Çarşı Medya
Asistan

Çocuklar Neden Tırnaklarını Yer?

Çocuklar Neden Tırnaklarını Yer?

Çocuklar birçok sebepten dolayı tırnaklarını yiyebilir. Genellikle bu sebepler psikolojik nedenlere dayanır. Stres, can sıkıntısı ya da duyulan bir merak ile düzeltilmesi zor, kötü alışkanlık kazanılır. Küçük yaşta tırnaklarını yemeye alışan bir çocuk, gençlik ve yetişkinlik döneminden de tırnaklarını yemeye devam edebilir.

Çocuklar büyürken kendilerini ifade etmeye çalıştıkları zaman ve bu konuda yetersiz olduklarını hissettiklerinden çeşitli savunma mekanizmaları geliştirirler. Kendi iç dünyasına kapanan bir çocuk ya da ebeveynlerinin baskılarına maruz kalarak gerginlik yaşayan çocuk, tırnaklarını yemeye başlayabilir.

Tırnak Yeme Problemi Nasıl Çözülebilir?

Eğer çocuğunuz endişeli bir yapıya sahipse, endişeleri hakkında onunla konuşun ve anlamaya çalışın. Başlıca sebepler üzerinde durarak endişelerinin kaynağına ulaşmaya çalışın. Bu sayede dipte yatan nedeni bularak çözüme ulaştırabilirsiniz.
Bu kötü alışkanlığı bırakması için, çocuğunuzu azarlamadan ve hatta şiddet göstermeden yönlendirmeye çalışın. İlgisini verebilecek farklı alanlar yaratın. Bu sayede yaşadığı endişe ve korkuların üstesinden rahatça gelebileceği için, sorunu çözümü kolaylaşacaktır.
Eğer çocuğunuz bu alışkanlığını bırakmaya çalışıyorsa ona yardımcı olun. Bazı alışkanlıkların bırakılma süreçlerinin zor olabileceğinden bahsedin. Ona bu süreçte her zaman destek olacağınızı söyleyin ve hissettirin.
Zaman zaman bu alışkanlığını geri dönecek gibi olsa da asla pes etmeyin ve desteğinizi sürdürmeye devam edin.

Tırnak Yemeyi Durdurma Stratejileri

Çocuk tırnak yemeyi bırakmıyor diye pes etmek yok. Unutmayın ellerindeki, tırnak aralarındaki tüm bakteriler onun vücuduna giriyor. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan çocuklar bu nedenle sık sık hastalanabilir.

Sürekli tırnak yiyorsa ve tırnakları yara oluyorsa o zaman çizgiyi aşmış demektir. Onu aktif olabileceği boş kalmayacağı şekilde yönlendirmeniz gerekir. Çeşitli sporlar, kitap okuma, resim yapma vb.

Ayrıca bu davranışı engellemenin birkaç yolu var:

Günlük olarak tırnaklarını kes; Çocuğunuzun tırnaklarını kesmek, tırnak altındaki yüzey alanını azaltır - bu da daha az kir anlamına gelir. Sonra tırnaklarını yerse, ağzına giren daha az bakteri olacaktır. Tırnak etlerine de iyi bakın; tırnağı çevreleyen cilde giren bakteriler kötü enfeksiyona neden olabilir. Küçük bir tırnak törpüsü veya makasını yakınınızda tutun.

Yedek bir şey bulun; Çocuğunuzun ağzına koyabileceği sağlıklı bir şey arayın. Havuç, salatalık olabilir. Biraz büyükse atıştırmalık olarak çerezler verebilirsiniz.

Başka bir şeye odaklanmasını sağlayın;  Elinde tutup oynayabileceği stres topları, oyun hamurları, el işi ürünler gibi.

Tırnak yediğinde onu uyarmak için bir sinyal bulun; Örneğin başkalarına duyurmamak için aranızda bir kod belirleyin, en sevdiği meyve adı gibi ya da daha yaratıcı isimler bulabilirsiniz. Bu bilinç altına yerleşir ve tırnak yiyorum annem uyaracak hemen bırakmalıyım sinyali beyne gider.  

Ödül sistemi oluşturun; Cetvel tutun, bir gün boyunca hiç tırnak yemezse onu istediği bir oyuncak alın ya da sevdiği birşeyler yapın. Bir hafta boyunca  yemezse onun için ufak bir gezi ayarlayın, lunaparka götürün vs. Ödül almak için tırnak yemeyi bırakacaktır ve bu alışkanlık zamanla bilinç altından çıkacaktır.

Manikür yaptırın; Erkekler için harika olmasa da, kızınız biraz büyüdükten sonra tırnaklarını yaptırdığı için heyecanlı hissedecektir. Siz de onunla birlikte manikür yaptırın. Hem aranızda eğklenceli bağlar oluşur hem tırnakları bozulmasın diye artık yemekten vazgeçer. Eğer yerse sizin tırnaklarınız güzel görünür ve onunkilerin şekli bozulur. Annesini örnek alan hiçbir kız çocuğu annesinden aşağı olmak istemez. Ona yakışır bir şekilde görünmek ister.

Acı oje deneyin; Her zaman standart uygulamadır. Tükürükle birlikte ojedeki maddeler açığa çıkar ve ağzı acıtır ya da yakar. Bazılarında aseton ya da acı biber vardır. Onları sürerseniz gözünü ovuştururken yakabilir. O nedenle dikkatli olmalıdır.

Doğal sonuçları anlatın; Hatta ona mikropları gösterin. Eğer tırnaklarını yersen karnına bu tür varlıklar girer ve sağlığını olumsuz etkiler. Güzel bir kız- erkek olarak kalmak için tırnaklarını ağzına götürmemelisin vs gibi açıklamalısınız.

Okul Döneminde Neden Daha Fazla Tırnak Yeme Görülür?

Bu dönemde ilk kez aile dışında bir sosyal ortama giren çocuk, kendi başına kaldığı ve ait olduğu kurum içinde uymak zorunda bulunduğu kurallar çerçevesinde baskı hissedebilir. Bu yüzden baskı hissederek tırnaklarını yemeye başlayabilir. Okul içinde mükemmel bir öğrenci veya örnek bir çocuk rolü yüklenmiş çocuklar, yaşadıkları bu baskı ile başa çıkamayabilir ve bu davranışa yönelebilirler. Okul döneminden ilk zamanlar yoğun kaygı dönemi yaşayan çocuklar, aşağıdaki endişeleri taşıyabilirler:

  • Kendilerine güven duyamamaları,
  • Okul ya da öğretmen ile ilgili yaşadıkları sorunlar,
  • Mükemmel eğitim sitemi içinde hareket eden ailelerin yaratığı baskılar,
  • Başarısızlık korkusu,
  • Öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği gibi, değişik sıkıntıların oluşturduğu eğitim sorunları,
  • Arkadaşlarınla iletişim kuramama,

Bunun gibi durumlar karşısında her zaman davranışın asıl nedenine ulaşılmaya çalışılmalıdır. Bu konuda okul içindeki rehberliklerden faydalanabilir ya da diğer profesyonel yöntemleri deneyebilirsiniz.

Daha Kötü Yapmaktan Kaçının

Ceza verirseniz ya da mikroplara karşı çok fazla uyarırsanız ters tepebilir. Hayatını mikroplardan korkan, takıntılı, anksiyete sahibi biri olabilir. Bunu asla istemezsiniz sadece küçük hatırlatmalar, eğlenceli çözümlerle sonuca varmaya çalışın.

Özellikle tırnaklarını yediği için onu utandırmak da bu alışkanlığın artmasında etken olacaktır

Çocuğunuzun tırnak yeme güdüsünü yönetmesine yardım edin ancak durdurmak için fazla abartmayın. Ona “iğrenç” olduğunu söylemek yerine neden tırnak yemenin iğrenç görüldüğünü anlatın.

“Tırnaklarınla çok fazla ilgilendiğini fark ediyorum. Okuldaki arkadaşların da bunu fark etmiştir ?” Gibi bir şey söyleyerek zaman zaman konuyu ele geçirebilirsiniz. Başkalarının bunu yaparken görebileceğini söylemek, başkalarının yanında tırnak yemesini engelleyebilir.

Ya da çocuğunuzu tırnak yiyenlerin elleri ağrırmış, başarını kısıtlayabilir vs de diyerek ileriye dönük planlarında olumsuz sonuçlar doğuracağını düşündürüp bu durumdan onu koruyabilirsiniz.

Bu alışkanlıktan vazgeçmiyorsa, zaman tanıyım her gün değil arada bir uyarın. Bir gün bunun kötü bir şey olduğunu anlayacaktır.

Yukarı