Çarşı Medya
Asistan

Ramazanda ağız kokusuna çözüm

Ramazanda ağız kokusuna çözüm

Sadece Ramazan ayında değil, diğer zamanlarda da uzun süre açlık ve farklı yiyeceklerin tüketilmesi gibi nedenler nefes kokusuna neden olabilmektedir. Ramazan'da ağız kokusuna çözüm konusu için ''ağız kokusu'' konusunun 3 farklı nedeninden ve şeklinde bahsedebiliriz.

Ağız kokusu, mide ve yemek borusundan gelen koku ve bebeklikten gelen kalıcı nefes kokusu, başlıca çeşitleridir. Bebeklikten gelen ve bazı insanların geçmeyen ağız kokusu vardır. Nefes ya da ağız kokusu olarak değil, direkt tüm yemek sistemine hakim olan bir kokudur. Temel nedeni bilinmemekle birlikte, anne sütünün uzun süre emildiğinde, görüldüğü düşünülüyor.

Minimum 6 ay, maksimum 2 yıl emzirilmesi gereken bebeklerde, 5- 6 yaşına kadar anne sütü aldıkları görülebiliyor. 2 yıldan daha uzun süre anne sütü alan kişilerde, ömür boyu geçmeyen bir ağız kokusu vardır.

Ağız kokusu, çürük diş, iltihap, açlık gibi nedenlerle, boğazdan itibaren iletişim organları civarında olan bir kokudur. Dil üstü pası, diş çevresi leke ve paslar, iltihaplı dişler, yoğun ve ağır koku yapar.

Mideden gelen kokular, direkt açlıkla alakalıdır. Ramazan ayında uzun süre aç kalmak, yoğun bir nefes kokusuna neden olur. Rahatsız edici kokuyu gidermek en azından toplu taşıma, iş ve çalışma ortamları veya yakın temas bulunan ortamlarda, çevreyi rahatsız etmemek adına, pratik çözümler uygulanabilir.

İftar ve Sahur Arası Beslenme Sistemi

Yeme- içme fonksiyonları tüm gün yapılmadığından, tükürük bezleri salgıları azalır. Tükürük bezleri, ağız içini yıkamak ve ağızın daima temiz- sağlıklı olmasını sağlar. Bakteri üremesi ve diş çürüklerinin önlenmesini sağlayan tükürük bezleri, Ramazan'da tam çalışmadığı için, nefes kokusu olmaktadır.

Tüm gün tüketilmeyen çaylar, kahveler ve tatlılar bakterilerin artmasını, diş çürüklerinin çoğalmasını sağlar. İftar ve sahur arasında çok fazla çay- kahve tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Hem iftardan, hem sahurdan sonra dişler mutlaka fırçalanmalı, alışkanlığa göre gargara yapılmalıdır. Özellikle sahur sonrası, çabuk su içme ihtiyacı yarattığı için diş fırçalamalar göz ardı edilebiliyor. Nefes kokusunu önlemek için özellikle sahurdan sonra diş fırçalamaya özen gösterilmelidir.

Ramazan'da Gargara

Ağız ve nefes kokusunu önlemek adına, doğal gargara kullanmak idealdir. Diş etlerine iyi gelen, ağız kokusunu önleyen ve dişlerin beyazlamasına yardımcı olan tuzlu su ile gargara kullanabilirsiniz. Ağız antiseptiği, oruç tutan kişilere ağız kokusu önlemek için tavsiye edilir. Dil yüzeyi fırçalanmalı ve temizlenmelidir.

Asitli Yiyeceklerin Tüketimi

Ramazan ayında birçok kişinin ağız ve nefes kokusuna çözüm aradığı bilinmektedir. Ramazan'da ağız kokusuna çözüm, beslenme alışkanlıklarıyla alakalıdır. Sahurda karbonhidratlı yiyecekler tüketmek, asitli yiyecekler tüketmek, beklemiş midede koku oluşumuna neden olur. Özellikle sahur vaktinde süt içmek, ertesi gün ağız kokusunun kötü salınmasına neden olur. Sebze türleri, zeytin, meyve tüketmek, nefes kokusunu önler. Mevsiminde taze muz ve incir gibi meyveler, ağız kokusunu önler.

Yukarı