Çarşı Medya
Asistan

Çocukların oruç tutması doğru mu?

Çocukların oruç tutması doğru mu?

Yaklaşan ramazan ayı içerisinde ebeveynler çocukların oruç tutmasını isteyebilirler. Bu istekleri karşısında çocuklar oruç tutmayı tercih edebilirler. Aileler çocukların oruç tutması doğru mu sorusuna cevap aramışlardır. İşte bu önemli soruya cevap bulacağınız haberimiz!

Çocuklar Oruç Tutabilir Mi?

Çocuklar aileleri ile ortak bir şey yaşamak isteyebilirler. Bunlardan bir tanesi de oruç tutmak olacaktır. Dolayısı ile aileleri ile hevesli bir şekilde oruç tutmak isteyebilirler. Kendilerini büyümüş olarak hissetmeleri için oruca başlayacak olan çocuklar ilk olarak yarım oruç şeklinde tutmaları gerekir. Yarım oruç şeklinde tutulan çocuk orucuna tekne orucu denir. Bu oruç aslında çocuklar için faydalıdır. Çocukların oruç tutması doğru mu sorusunda karşılaşacağınız sorunlarda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur.

Sıcak Aylarda Çocuklar Oruç Tutabilir Mi?

Ortalama olarak 16 saat boyunca aç ve susuz kalmak çocukların bünyesine göre olumsuz olabilecek durumlardan bir tanesidir. Bu olumsuzluklar için genel olarak çocukların tekne orucu tutmaları önerilir. Çocukların sağlığı için olumsuz olabilir. Çocuklar tam büyüme evrelerinde ve metabolizmaları gelişim evrelerinde iken besinlerin temel kaynağı olan protein ve mineralleri tam olarak almaları gerekir.

Özellikle yaz ayları içerisinde protein ve sıvı alımına çocukların daha fazla dikkat etmesi gerekir. Yaz aylarında çocuklar daha fazla dış aktivitelerde bulunacağından dolayı daha fazla sıvı tüketimi yaşayacaklardır. Bu nedenle çocukların oruç tutması doğru mu konusunda sıcaklığa göre de değerlendirilmelidir.

Çocuklar Oruç Tutarsa Başarıları Azalır Mı?

Gün içerisinde çok fazla aç kalacakları ve susuz kalacakları için çocukların başarılarında azalma gözlemlenebilir. Çocukların başarılarında azalma olmaması için mutlaka beslenmelerine dikkat etmelidirler. Ebeveynler çocuklarını oruç tutmaları konusunda zorlamamalı ve bu nedenle oluşacak olan başarısızlıklarında çocuklarını suçlamamalıdırlar.

Oruç Tutan Çocuklar Zayıflar Mı?

Çocuklarda metabolizma hızlı çalıştığı için besin tüketimi de hızlı olmaktadır. Bu durum karşısında çocukların sadece sahur ile beslenmeleri önerilmez. Sahur yapmanın dışında ekstra besinlerin de gün içerisinde alınması gerekir. Çocuklar gün içerisinde daha fazla hareketli oldukları için mutlaka besin tüketiminde dikkat etmelidirler. Çocuklar her gün tartılmalı boy ve kilo ölçümü yapılmalıdır. Bu durum karşısında artık çocukların kilo kaybı gözlemlenirse oruç tutmaları zorlanmamalıdır. Eğer ebeveynler için önem veriyorsanız ve çocuğunuz da siz kadar istekli görünüyorsa çocuklar için olan ve öğlen saatlerine kadar tutulan tekne orucunu önerebilirsiniz.

Çocuğunuz için dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi beslenme olmalıdır. Beslenme konusunda ne kadar önem verirseniz çocukların gelişimleri ve başarı düzeyleri durumunda da o derece olumlu sonuç alabilirsiniz. Çocukların oruç tutması gerekirse gün içerisinde dirençleri düşmemesi açısından şekerli gıdaları tüketmelerini önerebilir mutlaka sıvı içecekleri de içirmelisiniz. Çocuklarınıza sıvı içeceklerin yanında meyvelerden de takviye yapabilirsiniz.

Yukarı