Çarşı Medya
Asistan

Emlakta Panoramik Görüntünün Çarpıcı Etkisi

Emlakta Panoramik Görüntünün Çarpıcı Etkisi

Sanal tur, 360 ° panorama turlarıdır; aslında geçmişte okuduğumuz masalları hayal etmek ve masalın içinde onun bir parçası olmak kadar mistik… Sanal tur size mekanı gezdirirken içinde kaybolup gidersiniz… Niyetiniz alıcı olmak değilse bile hiç bilmediğiniz bir yeri gezmek size ilham verir. 3D - bunun için tasarlanmamış mıdır zaten!

Ne Aldığını Bilme Arzusu!

Müşterilerin %98'i ne aldıklarını bilmek ister. Yüzde 2’lik kısım kendi mal varlıklarıyla ilgilenmeyenler (ki bunun için hem çok zengin hem de pervasız olmak gerekir) ya da kelepirlerden hoşlananlardır. Bu istatistik gösteriyor ki sanal tur sayesinde daha mekana ulaşmadan alıcı karar verebilir. Eğer görülenler tasarlanan iş fikirlerine uygunsa ya da kişi kendini içinde hayal edebiliyorsa gidip görmeye karar verilir. Ancak görmesine gerek olmadığının farkındadır. Alıcı değerli vaktini harcayıp ziyarete giderse o zaman kurdu kuzudan ayırdınız ve potansiyel alıcınız %79 müşteriniz oldu demektir.

Zaman Kavramındaki Boşluk!

Vaktiniz değerli, sözleşmeler, anlaşmalar, borsa, finans… Satın alınacak gayrimenkulu kendi gözlerinizle görmek paha biçilemezdir ancak konforlu bir şekilde oturduğunuz yerden bunu virtual yapma imkanınız varsa durum biraz değişir. Sanal tur ile normalde mekanda harcayacağınız zamanın %1 ini harcarsınız. Üstelik gidiş dönüş yol süresi, tanışma faslı ve yürüyüp bakarken harcayacağınız zaman enerji kavramını değiştirir. Artık yorucu ve sıkıcı olmaya başlar. Yol bölü hız; eşittir zaman!

İnternet alışverişinin kartopu gibi büyümesine şaşmamalı…

Binayı internet üzerinden nasıl satabilirsiniz? Kişiye manzarayı nasıl gösterebilirsiniz? Aslında, sadece dairenin basit fotoğraflarını kullansanız bile, bu büyük bir avantaj olmuyor mu?

Unutmayın; fotoğrafsız ilanları ABD’nin %99,7 si, AB’nin %97,6’si dikkate almıyor. Ülkemizdeki oran da %80’lerdedir. Ancak sanal tur ürününü diğerlerinden ayırmanın yepyeni bir yoludur.

Sanal tur düz fotoğraflardan çok daha canlıdır. Müşteriler gerçek bir tura çıkarlar, içeri girerler, istediklerine bakarlar, yerden tavana kadar incelerler…

Güvenmek İşin Özü

Yat satıcılarının neredeyse %100ü sanal tur kullanır, diğerleri sırayla; kafeler, restoranlar, oteller, sinema salonları, emlak acenteleri ve seyahat acenteleridir.

En hızlı yükseliş şu an gayrimenkulde yaşanıyor, satıcı sanal turun getirilerini fark etti ve alıcı da daha rahat alışveriş yapabiliyor. Neden mi? Sanal tur müşterinin güvenini arttırır, daha fazla kişi rezervasyon yaptırır veya satın almasını sağlar. Bu etki psikolojiktir.

Dahası, sanal turlar projeyi göstermenin, sunmanın, ücretsiz reklam yapmanın, gelemeyen herkese manzarayı göstermenin en avantajlısıdır.

Sanal Turun Faydaları

Vaktin değerli olması, ne alındığını bilme isteği ve güven; bu 3 ana unsur dışında;

  • Dünyanın dört bir yanından izleyici kitlesine ulaşırsınız, bakış açınızdan sunduklarınızı sahnede görme fırsatına herkes bayılır. Bu da global anlamda müşteri kazandınız demektir. 
  • Mülkünüzü, binanızı ya da mekanı rakiplerinizin sunduklarından çok daha iyi görebilecekleri için point noktanız değişecek, daha fazla müşteri çekeceksiniz.
  • Görünmeyen ürünleri satın almak zorunda olmadıkları için güvenlerini biraz daha artıracaksınız.
  • Müşteriler gelmeden önce yerin atmosferini hissedebileceksiniz, bu ilk aşk etkisi yaratabilir. Love at First sight! Kısaca gelip gördüklerinde beğenmedikleri detayların üzerinde durmazlar, almaktan vazgeçmeleri zor olur. Zaten aşık oldular!

Müşterilerinizi düşündünüz, peki ya online itibarınızı?

Sitede potansiyel alıcıları ne kadar fazla tutarsanız siteniz o kadar başarılı olur. Çünkü insanlar panoramik görüntüleri incelemeyi sever. Ayrıca, fotoğraflara pasif bir şekilde bakmazlar, sizinle aktif olarak etkileşime girerek, etkili bir biçimde bilinç altında markanız belirir. Ezberlerine ulaşırsınız ve artık o kişi için siz güvenilir ve büyük bir firma olursunuz!

Algıyı yönettiğinize göre, sosyal medya ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Çünkü mülkünüzü alacak potansiyele sahip kişiler orada zaman geçiremeyecek kadar yoğundur.

Sanal Tur Başarı İstatistikleri

Sanal tur Google Business View’de görünmenizi sağlar. İnsanlar size koşulsuz güvenir. Dünyanın diğer ucundaki müşteri satın alma girişiminde kolaylıkla bulunabilir.

Sanal tura sahip ilanlar, sanal tur olmayan ilanlardan %40 daha fazla tıklanır.

İstatistikler, sanal turlara sahip web sitelerinin, bulunmayanlardan 9 kat daha uzun süre görüntülendiğini göstermiştir. Müşteriler doğal olarak gördükleri işle daha fazla yakınlık hissederler.

Ürün ve hizmetleri satın almadan önce tüketicilerin %97'si online araştırma yapar. İş dünyası, perakende satış, ofis veya hizmet sektörü ne olursa olsun, kanıtlar, kim olduğunuzu bilmeleri durumunda daha fazla insanın satın almaya veya sizinle birlikte çalışmaya istekli olacağını göstermektedir.

Sanal tura sahip sitelerde satılan ürünlerin dönüşüm oranı standart iki boyutlu görüntülerden yaklaşık %27 daha yüksektir. Bunun %10 olduğunu kanıtlamaya çalışan bir firma ile diğer bir firma araştırmaya başladı.

Biri sanal tura sahipti diğeri değildir. Voila etkisi yaratıldı ve sanal tur %40 daha yüksek çıktı! Ancak resmi olarak bölgelere göre inceleme yapılınca ortalama %27 olarak kayıtlara geçti.

Yukarı