Çarşı Medya
Asistan

Fransa Vizesi

Fransa Vizesi

Fransa’ya gitmek isteyen kişilerin (eğer bu seyahat kısa süreli olacaksa) C kategorisinde bir Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Fransa vizesine dair merak edilen her şeyi yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Fransa Turist Vizesi Veriyor mu?

Fransa’ya yapılacak olan turistik ziyaretler için merak edilen birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ve en çok sorulanları sizler için araştırdık. Ancak güncellenen ve yenilenen bilgiler dahilinde, belirtilen hususlarda değişiklikler olabileceğini şimdiden belirtelim.

Fransa turist vizesi veriyor mu; evet, yetkili kuruluşlar tarafından bu ülkeye turist vizesi alabilmeniz mümkün kılınmıştır. Fransa’ da bu vize dahilinde yaklaşık olarak 90 gün kalabilme hakkınız bulunmaktadır. Peki, Fransa turist vizesi almak zor mu; bu soru için kesin bir cevap vermek doğru olmayacaktır çünkü ilk kez Schengen vizesi alacak kişiler için Fransa gibi bir ülkeden vize almak biraz zorlayıcı olabilir. Ancak sizden istenen evraklar eksiksiz bir şekilde sağlandığı sürece bu ülkeden vize alabilmeniz mümkün. Daha önce Schengen vizesi almış olan kişiler ise, daha kolay vize alacaklardır diyebiliriz. Bu yüzden, evraklar konusunda titiz davranmanız büyük bir önemle tavsiye edilir. 

Fransa turist vizesi fiyatı; 80 Euro olarak belirtilmiştir. Fransa turist vizesi kaç günde çıkar; 15 gün içerisinde, başvurularınızın olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

Fransa turist vizesi red nedenleri içerisinde en büyük etken kişilerin Fransa’dan dönüşleri konusunda kesin bilgiler veremediği yani bu durumu kanıtlayamamalarıdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda vize başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca eksik belge teslimi, belirtilen bilgilerde hata ya da yanlış bulunması gibi nedenlerden dolayı da başvurular reddedilebilir. Tüm bunların yanı sıra Fransa Konsolosluğu, hiçbir neden göstermeksizin, gerekli gördükleri takdirde vize başvurusunda bulunan kişilerin başvurularını geri çevirebilir.

Fransa turist vizesi yenileme işlemleri için yeniden bir vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusunda bulunmadan önce kişilerin ilk olarak seyahat amaçlarını belirlemeleri gerekmektedir. Çünkü başvuru esnasında, bu amaca uygun vize kategorileri üzerinden vize alma işlemi gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda turistik bir seyahat düşünüyorsanız Fransa C vizesi almanız gerekecektir.

Fakat çalışma, ülkede eğitim görme ya da oturma izni gibi sebeplerden dolayı vize başvurusunda bulunacaksanız o zaman da Fransa D vizesi başvurusunda bulunmanız şarttır. Bu hususular tüm Schengen ülkeleri için geçerlidir.

Fransa davetiye ile vize alma durumu, turistik Schengen vizeleri için şart koşulmamıştır. Yani davetiye şartı olmadan da ülkeye turistik seyahatler gerçekleştirilebilir. Fakat öğrenim ve çalışma amaçlı vize alınacaksa o zaman ilgili kurumlardan davetiye alınması bir yükümlülük olarak belirtilmiştir.

Fransa vizesi nasıl kolay alınır; sorusu için evrak ve belgelerin eksiksiz teslimi cevabı verilebilir. Bu tüm ülkelerde vizenin kolay alınmasını sağlayan en etkili koşuldur. Evraklarda eksiklik ya da hata söz konusu ise o zaman başvurunuz büyük ihtimalle geri çevrilir. Kolay vize alamazsınız.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa c vizesi evrakları yukarıdaki alt başlıkta belirtildiği gibidir. Bu ülkeye yapılacak turistik seyahatler için Schengen c kategorisi vize başvurusunda bulunulmalıdır. Fransa vizesi evrak listesi için gerekli olan belgeler aşağıda belirtilmiştir.  

 • Pasaport Aslı (En az 6 ay geçerlilik süresi olması zorunludur.)
 • Fransa Vizesi İçin Gerekli Olan Başvuru Formu
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Seyahat Sebebinin Belirtildiği Bir Dilekçe
 • Çalışanlar İçin İş Yeri Belgeleri ( SGK dökümleri, işe giriş belgeleri vs)
 • Öğrenciler İçin Eğitim Belgeleri (Noter onaylı ve İngilizce olarak düzenlenmiş öğrenci belgesi)
 • Gelir Durumunu Gösteren Belgeler (maaş bordroları, eğer öğrenci ise ailesinin gelirini belirten evraklar vs.)
 • Sağlık Seyahat Sigortası
 • Rezervasyon Belgeleri (Uçuş biletleri, kalınacak oteldeki rezervasyon tarihlerinin belirtildiği belgeler)
 • Varsa, Kişilerin Üzerine Zimmetli Taşınmazları Belgeleyen Tapu ve Ek Gelir Evrakları

Unutulmaması gereken hususlardan biri, yapacağınız vize başvurularında Konsolosluklar tarafından sizlerden ek belgeler talep edilebilir. D vizesi evrakları, uzun süreli kalışlar söz konusu olduğu için değişken ve daha kapsamlı olacaktır.

Vize evrakları nereye teslim edilir; Başkonsolosluklara ve yetki verilmiş vize başvuru merkezlerine teslim edilebilir.

Fransa vizesi eksik evrak teslim edilirse bu ülkeye alacağınız vize türü ne olursa olsun başvurunuz ret edilir. O yüzden hangi vize türüne başvuru yapacaksanız, o türe ait istenen evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayıp teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hangi ülke olursa olsun vize başvurularınızın geri çevrilmesi kaçınılmazdır.

Fransız Vizesi Ne Kadar?

Fransa vizesi ücreti, için eğer kısa süreli kalış durumu söz konusu ise yani C sınıfı bir Schengen vizesi alınacaksa harç bedeli olarak 80 Euro’luk bir ücret belirlenmiştir. Fransa vizesi 6 aylık ücreti için detaylı bilgilerin Konsolosluktan ya da başvuru merkezlerinden alınması daha doğru olacaktır.

Vize harçları konusunda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi ödeme şeklidir. Bu bağlamda da akıllarda Fransa vize ücreti kredi kartı ile ödenebilir mi sorusu oluşmaktadır. İster nakit isterseniz de kredi kartı ile harç ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Vize başvuruları hakkında sıkça araştırılan konular arasında Fransa vizesi çıkmazsa ücret iadesi yapılıp yapılmayacağıdır. Başvurunuz olumsuz sonuçlandığı takdirde ne yazık ki vize harç ödemelerinin iadesi yapılmamaktadır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, kişiler bu kez de başvuruların sonuçlanacağı tarihi iple çekmeye başlarlar. Oldukça sık merak edilen bu konu hakkında verilecek cevaplar vize türlerine ve vize başvurusu merkezlerinin yoğunluğuna göre değişmektedir. Fransa vizesi kaç günde çıkıyor; 10 gün içerisinde vize çıkma durumu söz konusudur. Ancak bu durum başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda geçerlidir.

D vizesi kaç günde çıkar; minimum 45 gün olarak belirtilen süre, daha uzun tarihler içerisinde de sonuçlanabilmektedir.

Fransa Vizesi Almak Zor mu?

Fransız vizesi almak zor mu; sorusu için ilk kez Schengen vizesi alacaklar için sürecin biraz zorlu olabileceğini belirtelim. Çünkü Fransa, vize işlemleri konusunda diğer ülkelere göre biraz daha katı. Ancak yine de sizden istenen evrakları usule uygun ve istenen şekilde teslim ederseniz o zaman vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir. Daha önce Schengen vizesi almış kişiler için ise bu süreç çok daha kolay işleyecektir. Ancak siz yine de evraklarınızın eksiksiz ve usule uygun olduğuna emin olun. Bu söylemlere göre ikinci kez Schengen vizesi alanlar için Fransız vizesi kolay alınır mı; evet. Ancak yine evrakların hatasız ve tam olarak teslim edilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizelim.

Fransa Çalışma Vizesi

Fransa’da çalışmak isteyen kişilerin öncelikle Fransa çalışma vizesi başvurusu yapması zorunludur. Çalışma amacı ile yapılacak olan vize başvuruları D vizesi grubu içerisine girmektedir. Ve aynı zamanda bu vize ile oturma izni alınması gerektiği de unutulmamalıdır. Fransa vizesi kaç günde çıkar; minimum 45 gün içerisinde çıktığı bilinen bu vizenin daha uzun sürelerde belli olması da mümkündür.

Fransa çalışma vizesi ücreti konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden en güncel bilgileri edinmek için konsoloslukları ya da vize başvuru merkezlerini arayabilirsiniz. Fransa çalışma vizesi şartları içerisinde en gerekli olan hiç şüphesiz; evrakların tam ve istenen şartlara uygun bir şekilde teslim edilmesidir. Aksi gerçekleştiği takdirde o zaman kişilerin çalışma vizesi alması imkansızdır.

Fransız Evlilik Vizesi

Fransız evlilik vizesi almak isteyen kişiler D sınıfı vize almak zorundadırlar. Bunun nedenleri arasında kişilerin uzun süreli olarak ülke sınırları içerisinde kalmaları ve bu esnada da oturma izni almaları gerektiğidir.  İstisnai durumlarda C sınıfı vize alınması da yeterli olacaktır. Ancak genel anlamda D vizesi zorunludur. Fransız evlilik vize ücreti için kesin bilgiler mevcut değil. Bu yüzden bu vize türü hakkında gerekli olan bilgiler, konsolosluklar ya da başvuru merkezlerinden öğrenilebilir.

Fransız evlilik vizesi nasıl alınır; başvuru için istenen evrakların usule uygun bir şekilde hazırlanması ve teslim edilmesi ile birlikte aile birlikteliği yani evlilik vizesi alınabilmektedir. Buna bağlı olarak evlilik vizesi kaç günde çıkar; bu vizenin çıması için minimum 45 günlük bir süreden bahsedilmektedir.  

Fransa evlilik vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki listede belirtilmiştir.

 • Nüfus Cüzdanı
 • Sağlık Raporu
 • Evlilik Cüzdanı
 • Pasaportun Aslı
 • Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Fransız vatandaşı olan eşin kimlik bilgileri
 • Evlenme Ehliyeti Belgesi
 • Sabıka kaydı
 • Schengen Başvuru formu
 •  Kişilerden istenebilecek ek evraklar 

Fransa Öğrenci Vizesi

Öğrenci vizesi için ilk olarak hangi amacın geçerli olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Eğer kişi Türkiye’ de okuyor ve bir eğitim faaliyeti (seminer, 90 günden az bir kurs) için Fransa’ya gidiyorsa o zaman C kategorisindeki Schengen vizesini alabilir. Bu vizeyle birlikte ülke sınırları içerisinde 90 günden az bir süre kalabilirler. Bu şekildeki bir Fransa öğrenci vize ücreti 80 Euro olarak belirtilmiştir.

Ancak Fransa’ da eğitim görmek için bir vize alınacaksa o zaman D kategorisinden vizeye başvuru yapılması gerekmektedir. Fransa öğrenci vizesi nasıl alınır; her iki vize tipinde de istenen evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edildiği ve vize randevusuna gidildiği sürece öğrenci vizesi alınması mümkün. Fransa öğrenci vizesi kaç günde çıkar; D kategorisi vizeleri için bu süre minimum 45 gün olarak belirlenmişken, C kategorisi öğrenci vizeleri için ise 10 günlük bir süre zarfı söz konusudur. Fransa öğrenci vizesi için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanıp, ilgili başvuru merkezlerine teslim edilmesi, başvurunun olumlu sonuçlanması açısından hayati önem taşır. Ayrıca bu evraklar, konsolosluk ya da başvuru merkezlerine yapılan başvuru işlemi esnasında teslim edilmektedir. Yani oraya gittiğinizde, sizden istenecek olan evrakları eksiksiz olacak şekilde teslim etmeniz gerekecektir. Bu konuda son derece titiz ve özenli davranılması gerekir.

Yukarı