yapıdadır. Onarımı, bakımı ve nemlenmesi için itina göstermek gerekir. Tıpkı genel vücut sağlığımız gibi cilt bakımı için de beslenmemize dikkat etmemiz önemlidir. Cildimize iki şekilde bakım ve uygulama yapabiliriz. Bunlardan ilki cilde doğrudan maske ve krem şeklinde uygulama yapmaktır. İkincisi ise beslenme yoluyla cilt sağlığını korumaktır. Çünkü cildimizdeki sivilceler, lekeler ya da diğer yağlanma sorunları genelde yanlış beslenme kaynaklıdır. Bu nedenle iyi ve bakımlı aynı zamanda temiz görünümlü bir cilde sahip olmak için beslenmeye dikkat edilmelidir.

İşte Cilt Sağlığımız İçin Almamız Gereken Besinler

Cilt sağlığımız için yediğimiz, içtiğimiz besin ve gıdalar büyük önem taşımaktadır. Daha genç ve bakımlı bir cilt için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Su: Cilde iyi gelen yiyecekler konusuna su ile girmek yerinde olacaktır. Her ne kadar içecek sınıfında olsa da cilt konusunda önem bakımından ilk sırada yer almaktadır. Suyun cilde sandığınızdan daha fazla faydası bulunuyor. Genç ve dinamik bir cilt için su tüketimine önem vermek gerekir. Bazı kişiler su içemediğini söyler ya da suyun kilo vermek ile ilgili olduğu düşünülür. Hâlbuki su tüketmenin her konuda faydalı olacağı biliniyor. Cildinizi gençleştirir, kırışıklıkları giderir ya da azaltır, oluşumunu erteler. Bu bile başlı başına bir etkendir. Ciltteki kuruluğu giderir ve pullanma konusunda da bol su tüketimi önemlidir. Günlük ise ortalama iki litre su önerilmektedir.

Domates: Domates içerdiği likopen sayesinde cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve cildin daha genç ve dinamik görünmesine sağlar. Ayrıca domates tüketimi yazın güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korumaktadır.

Havuç: Havuç denince akla göz sağlığı gelir. Gözleri koruması bakımından sıkça tüketilmesi önerilir. Fakat havuç tüketmek içerdiği A vitamini sayesinde cilt sağlığı için de faydalı ve önemlidir. Cildi güzelleştirmek için kullanılan bakım ürünlerinin içinde genelde retinol bulunur. Retinol havuçta da bulunmaktadır.

Ceviz ve Badem: Ceviz ve badem cilt bakımında etkili gıdalardır. Kuru gıdalar içinde en çok tavsiye ve tercih edilen bu ikili cilt hücrelerinin tahribatını önleyip onları güçlendirerek, toksinlerin bu hücrelere girip zarar vermesine engel olur. Böylelikle hücrelerde gözlenen bu işlemler cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Diğer taraftan ceviz ve badem E vitamini içermektedir. Bu da demek oluyor ki elastin liflerinin güçlenmesinde etkilidir.

Balık: Balık, içerdiği B vitaminiyle cildi korumakta ve yıpranmasını önlemektedir. Balığın içeriğinde Omega 3 yağ asitleri bulunur. Cildin nemini arttırır, tahribatı kısa sürede iyileştirir ve güçlendirir. Bu konuda özellikle somon balıkları tavsiye edilmektedir.

Yeşil Sebzeler: Sebze tüketimi bütün diyet çeşitleri için bütün cilt ve vücut sorunlarında neredeyse her daim en sağlıklı besinler olarak biliniyor. Bu besinlerde C vitamini ve demir bulunması cilt için son derece faydalıdır. Cilt hücreleri için gerekli oksijenin ulaştırılması konusunda yeşil yapraklı sebze tüketimi önemlidir.

Genel olarak yağlı gıdalardan sakınarak taze ve doğal besinler tüketerek cilt sağlığınızı korumuş olursunuz.

Yukarı