Çarşı Medya
Asistan

Doğal Mucize; Bitki Çayları

Doğal Mucize; Bitki Çayları

Hemen hemen çoğu hastalığa karşı önerilen bitki çaylarının bulunduğunu baştan söylemek gereklidir. Düzenli tüketimleri çerçevesinde bitki çaylarından yana faydaların gözle görülmesi söz konusudur. Bu anlamda da hepsinin yararlı özelliklerinden söz etmek faydalı olacaktır. Sonuç olarak şikayetlerinize bağlı geçerli bitki çayı üzerinden çözüm bulabilirsiniz. Özellikle de kış aylarında tüketilmesi önerilenlere göz atacak olursak;

-Limon Çayı; Soğuk havalarda daha sık başımıza gelen enfeksiyon sorunlara karşılık limon çayı önerilir. İçerisinde C vitamini bolca bulunan çayda A ve D vitaminleri de mevcuttur.

Bademcik iltihaplarına karşılık kullanımlarına da yer verilir. Nezle olanlara iyi gelen çayın aynı zamanda sindirme dost olduğunu da belirtmek gerekiyor.

-Nane – Ihlamur; Yine kış aylarında tercih edilen çaylar arasındadır.

Soğuk algınlıklarına yakalananların çay kapsamında kendilerini daha iyi hissetmeleri söz konusudur.

Öyle ki bağışıklığın daha güçlü olması sağlanır. Bunun yanı sıra spazm giderici özelliğe de sahiptir.

Bunların akabinde mideye iyi gelen pek çok çay çeşidi de bulunur.

Gaz sorunu yaşayanların genel anlamda çaylardan şifa buldukları biliniyor. Bunun için doğru bitkisel çaylara başvurmanız önem arz eder.

Düzenli kullanımları sayesinde de sorunlardan tamamen kurtulmanız söz konusudur. Mideye dost çaylardan söz edecek olursak;

-Papatya Çayı; Özellikle de sabahları aç karna içilen papatya çayı sayesinde midenin yatıştırılması söz konusudur.

Şöyle ki iştah açıcı özelliğe dahi yer verdiği bilinir. İdrar çoğaltıcı ve gaz giderici olarak da kullanımlarında bulunabilirsiniz.

-Nane – Limon Çayı; Sürekli mide ağrısı çekenlerin nane-limon çayında şifa buldukları biliniyor. Uykusuzluk sorunlarında dahi yetişkinlerin tüketmesi önerilir.

Nezle olan kişilere de iyi gelen özel çaylar arasında yerini alıyor.

Adet döneminde kadınların da bitki çaylarından şifa bulmaları söz konusudur. Örneğin kan yapıcı etkiye sahip civanperçemi çayının önerildiğini duyacaksınız. Adet döneminde oluşan ağrılar için de adaçayı tüketimlerine yer verilir. Sıcak suda birkaç dakika demlenen çayların yatıştırıcı etkisi de mevcuttur. Son olarak da nefes darlığına özel elma çayından söz etmek gereklidir. Kanın temizlenmesi ve hazmı daha hızlı olması adına da elma çayına başvurulduğunu söylemek gerekiyor. Bunun gibi faydalı çaylardan bazıları;

  • Enginar çayı
  • Funda çayı
  • Ginko biloba çayı
  • Gülhatmi çayı
  • Melissa çayı
  • Mersin çayı
Yukarı