Çarşı Medya
Asistan

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

İnsanın başına gelebilecek en sancılı ağrılardan birisi hiç şüphesiz diş ağrısıdır. Özellikle geceleri bastıran bu ağrılar sizi uykunuzdan edebilir, ağrıdan kıvrandırabilir. Hastaneye gitmeden evde diş ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız makalemizin devamında çeşitli yöntemler bulabilirsiniz. Ancak en garanti yol elbette doktora başvurmaktır. Doktorunuz sizin için uygun bir tedavi uygulayabilir, diş ağrısı için ilaç verip ağrınızı dindirmeye yardımcı olabilir.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısına pek çok şey sebep olabilir. Diş minelerinin aşınması, darbeden dolayı kırılan dişler, iltihaplı diş etleri, sıkıntılı çıkan 20 yaş dişi, apse, sinüzit ve çürükler diş ağrısının başlıca nedenleridir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Diş Ağrısı Tedavisi

  • Dişlerinizi fırçalayın. Ağız ve diş temizliği çok önemlidir. Sterilize edilmeyen bir ağızda da diş ağrısı baş gösterebilir.

  • Sirkeli su ya da tuzlu suyla gargara yapmanız durumunda dişlerinizi ve ağzınızı bir nevi temizleyeceğiniz için diş ağrınızı geçirebilirsiniz. Ağzınızı bakterilerden temizleyerek çürük ve diş etini dezenfekte edebilirsiniz.
  • Diş ağrısını uyuşturmanın bir diğer yolu da ağrıyan yere karanfil koymaktır. Bu geçici bir çözümdür ancak sizi gerçekten rahatlatacaktır. Karanfil yoksa karanfil tohumunu da ağrıyı uyuşturmak için kullanabilirsiniz. Ya da piyasada satılan karanfil yağından alabilirsiniz. Küçük bir parça pamuğu top haline getirdikten sonra birkaç damla karanfil yağı damlatın ve ağrıyan dişinizin üzerine koyup hafif bir şekilde sıkıştırın.
  • Eğer diş ağrısını gece çekiyorsanız, yatarken yüksek yastık kullanın.
  • Ağrıyan bölgeye kesinlikle alkol, aspirin ya da kolonya koymayın.
  • Ağrıyan dişinize soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Eğer iltihaptan dolayı yüzünüzde bir şişlik oluştuysa şişen bölgeye de soğuk kompres yapabilirsiniz.
  • Soğan suyu ile gargara yapmanız da çok faydalı olacaktır. Çiğ soğan suyu, dişinizin ağrımasına neden olan bakterileri yok eder.
  • Soğanın yanı sıra ezilmiş sarımsak da antibiyotik özeliği sayesinde bakterileri öldürerek ağrınızı dindirmeye yardımcı olacaktır.
  • Zerdeçalı suyla karıştırdıktan sonra küçük bir şekilde hamur haline getirin. Daha sonra ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Zerdeçal bitkisinde bulunan antiseptik özellik çürümelere ve enfeksiyonlara karşı koyar.
  • Zeytin de diş ağrısına iyi gelir. Çekirdeğini çıkardıktan sonra ağrıyan bölgeye 1-2 dakika zeytin koyarsanız faydasını göreceksiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Noktalar Var

Yukarıda da vurguladığımız gibi ağrıyan dişinizin uyuşması için alkol, kolonya ve aspirin gibi maddeleri kullanmayın.Diş ağrısını evde tedavietmek için yukarıda saydığımız önerileri uygulayabilirsiniz. Diş ağrısının yanı sıra aşırı şişlik varsa ve diş ağrınız uzun bir süre geçmiyorsa muhakkak doktora gitmelisiniz ve doktorunuzun gerekli gördüğü tedaviye başlamalısınız.

Yukarı