Çarşı Medya
Asistan

Ölmeden Önce Gezilmesi Gereken Yerler

Ölmeden Önce Gezilmesi Gereken Yerler

Her seyahat tutkununun bir gün hayalidir dünya turu yapmak. Bu hayali barındıranlar için daha önce hiç görmediği yerlerde bulunarak oranın tarihi havasını solumak kadar önemli bir şey yoktur. Bir karavanın içinde ya da normal bir araçla hiç fark etmez, “muhakkak görmelisiniz” dediğimiz ölmeden önce gezilmesi gereken yerleri sizler için listeledik.

Aogashima – Japonya

Japonya’da küçük bir adada bulunan Agoashima Yanardağı 1652 yılında yaşanan volkanik patlamalardan sonra oluşmuştur. Japonya’nın oldukça turistik ve gözde olan yerlerinden biridir.

Petra – Ürdün

Ürdün’deki Petra Antik Kentinin önemli bir özelliği vardır. Güneş ışınlarının açısına göre kayalıkların rengi kırmızı, turuncu, sarı ve pembeye dönüşür. “Tarihin yarısı kadar yaşlı gül kırmızısı şehir” dizeleriyle şiirlere konu olan Petra Antik Kenti Ürdün için çok önemli bir yerdir.

Rio Maggiore – İtalya

La Spezia’nın batısında bulunan Rio Maggiore engebeli sahillerden oluşur. Masmavi denizi ve dağınık mimarisiyle sizleri büyüleyecektir.

Solucan Mağara – Yeni Zelanda

Sadece Yeni Zelanda’da bulunan Arachnocampa Luminosa tırtılı geceleri parlamaktadır. Bu özel tırtıl da sadece Solucan Mağara’da bulunur. İnanılmaz görüntülere sahip olan Solucan Mağara’sını muhakkak görmelisiniz.

Pamukkale – Türkiye

Doğal bir yapı olan Pamukkale Türkiye’nin Denizli kentinde bulunur. Kaplıcaları, travertenleri ve mineralleriyle eşsiz bir görünüme sahiptir.

Neuschwanstein Şatosu – Almanya

Neuschwanstein Şatosu ya da Kalesi, yüksek bir tepeye kurulmuştur. Tam 6 katlı olan bu şato, Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı olan Füssen civarındadır.

Ha Long Bay – Vietnam

1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınan Ha Long Bay “Alçalan Ejderha” anlamına gelir. Doğu Asya bölgesinin gözde tatil merkezlerinden olan bu koy Vietnam sınırları içerisindedir.

Fingal Mağarası – İskoçya

Altıgen biçimli sütunlardan oluşan bu mağara 70 metre uzunluğundadır. Patlama sonucu oluşan lavlar okyanusa aktıktan sonra doğal bir bazalt altıgen sütunlar meydana gelmiştir. Fingal Mağarası, İskoçya’nın Staffa Adası’nda bulunur.

Saint Lucia – Kuzey Amerika

Doğu Karayip denizindeki küçük bir adada bulunan Saint Lucia, Karayip Denizi ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunan bir doğa harikasıdır. Mavi ve yeşile doyasıya tanık olacağınız bu Saint Lucia ölmeden önce gezilmesi gereken yerlerden birisi.

Venedik – İtalya

Dünya turuna ya da ufak bir yurt dışına çıkacaksanız hiç şüphesiz Venedik size harika anılar yaratacaktır. Meşhur kanalları, renkli evleri ve kiliseleriyle Venedik 118 adanın üzerine kurulmuş bir şehirdir.

Yellowstone Ulusal Parkı – ABD

1 Mart 1872 tarihinde Devlet Başkanı Ulysses S. Grant’ın onayıyla ABD ve Dünya’nın ilk ulusal parkı olan Yellowstone Ulusal Parkı, ABD’nin Montana, Idaho ve Wyoming eyaletlerinde yer alır. Sarı bir zemine sahip olan ulusal park gerek tarihi gerekse turistik açıdan çok önemli bir yerdir.

Zion Ulusal Park – ABD

Bir başka ABD ulusal parkı da Zion Ulusal Park’ıdır. Utah eyaletinde bulunan Zion Ulusal Park’ının 593 kilometre kare yüzölçümü vardır.

Büyük Mavi Çukur – Belize

300 metre çapı ve 124 metre derinliğindeki bir çukurdur Büyük Mavi Çukur. Belize açıklarında bulunur ve Belize City’ye 70 kilometre uzaklıktadır.

Kızıl Sahil – Çin

Kızıl Sahil, adını tuzlu topraklarda yayılan Flourishes adındaki deniz otu türünün görünümünden almıştır. İlkbaharda büyüyen bu bitki yaz boyunca yemyeşil renkte olurken, sonbahar mevsimi geldiğinde kırmızı renge bürünür ve insanlar kızıl bir plaj manzarasıyla karşı karşıya kalırlar. Kızıl Sahil’in büyük bir bölümü halka kapalıdır.

Ağrı Dağı – Türkiye

Zirvesinde bulunan kar ve buzullar dört mevsim boyunca erimez. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı volkanik bir dağdır. Ülkemizde gezilmesi, görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Antilop Kanyonu – ABD

En çok fotoğrafı çekilen ve en çok ziyaret edilen kanyon unvanını elinde bulunduran Antilop Kanyonu, ABD’nin Arizona eyaletinde oluşan erozyon sonucunda meydana gelmiştir.

Taç Mahal – Hindistan

Hindistan’ın Agra kentinde, 1631-1654 yıllarında inşa edilen anıt mezar, İslami türbe mimarisinin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilir ve tam 73 metre yüksekliğe sahiptir.

Kız Kulesi – Türkiye

Efsanelere, masallara konu olan ve hakkında pek çok rivayetler anlatılan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nda Salacak açıklarında bulunan adacık üzerine inşa edilmiş bir yapıdır. Tarihi açıdan çok önemli bir yer olan Kız Kulesi, manzarası ve hikayeleriyle İstanbul’u ziyaret eden tüm insanların görmeden gitmeyeceği bir yer haline gelmiştir.

Tikal – Guatamela

Guatamela’da bulunan yağmur ormanlarındaki Peten ilindeki en büyük Maya kenti ve bir tören merkezidir. Eskiden küçük bir köy olan Tikal, olağanüstü manzarasıyla gezi listelerinin olmazsa olmazlarındandır.

Rio de Janerio – Brezilya

Dünyanın en ünlü iki sahiline ev sahipliği yapan Rio de Janerio, Sao Paulo’dan sonra Brezilya’nın ikinci büyük şehridir. Dünyaca ünlü karnavalları, festivalleri ve eğlenceleriyle ünlüdür.

Çin Seddi – Çin

Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısınca uzanan Dünyanın en büyük duvarıdır. Uzaydan dahi göründüğü iddia edilen bu yapı Po Hay körfezinin deniz kıyısından başlar ve Pekin’in güneybatısına uzanır.

Eyfel – Paris – Fransa

Aşıklar şehri Paris’in hatta tüm Fransa’nın en önemli yapısı olan Eyfel Kulesi ismini kulenin inşasını yapan firma olan Gustave Eiffel’den almaktadır. Büyüleyici bir manzaraya tanık olan Eyfel Kulesi ölmeden önce gezilmesi gereken yerlerdendir.

New York – ABD

İş dünyasının merkezi, rengarenk ve oldukça hareketli bir şehir olan New York dünyanın ve ABD’nin önemli şehirlerindendir.

Roma – İtalya

Roma, adeta dünyanın en büyük açık hava müzesidir desek yanlış olmaz. Yemekleri, mimari yapıları ve şehrin sanata olan ilgisi Roma’yı ve İtalya’yı eşsiz kılan özelliklerdendir.

Atina – Yunanistan

Eşsiz müzelere ve meydanlara ev sahipliği yapan Atina’da pek çok antik kalıntıya rastlamanız mümkündür. Özellikle Akropol tapınağı kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

İstanbul – Türkiye

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul görkemli camileri, hareketli yaşamı ve buram buram tarih kokan sokaklarıyla aşık olunası güzellikte bir şehirdir.

Singapur

Şehirde bulunan Küçük Hindistan, seyyar yemekçiler, ışıltılı yapılar… Evet, ölmeden önce gezilmesi gereken yerlerlistemizde Singapur da kendine yer buluyor. Uzun ya da kısa hiç fark etmez, tatilinizin bir bölümünü Singapur’a ayırmanızda fayda var.

Sydney – Avustralya

Doğa ve şehir hayatının mükemmel bir şekilde harmanlandığı Sydney, Avustralya’nın en önemli şehridir. Ünlü sahilleri, Opera Evi ve pek çok güzellikleriyle dünyanın en iyi şehirlerinden birisi olan Sydney tatilinizi kusursuz kılacaktır.

Yukarı